WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Wspaniały koncert chóru Il Canto Magnificat

Dorota Dzięgielewska, Fundacja Il Canto Magnificat   |  22 marca 2012

Wspaniały koncert chóru Il Canto Magnificat

Przedsmak tego wydarzenia można było odczuć już 9 marca, w piątek, gdy chór Il Canto Magnificat w towarzystwie orkiestry Sinfonia Nova, był gościem telewizyjnej Dwójki. W programie na żywo „Pytanie na Śniadanie”,  dziewczęta ubrane w piękne, rubinowe suknie odśpiewały 11 część  Stabat Mater. Prezenterzy  programu – Marzena Rogalska oraz Łukasz Nowicki, byli wyraźnie oczarowani i serdecznie zapraszali widzów na niedzielny koncert.

 

11 marca, w niedzielę, w ogromnej sali kolumnowej w Galerii Porczyńskich przy pl. Bankowym w Warszawie widownia zapełniona była do ostatniego miejsca. Ponad 400 osób czekało na występ chóru Il Canto Magnificat  i orkiestry Sinfonia Nova, promujący wydanie płyty Stabar Mater, G. Pergolesiego. Niektórzy przyjechali dużo wcześniej, by zająć jak najlepsze miejsca.  Punktualnie o 17:00 gości powitał dyrygent pan Łukasz Wojakowski. 

Na wstępie, w oczekiwaniu na występ chóru, z króciutkim recitalem zaprezentowała się pani Sylwia Kubiak.  Z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Nova zagrała na flecie II Suitę orkiestrową h-moll BWM 1076 Jana Sebastina Bacha.

 

Następnie dyrygent zaprosił na scenę oczekiwany chór, z panią dyrygent Martą  Zamojską-Makowską. Chór prezentował się imponująco. 15 pięknych, młodych,  dziewcząt  wzbudziło aplauz publiczności. Pan Wojakowski, opisał pokrótce historię zespołu, podkreślając, iż nie zna drugiego tak utytuowanego i tak licznie nagradzanego chóru. Potem przybliżył postać Giovani Batista Pergolessiego, włoskiego kompozytora z początku XVIII wieku. Opowiadał, jak tuż pod koniec swego krótkiego życia, 26 letni artysta skomponował  Stabat Mater. Utwór ten, którego tematyką jest dramat matki pod krzyżem Chrystusa,  napisany w XIII wieku przez poetę i mistyka Jacopone da Todi, podejmowany był przez wielu wybitnych kompozytorów. Pergolesi, chory na gruźlicę, wiedział że umiera. U schyłku życia zdecydował się  skomponować ostatnie dzieło. Inspiracją była dla niego rozpacz jego matki...

 

Chór i orkiestra wykonały wszystkie 12 części Stabat Mater, przerywane jedynie recytacją tekstu przez dyrygenta, w oryginale (po łacinie) i po polsku. 

Publiczność w skupieniu słuchała przepięknej muzyki, czekając z brawami, zgodne z przyjętymi zasadami, na koniec koncertu.  Jednak  gdy  na scenę weszła  pani Marta Zamojska-Makowska, w przepięknej amarantowej sukni i brawurowo zaśpiewała solo 6 część utworu, publiczność złamała te zasady i by dać wyraz emocjom,  nagrodziła panią dyrygent gromkimi brawami.

 

 Gdy chór zakończył występ, sala oszalała. Brawa były ogromne i pan Wojakowski zdecydował, że w ramach bisu chór i orkiestra wykonają utwór Ave Verum Corpus W. A. Mozarta.  Koncert, mimo iż trwał blisko dwie godziny, minął  bardzo szybko. Wszyscy występujący dali mistrzowski popis swoich umiejętności. Zasłuchana i zaczarowana przez chór publiczność, długo jeszcze przeżywała ten występ.

 

Po koncercie, w kuluarach, dziewczętom oraz pani dyrygent serdecznie i tłumnie gratulowano. Podchodzili nieznani ludzie i mówili, że nie mogą uwierzyć, by tak młode dziewczęta mogły tak znakomicie śpiewać, w dodatku tak szalenie trudną muzykę. Profesjonalni śpiewacy, którzy pierwszy raz słuchali dziewcząt, byli pod ogromnym wrażeniem  ich wysokiego poziomu umiejętności wokalnych. Natomiast obecni na koncercie  zawodowi muzycy, którzy już wcześniej słyszeli chór, nie mogli wyjść z podziwu, jak wielkie postępy poczyniły dziewczęta. Oczywiście pod troskliwym okiem pani dyrygent Marty Zamojskiej-Makowskiej. Również udział wspaniałej orkiestry Sinfonia Nova z dyrygentem Łukaszem Wojakowskim był oceniany bardzo pozytywnie.

 

W poniedziałek, 2 kwietnia, w 7 rocznicę śmierci Jana Pawła II, chór Il Canto Magnificat uświetni swym śpiewem Mszę Świętą o godz. 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Miłosnej. Po mszy będzie możliwe nabycie płyty chóru Stabat Mater, z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Nova (25 zł). Serdecznie zapraszamy!  

Tagi: Il Canto Magnificat, chór z Wesołej, koncert, muzyka, muzyka chóralna, Stabat Mater, Sinfonia Nova


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
ARTUR.32 | 2012-06-11 13:20:25

Rzeczywiście 20 minutowa słynna suita orkiestrowa h-moll J.S.Bacha może sie kojarzyć z recitalem fletowym bo jest to niekwestionowana perła muzyki klasycznej będąca ukoronowaniem wielu koncertów.

Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


14 - 16 sierpnia 2020

Balonowy Cud nad Wisłą

Sobota, 15 sierpnia 2020

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sobota, 15 sierpnia 2020

Bitwa Warszawska

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń