WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem

Jezuickie sąsiedztwo - opowieści z Falenicy (zaproszenie)

Joanna Czyż  |  6 marca 2012

Jezuickie sąsiedztwo - opowieści z Falenicy (zaproszenie)

9 marca o godz. 18:00 w Klubie Kultury „Falenica” odbędzie się spotkanie autorskie Barbary Wizimirskiej zatytułowane „Patrząc na stare fotografie”. Obejrzymy tu kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć, pochodzących z nowej książki Pani Barbary, do których aktorzy przeczytają opisy i komentarze autorki.

Ma ona w swoim dorobku już kilka publikacji na temat historii  i spraw falenickich (w tym przekrojową monografię „Falenica. Portret osiedla” oraz historię falenickiej parafii NSPJ). „Opowieści falenickie. O letnisku, rodzinie Szaniawskich oraz o jezuitach i ich dziełach” koncentrują się na pokazaniu historii falenickiego pensjonatu przy ul. Początkowej, który ostatecznie stał się falenicką siedzibą jezuitów. Ukazana jest ona na tle dziejów gminy Letnisko-Falenica, a potem osiedla Falenica. Trzeci wątek książki to dzieje Towarzystwa Jezusowego - historia instytucji wykraczającej daleko poza sprawy lokalne. Od 2000 r. jezuickie Europejskie Centrum Kultury i Komunikacji, ukryte za wysokimi sosnami przy ulicy Oleckiej 30, jest prężnie działającym ośrodkiem, nie tylko rekolekcyjnym i konferencyjnym.

Autorka przez wiele lat była pracownikiem naukowym i radcą w MSZ. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność społeczną na rzecz swojego osiedla i dzielnicy. Razem z mężem pracuje na rzecz Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego, jest autorką sztuk dla tutejszej grupy teatralnej i założycielką Klubu Miłośników Literatury przy KK Falenica. Gdy ks. Robert Wawer zaproponował jej napisanie książki o historii willi "Złota Marysieńka" (gdzie obecnie mieści się Dom Zakonny), podjęła wielomiesięczną pracę badawczą na przebogatym archiwum rodziny Szaniawskich-Wojciechowskich, docierając także do niewykorzystanych dotychczas źródeł archiwalnych Falenicy.

„Opowieści falenickie”, mimo charakteru popularnonaukowego, napisane są ze swadą powieściową. Materiał dokumentacyjny i  wspomnieniowy podany jest w lekkim, gawędziarskim stylu. Krótkie rozdziały, których treść zapowiadają kolejne tytuły, nie nużą, a raczej konsekwentnie trzymają czytelnika w napięciu. Istotna wartość tej książki to zawarty w niej materiał faktograficzny. To właśnie z jej kart Faleniczanie mogą dowiedzieć się więcej nie tylko o losach jednej rodziny, ale też o lokalnej działalności Towarzystwa Jezusowego. ECCC -  jedyny taki w Polsce ośrodek - działa na rzecz kształcenia elit humanistycznych w Europie Wschodniej. Ponadto Centrum oraz kaplica służą zaspokojeniu potrzeb duchowych tutejszych mieszkańców, sprzyjając ich integracji. Obecny dyrektor, ks. Robert Wawer SJ, energicznie działa m.in. na rzecz poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców Falenicy i okolic.

Gdzie: Klub Kultury "Falenica", ul. Włókiennicza 54

Kiedy: 9 marca 2012 r. (piątek)

Wstęp wolny.

Tagi: Barbara Wizimirska, Opowieści falenickie, spotkanie autorskie, ECCC, Złota Marysieńka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020 | Wesoła

Czwartek, 6 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020

Piątek, 7 sierpnia 2020

Wawerski Festiwal StreetFoodu

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń