WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Saska Kępa – Dzieje się!

Ala Pękalska, Kasia Kazimierowska

Do niedawna o Saskiej Kępie mówiło się „piękna pustynia kulturalna”. Dziś to już przeszłość. Kępa kipi od pomysłów i lokalnych inicjatyw.

To tu jesienią powstał pierwszy ogólnodostępny gabinet krzywych luster, tu sprowadzają się znakomite galerie, a mieszkańcy bronią zabytkowych willi. To już nie tylko kameralne spotkania i spontaniczne działania Kępa Cafe, ale cała siatka lokalnych kawiarni, społecznych inicjatyw, które sprawiają, że Kępa staje się miejscem, w którym chce się być.

Choć niedługo w oczach przyjezdnych i turystów znakiem rozpoznawczym Saskiej Kępy stanie się niestety Stadion Narodowy, mieszkańcy zdecydowanie bardziej utożsamiają się z kolejnymi miejscami, które wpisują się w lokalny klimat Kępy. Wraz z wiosną otworzyły się tu dwa zupełnie nowe miejsca, które już tętnią kulturą. Pierwsze to galeria „Czułość” przy ulicy Dąbrowieckiej, założona przez dwóch warszawskich kuratorów: Janka Zamoyskiego i Witka Orskiego. Na początku czerwca kuratorzy zapraszają na wystawę prac Karola Radziszewskiego. Tymczasem w sąsiedztwie Stadionu Narodowego swoją działalność rozpoczyna galeria BWA. 7 maja jej kuratorzy: Justyna Kowalska, Tomek Plata i Michał Suchora otworzyli podwoje remontowanego właśnie budynku przy Jakubowskiej 16, rozpoczynając tym samym działalność galerii wernisażem prac takich artystów jak Nicolas Grospierre, Agnieszka Kalinowska czy Małgorzata Szymankiewicz. To początek działalności Domu Funkcjonalnego, inicjatywy Lucyny Sosnowskiej i Wojtka Popławskiego. Do grona saskich aktywistów dołączy także niedługo nowa klubokawiarnia, z siedzibą przy ul. Zwycięzców 49.

Polityka kulturalna

Ogólne poruszenie wśród mieszkańców i pozarządowych organizacji kulturalnych wywołał ogłoszony na początku kwietnia konkurs na dyrektora powstającej u zbiegu ulic Paryskiej, Wersalskiej i Brukselskiej Filii Centrum Promocji Kultury. To najważniejsza inwestycja kulturalna na Saskiej Kępie ostatnich lat, stąd mieszkańcy liczą, że urzędnicy zaproszą ich do współtworzenia oferty programowej centrum kultury. Od ponad roku na Kępie działa Saski Trójkąt. To nieformalne stowarzyszenie zawiązało się spośród młodych i aktywnie działających na Kępie animatorów kultury i artystów, w rezultacie przeprowadzonych wiosną 2010 roku warsztatów zorganizowanych we współpracy z British Council, w kawiarni Kępa Cafe. Grupa działa jak watchdog, swoje działania koncentruje wokół przyszłego centrum kultury: z jednej strony monitoruje poczynania władz dzielnicy wobec powstającej placówki, z drugiej – informuje mieszkańców o wszystkim, co wiąże się z powstającą filią. Podczas wspomnianych warsztatów grupa przygotowała ramowy program działania owego domu, a także plan promocji miejsca do czasu otwarcia, które grupa miała okazję konsultować z władzami Centrum Promocji Kultury.

Historia

Saska Kępa nie zapomina też o przeszłości. Dzięki Fundacji Korpus Ochotników Specjalistów (KOS), na ulicy Francuskiej odznaczono symbolicznie barykadę, na której we wrześniu 1939 roku żołnierze bronili Saskiej Kępy podczas Obrony Warszawy. Również z inicjatywy Fundacji KOS nowe rondo, które powstało u zbiegu ulic Paryskiej, Brukselskiej i Wersalskiej lada moment otrzyma nazwę Ronda Edwarda Wolframa. Saska Kępa upamiętni tym samym znany po tej stronie Wisły ród holenderskich osadników, właścicieli gruntów we wschodniej części Saskiej Kępy, którzy przyczynili się do powstania nowego planu zagospodarowania tej części dzielnicy.

Sztuka w przestrzeni publicznej

Pomysł, by odrestaurować zaniedbaną płaskorzeźbę „Plon”, którą można oglądać na budynku przy ul. Katowickiej, aktywna obrona zabytkowych willi permanentnie niszczonych przez kolejnych deweloperów, to również oddolne inicjatywy mieszkańców. Póki co, nie są wspierane przez władze dzielnicy.

Jedną z ciekawszych lokalnych akcji artystycznych jest gabinet krzywych luster. Znaleźć go można w przejściu podziemnym na wysokości ul. Krynicznej. Tutaj jesienią zeszłego roku Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, zawiesiło serię krzywych zwierciadeł. Gabinet powstał, by ożywić miejską przestrzeń publiczną, sprowokować ludzi do uśmiechu i udowodnić, że mamy dystans do samych siebie. Niestety, tylko część instalacji doczekała wiosny.

O nowych inicjatywach, wydarzeniach kulturalnych i lokalnych czytajcie na www.kepacafe.blog.pl

 

Tagi: Saska Kępa, inicjatywy, kultura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń