WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 24 października 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

Najlepszy tort mocca serwują na Francuskiej

N.Sz.

Najlepszy tort mocca serwują na Francuskiej

– rozmowa z p. Ryszardem Kalkhoffem, samorządowcem, działaczem i radnym, jednym z animatorów kultury, mieszkańcem Saskiej Kępy od prawie 50 lat.

 

N. Sz.: Jak Pan postrzega zmiany zachodzące na Saskiej Kępie?

R. K.: Wszystko idzie w dobrym kierunku, zmiany są wprost proporcjonalne do możliwości finansowych. Do niedawna na rozwoju naszego skrawka miasta negatywnie odbijał się brak planu zagospodarowania przestrzennego. Stąd problemy związane z budową apartamentowca w miejscu dawnego Placu Przymierza. Lepiej, żeby została tu zachowana zabudowa z lat 20.–30. ubiegłego wieku i nie stawiano wysokich budynków, sztucznych dla Saskiej Kępy.

A co zmieniło się w sferze kultury?

Dawniej Saska Kępa była oazą, gdzie działały instytucje związane z kulturą: kino Sawa, Klub Kultury na Walecznych, Klub Książki i Prasy na Zwycięzców. W latach 1994-1995, wspólnie z nieżyjącą już Marzeną Koraszewską, zaczęliśmy tworzyć Centrum Promocji Kultury (CPK) na ulicy Podskarbińskiej. Dzięki temu na Grochowie zaczęło się coś dziać, tymczasem Saska Kępa zmieniła się w pustynię kulturalną. Stąd inicjatywa stworzenia filii placówki, której otwarcie nastąpi we wrześniu 2011 r.

Co się tyczy samego projektu filii CPK, to obecne miejsce było jedyną wolną działką i co niezwykle istotne – usytuowaną w głównym ciągu komunikacyjnym.

Sam budynek też wygląda ciekawie...

Podstawą ma być sala widowiskowa, multifunkcjonalna i multimedialna, pełniąca rolę kina, teatru (na brak których mieszkańcy najczęściej się skarżyli) i sali koncertowej. Przestrzeń widowni jest spadzista, mieści 130–150 osób, istnieje możliwość dostawienia rzędu. Na parterze znajduje się część wystawiennicza oraz kawiarnia i parkiet taneczny – miejsca, gdzie okoliczni mieszkańcy będą mogli się umawiać na randki. Na pierwszym piętrze została dodatkowo zlokalizowana sala konferencyjna o powierzchni około 80 m2, która będzie udostępniana na różne wydarzenia: zebrania, odczyty, etc. Ponadto atrakcję nowej inwestycji stanowi projekt wykorzystania dachu, który przewiduje w tym miejscu letnią kawiarnię i przestrzeń widowiskową odpowiadającą kształtem sali piętro niżej, skąd otwiera się widok na piękną perspektywę ulicy Francuskiej.

Ciekawym rozwiązaniem, integrującym przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną budynku, jest to, że podłoga parteru znajduje się na poziomie chodnika, tworząc jakby przestrzeń placu.

Ta dzielnica ma swój urok, swoją atmosferę i specjały. Tradycyjnie przed Wielkanocą przyjeżdża się po makowiec do Ireny, tak jak po pączki chodzi się do Bliklego. Poza tym nie ma tu takiego ruchu, jak w centrum.

Czy już wiadomo, jak ma wyglądać kawiarnia zaplanowana w CPK?

W maju komisja powoła kierownika tej filii CPK. Myślę, że jedną z pierwszych czynności będzie rozpisanie konkursu na zagospodarowanie kawiarni. Wyobrażam ją sobie jako „rendez-vous saskokępska”, miejsce ciepłe, składające się z dwóch części; na parterze i na dachu.

Ze swoich studenckich czasów pamiętam kawiarnię Bistro utrwaloną w piosence „Na Francuskiej, na Francuskiej jest maleńka kawiarenka” – chciałbym, żeby podobnie jak wtedy, było to miejsce, do którego przyjeżdżają ludzie z całej Warszawy na tort mocca i sernik wiedeński.

Jest Pan również jednym z organizatorów Święta Saskiej Kępy. Czy mógłby Pan opowiedzieć o tym zdarzeniu?

Święto Saskiej Kępy odbywa po raz szósty, organizatorem jest Stołeczna Estrada i CPK Praga Południe. „Szalone lata 20–30” są w tym roku leitmotivem. Główną atrakcją jest koncert galowy, oprócz tego została zaplanowana część „sasko-kępska”, z wystawami, ze stoiskami z wyrobami artystycznymi i gastronomią z okolicy. W tym roku odbywa się równolegle ze Świętem Wisły – z plaży na wysokości ulicy Krynicznej będzie kursował prom na drugą stronę rzeki.

Kto ma wpływ na to, jak wygląda Święto?

Rada Programowa Święta Saskiej Kępy. Jest to ciało doradcze powołane przez Burmistrza Dzielnicy Praga Południe Tomasza Kucharskiego, w jej skład wchodzą: p. dyrektor CPK Barbara Gebler-Wasiak, przedstawiciele Estrady, reprezentacja wszystkich ważnych organizacji obywatelskich: Kępa Cafe, Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – Oddział Saska Kępa, Stowarzyszenia Ładna Kępa, przedstawiciela Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, a także dwóch radnych z Saskiej Kępy oraz dwóch radnych m.st. Warszawy. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to ciało reprezentatywne Saskiej Kępy.

 

Tagi: kultura, Praga Południe


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
przsejezdna | 2015-06-29 19:09:23

Ciezko bedzie o wspanialy tort mocca i wiedenski sernik. Wlascicielka "Bistro" - znana tancerka pani Irena zmarla w roku 1999. Tajemnice tortu i sernika zostawila swojej corce Basi. Basia od lat mieszka poza granicami Polski. Byla pare dni temu i serce jej sie sciskalo kiedy na miejscu slynnej kawiarenki zobaczyla wloska pizzerie.

czytelnik | 2017-03-07 10:16:39

Moja Droga, te czasy mamy za nami. Urodziwa Basia pewnie jest teraz leciwa matrona !

Stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 24 października 2020

Zapraszamy na spektakl teatralny

Niedziela, 25 października 2020

RUNbertów 2020 - utrudnienia w ruchu

Środa, 28 października 2020

Trwają konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Październik/jesień to dla mnie przede wszystkim:

Piękny czas wyciszenia i uspokojenia po dynamicznym lecie
Czas refleksji i zadumy
Sezon na przeziębienia i grypę
Pora roku jak każda inna, nie zwracam na to uwagi
Moment dobry na zmiany w życiu
Smutne rozstanie z latem
Wszystko powyższe :)
Żadne z powyższych
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń