WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 31 lipca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

W Bibliotece Publicznej zimą...

Justyna Kwiatkowska  |  9 marca 2012

Zima wreszcie się kończy. Choć był to czas, gdy niechętnie wychodziło się na zewnątrz, do Biblioteki Publicznej w Wesołej warto było się wybrać zarówno w styczniu jak i w lutym. Wiele atrakcji dla dzieci w ramach Zimy w Mieście 2012, Czytanie na Dywanie dla przedszkolaków, ciekawe spotkanie z multiinstrumentalistą, ale również ważne dla osób dorosłych spotkanie pt. „Losy zesłańców Sybiru”.

 

ZIMA W BIBLIOTECE 2012 

Biblioteka, jak co roku, zorganizowała zajęcia w ramach akcji Zima w mieście. Podczas czterech spotkań zapewniliśmy zabawę setce dzieci. Pierwsze spotkanie dotyczyło bajek czeskich (17.01.2012). Dzieci poznały pisarza – Václava Ctvrtka, twórcę znanych postaci bajkowych, które znamy głównie z wersji animowanych. Václav Ctvrtek jest autorem m.in. książek: „Bajki z mchu i paproci” (o Żwirku i Muchomorku), „O rozbójniku Rumcajsie”, „Makowa Panienka”, „O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku”, „O rusałce Amelce i żabce Marynce”. 

Podczas drugiego spotkania (19.01.2012) zaproponowaliśmy dzieciom warsztaty plastyczne. Podczas wytężonej pracy wykonaliśmy piękne i oryginalne kartki na zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia filcowej broszki, małego upominku dla naszych babć. 

Zajęcia zatytułowane „Ptaki zimą” (24.01.2012) rozpoczęliśmy od przypomnienia nazw ptaków, które znamy. Dzieci dowiedziały się więcej na temat naszych skrzydlatych przyjaciół, w szczególności tych zimujących w Polsce. Po krótkiej charakterystyce zaproponowaliśmy zabawę plastyczną i wiele zabaw ruchowych związanych z tematem zajęć. 

Czym jest karnawał i kiedy trwa? Co to są zapusty, maskarady, kulig? O zwyczajach w okresie karnawału, o tym, jak bawiono się w mieście i na wsi – rozmawialiśmy z dziećmi podczas ostatnich zajęć w Bibliotece podczas ferii zimowych (26.01.2012). 

 


CZYTANIE NA DYWANIE – KRUK SKARPETA 

Na spotkaniu z Krasnalami z Przedszkola Nr 261 (31.01.2012) zaprezentowana została seria książek o małym Kruku Skarpecie niemieckiego duetu Nele Moost i Annet Rudolph. Na podstawie przeczytanej książki „A to pech! Czyli Wszystko może się zdarzyć” zaproponowaliśmy zabawę plastyczną – budowanie leśnego teatrzyku z figur geometrycznych.

 

OPOWIEŚCI Z TYKWY 

3 lutego zaprosiliśmy do biblioteki dzieci kl. 0 ze SP Nr 171 na spotkanie z muzykiem i opowiadaczem bajek – Gwidonem Cybulskim. Maluchy po krótkiej chwili weszły w wykreowany świat bajki afrykańskiej. Razem z bohaterami opowieści przeżywały przygody, wybory i emocje. W zaczarowanym świecie było też wiele zabawy i muzyka etniczna na żywo. Zabrzmiały w bibliotece instrumenty, m.in. balafon, ngoni, didgieridoo.

 Kultura mówiona uruchamia dziecięcą wyobraźnię, rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem, kreuje zupełnie nowy świat, przekazuje uniwersalne prawdy i wartości. Dzieci i nauczyciele zobaczyli coś nowego i inspirującego. 

Gwidon Cybulski – multiinstrumentalista, kompozytor, obecnie lider zespołu Gadająca Tykwa. Współpracował z Teatrem Roma, Filharmonią Narodową; we współpracy ze Stowarzyszeniem Studnia Opowieści tworzy ilustracje muzyczne do opowiadanych bajek i opowieści zaczerpniętych z różnych kultur. 

 

 

LOSY ZESŁAŃCÓW SYBIRU 

W rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków do syberyjskich łagrów (10.02.1940) Biblioteka zorganizowała spotkanie ze świadkami historii – Sybirakami. Gośćmi spotkania byli Mieczysław Pogodziński, Leon Zujko, członkowie zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków, Henryk Okulewicz, reżyser prezentowanego na spotkaniu filmu „Losy zesłańców Sybiru”, oraz Wiesław Stypuła, mieszkaniec Wesołej, autor wspomnień: „W gościnie u „polskiego” maharadży: (wspomnienia z pobytu w Osiedlu Dzieci Polskich w Indiach w latach 1942–1946)”; „We wszystkie świata strony...: Kresy – Syberia – Indie – Świat (Tułacze losy polskich dzieci)” – obie książki dostępne w naszych zbiorach. Mieliśmy okazję dotknąć żywej historii cudem ocalonych ludzi.

Tagi: Zima w mieście, Czytanie na dywanie, Otwarte lekcje historii, biblioteka publiczna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń