WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 18 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

Sąsiedzi Aleksandra Forda

Anna Budzińska  |  28 marca 2012

Sąsiedzi Aleksandra Forda

W sobotę 24 marca w Kinokawiarni „Stacja Falenica” odbył się wieczór dedykowany wybitnemu reżyserowi, twórcy przed- i powojennej kinematografii polskiej, mieszkańca Falenicy, zatytułowany: Aleksander Ford - kochany i nienawidzony. Kim był twórca " Krzyżaków"?

 

Pomysł przypomnienia filmowca wyszedł od przyjaciół, znajomych, sąsiadów i rodziny Aleksandra Forda, osób chcących wspomnieć twórczość oraz blisko 10-letni okres falenicki w biografii reżysera. Zaproszenie zgodzili się przyjąć: Stanisław Janicki, znawca kina, autor imponującej ilości artykułów i książek, w tym publikacji poświęconej Aleksandrowi Fordowi, a także reżyser rozpoczynającego spotkanie dokumentu pt. Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy " Krzyżaków" oraz najbliższa rodzina: żona Elinor, mieszkająca w USA oraz najstarsza córka Konstancja (wraz z synami), zamieszkała w Danii. Grono gości uświetnili swoją obecnością: Barbara Wizimirska, autorka książek "Falenica" oraz mających niedawno premierę "Opowieści falenickich", a także Filip Gańczak, dziennikarz "Newsweeka", autor "Filmowców w matni bezpieki" – książki nominowanej w zeszłorocznym konkursie Książka Historyczna Roku.

 

Po powitaniu zebranych na scenie i widowni gości oraz projekcji filmu Stanisława Janickiego, rozpoczął się planowany panel dyskusyjny. Dokument przypomniał specyfikę polskiej kinematografii w latach 50. i 60., wydarzenia marcowe, a także obrazował powikłane losy Forda w kraju i za granicą. Rozmowa gości z publicznością pozwoliła uzupełnić wątki poruszane w filmie, nowe fakty opisane w książce Filipa Gańczaka ujrzały światło dzienne, a także rozwinięta została część falenicka. Po prawie półtorej godziny wspomnień, w trakcie osobistych rozmów z widzami, Filip Gańczak podpisywał swoją książkę, panie Ford odnajdywały dawnych znajomych, a pan Janicki odpowiadał na pytania filmoznawców. Ostatnim punktem programu była projekcja odnowionej, skróconej wersji "Krzyżaków" (88 min).

 

Tekst: Anna Budzińska

Fot. Jolanta Pełka
Tagi: Aleksander Ford, kino, film, Krzyżacy, spotkanie, kinematografia, Falenica, Stacja Falenica


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 18 stycznia 2020

Otwarcie Digipunktu w Murowance

Sobota, 18 stycznia 2020

Koncert Noworoczny „Nowy Rok Bieży”

Niedziela, 19 stycznia 2020

Tradycyjne kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru Endorfina

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń