WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Odkryj prawy brzeg Wisły na nowo!

Redakcja .  |  8 listopada 2021

Odkryj prawy brzeg Wisły na nowo!

Spacery z przewodnikiem, piknik sąsiedzki i gry miejskie. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka w ramach inicjatywy „U nas – na prawym brzegu”. Projekt ma zachęcić warszawiaków z prawego brzegu Wisły do tego, by poczuli się gospodarzami miejsca, w którym mieszkają, a także wspierać działania sąsiedzkie na tym terenie. Przedsięwzięcie współfinasowane z budżetu m.st Warszawy będzie realizowane do 2022 r., we współpracy z Fundacją Zwalcz Nudę.

Niebezpieczna, zapomniana, niewarta odwiedzenia? A może fascynująca, urokliwa i godząca wiele sprzeczności? Praga ma wiele twarzy, tak samo jak jej mieszkańcy. Inicjatywa „U nas – na prawym brzegu” ma być impulsem do tego, by poczuli się na Pradze prawdziwie „u siebie” – niezależnie od tego czy są oni związani z tą dzielnicą od urodzenia czy dopiero się do niej przeprowadzili.  Zaplanowane aktywności, w ramach wygranego przez Fundację Zwalcz Nudę konkursu na: Prowadzenie sąsiedzkich działań animacyjnych na obszarze Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r., mają pomóc w integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej, a także we wzmocnieniu lokalnej tożsamości.

Miasto moje, a w nim…

Aby zbudować lub pogłębić swoją więź z danym miejscem, warto poznać jego przeszłość. Dlatego projekt zakłada spacery z przewodnikiem, dzięki którym mieszkańcy Pragi lepiej poznają historię i ciekawe miejsca w swojej dzielnicy. W listopadzie odbędą się dwa takie spacery: 13 listopada po Kamionku i 27 listopada po Nowej Pradze. Udział jest bezpłatny, wystarczy zapisać się poprzez stronę internetową: www.zwalcznude.pl/wydarzenia.

Często okazuje się, że to właśnie mieszkańcy – gospodarze znają najciekawsze miejsca i historie. Dlatego z myślą o nich przewidziano konkurs na najlepszą autorską trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze i Kamionku. Spacer powinien być subiektywną wycieczką po dzielnicy, która łączy prywatne anegdoty i wspomnienia z historią dzielnicy. To wyjątkowa okazja, podczas której mieszkańcy Pragi mogą pokazać swoje ulubione zakątki i opowiedzieć o nich. Najbardziej interesujące i oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Uczestnicy wcielą się w rolę przewodnika i przeprowadzą też konkursowy spacer. Do wygrania lot samolotem nad Warszawą! Dodatkowo, najciekawsze trasy zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie wirtualnego spacerownika.

Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/spacery.

A to nie wszystko.

…moc atrakcji dla starszych i młodszych!

W ramach projektu „U nas – na prawym brzegu” zaplanowano w tym roku także grę miejską. Pierwsza z nich odbędzie się 20 listopada na Starej Pradze. Uczestnicy poznają historię tego obszaru, zwiedzą okolicę, a także będą mieli możliwość poznać się nawzajem i wspólnie rozwiązać zadania.

Ruszyła też rekrutacja do redakcji gazety sąsiedzkiej. Każdy, kto ma ochotę, może dołączyć do zespołu i wziąć udział w warsztatach dziennikarskich. Pierwsze z nich odbędą się 28 listopada, a kolejne 15 stycznia. Udział w redakcji i warsztatach jest bezpłatny, wystarczy się zapisać: www.zwalcznude.pl/wydarzenia/rekrutacja-do-spolecznej-gazety-u-nas-na-prawym-brzegu/.

Ponadto rozpoczął się Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich, który zapewnia mieszkańcom oraz organizacjom działającym na terenach objętych projektem pomoc w realizacji ich przedsięwzięć. Aby zgłosić się do Programu, wystarczy pomysł na działanie wpływające na okolicę. Wspólne sprzątanie podwórka, integracja sąsiedzka, pomoc okolicznym mieszkańcom przed zbliżającą się zimą i Bożym Narodzeniem, a może cykliczne spotkania rodziców z małymi dziećmi? Fundacja zapewni wsparcie merytoryczne, finansowe oraz logistyczne. Aby zgłosić inicjatywę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/program-wsparcia-inicjatyw-sasiedzkich.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/odkryj-prawy-brzeg-wisly-na-nowo

Tagi: odkryj, prawy, brzeg, wisły, na, nowo, zwalcz, nudę, praga


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń