WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem

Świat Prawosławia w Klubie Kultury „Anin”

Mirosław Perzyński  |  21 lutego 2012

27 stycznia br. zainaugurowany został w Klubie Kultury „Anin” cykl imprez pt. „Ludzie Wawra”. Na terenie Wawra mieszkają osoby, które wnoszą cenne wartości do życia kulturalnego i społecznego. Często są to skromni i mało znani ludzie. Jednocześnie obok nich uznani artyści, literaci.

  Celem organizatorów czyli Towarzystwa Przyjaciół Warszawy- Oddział Anin i Klubu Kultury „Anin” jest spotkanie z nimi w każdy ostatni piątek miesiąca, rozmowa o ich dorobku, pasjach, przybliżenie ich postaci pozostałym mieszkańcom dzielnicy oraz ludziom spoza niej.

 

  W ostatni piątek stycznia gościem honorowym była p. Elżbieta Smykowska. Mieszkanka Radości, ale dawna uczennica XXVI LO, związana z czasopismem „Między Nami Aninianinami”, absolwentka Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawne ATK), gdzie uzyskała tytuł magistra teologii. Rodowita warszawianka, mająca matkę Rosjankę, jest wyznania prawosławnego. Jest również teologiem tego kierunku chrześcijaństwa. Pracowała w takich wydawnictwach jak PAX czy NOVUM. Wydała kilka książek o tematyce dotyczącej prawosławia. Zajmuje się też przekładami literatury rosyjskiej.

 

Spotkanie pod hasłem „Panorama Prawosławia” potoczyło się dynamicznie. Głęboka erudycja autorki i zaangażowanie emocjonalne dotyczące tematu zrobiło wrażenie na zgromadzonych gościach. Bohaterka  wieczoru profesjonalnie wprowadziła publiczność w elementy liturgii prawosławnej, symbolikę ikony, obrzędy i zwyczaje prawosławne, pojecie świętości w prawosławiu.

  Ze zdumieniem można było się przekonać,  że  zainteresowanie tematyką wschodniego chrześcijaństwa jest wśród Polaków duże. Cerkiew Prawosławna, postrzegana często jako dość egzotyczny odłam chrześcijaństwa, poprzez to spotkanie przybliżyła się zgromadzonej publiczności. Ukazała niezwykle ciekawe formy wiary i bogatą, liczącą setki lat tradycję.

W I Rzeczypospolitej wyznanie to obejmowało ok. 40% społeczeństwa i było potężnym czynnikiem oddziaływującym na życie polityczne, społeczne, kulturalne i religijne szlacheckiego państwa. Obecnie w Polsce  kilkaset tysięcy wyznawców silnie daje wyraz swojej wiary i jest zauważalne w życiu Polaków.

 

Gośćmi spotkania, co mile odebrano, była również p. Jolanta Koczorowska – burmistrz Dzielnicy Wawer oraz p. Mirosława Skoczeń – naczelnik Wydziału Kultury tejże dzielnicy. Uważam , że formuła cyklu została wybrana właściwie i ma szanse sprawdzić się również w kolejnych edycjach. Wawer w interesujących, wartościowych mieszkańców jest bogaty. Należy tylko do nich dotrzeć, uzyskać zaufanie i zaprezentować ich wawerczykom, jak i pozostałym mieszkańcom stolicy.Tagi: Ludzie Wawra, ciekawi ludzie, cykl spotkań, kultura, sztuka, nauka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020 | Wesoła

Czwartek, 6 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020

Piątek, 7 sierpnia 2020

Wawerski Festiwal StreetFoodu

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń