WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 24 lutego 2019 r.
Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

„W Starym kinie” na Stacji Falenica - Inauguracja projektu Andrzeja Rukowicza „Dotknięcie linii”

Dorota Choińska (d.choinska@gmail.com)  |  4 czerwca 2012

„W Starym kinie” na Stacji Falenica - Inauguracja projektu Andrzeja Rukowicza „Dotknięcie linii”

Organizatorzy: Andrzej Rukowicz, m.st. Warszawa Dzielnica Wawer, Klub Kultury Falenica 

Charakterystyczny dźwięk zatrzymujących się pociągów. W kinowej sali półmrok, na ścianach fotografie Jadwigi Smosarskiej, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Eugeniusza Bodo, Antoniego Fertnera. Na stołach świece, a na ekranie czarno-biały obraz przedwojennych filmów. Tak Kinokawiarnia Stacja Falenica zainaugurowała w dniu 19 maja projekt Andrzeja Rukowicza „Dotknięcie linii”.  Dobór repertuaru oczywiście nie był przypadkowy, pokazano trzy filmy ze zbiorów Filmoteki Narodowej, w których grali aktorzy związani z terenem dzisiejszego Wawra.

Antoniego Fertnera – wybitnego aktora komediowego zobaczyliśmy w filmie „Gehenna” z 1938 r., gdzie zagrał uroczego konsyliarza. Fertner miał na swoim koncie 500 ról filmowych i teatralnych. Był współwłaścicielem wytwórni filmowej i kinematografu Oaza. W latach 1926-27 prowadził z Mieczysławą Ćwiklińską prywatny teatr. Grał w takich filmach jak: „Antoś pierwszy raz w Warszawie” „Zapomniana melodia”, „ Ada, to nie wypada”. Fertner był właścicielem jednego z najstarszych domów w Radości – Willi pod Kogutem, która przetrwała do dziś, chowając swoją zniszczoną elewację w gąszczu wybujałych krzewów.  Po zachodniej stronie torów vis a vis stacji w obszernym domu aktora przy ul. Junaków 33/35 często odbywały się letnie, radosne spotkania towarzyskie. To właśnie Fertnerowi - przedwojennemu „demonowi komizmu” przypisuje się wymyślenie nazwy podwarszawskiego letniska –Radość. Obecnie środowiska kulturotwórcze dzielnicy zbierają podpisy mieszkańców w celu wstrzymania wypisu domu Fertnera z Rejestru Zabytków i przywrócenia mu właściwej rangi wśród historycznych zabudowań Radości.

Helenę Grossównę obejrzeliśmy w filmie „Piętro wyżej” w niezapomnianej kreacji Lodzi Pączkówny, u boku Eugeniusza Bodo. „Królowa polskiego kina”, znana była z takich filmów jak: „Zapomniana melodia”, „Testament profesora Wilczura”, czy „Królowa przedmieścia”.  Po wojnie powróciła na scenę dopiero w latach 60., zagrała m.in. matkę Jacka i Placka w filmie „ O dwóch takich, co ukradli księżyc” oraz w „ Kolorowych pończochach” Jeszcze przed wojną za honorarium za „Zapomnianą melodię” kupiła dom w Międzylesiu, gdzie pogodzona z powojenną rzeczywistością mieszkała do końca życia, ciesząc się wnukami i pięknym ogrodem.

Jadwiga Smosarska - niezapomniana gwiazda polskiego kina przypomniana została poprzez film „Czy Lucyna to dziewczyna”, w którym zagrała zdeterminowaną młodą inżynier w męskim przebraniu. Znana była również z filmów: „Niewolnica miłości ”’Ziemia obiecana” „Trędowata”, „ Barbara Radziwiłłówna”. Mieszkała przy Królewskiej w Warszawie, po wybuchu wojny wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odwiedzała Polskę, by ostatecznie powrócić w 1970 r i spędzić tu ostatni rok swojego życia. Po powrocie nieoczekiwanie zamieszkała wraz z mężem u znajomych w Radości, oczekując na przygotowanie docelowego lokum w wieżowcu przy ul. Dworkowej, do którego już się nie wprowadziła.

Z terenami obecnej dzielnicy Wawer związany był również Adolf Dymsza, który podobno mieszkał w Międzylesiu oraz Mieczysława Ćwiklińska – mieszkanka Anina. Częstym gościem ówczesnych podwarszawskich letnisk bywał także Eugeniusz Bodo.

Te niezapomniane postacie przedwojennego, dużego ekranu przywoływał podczas spotkania z widzami w dn. 19.05.2012 r. Stanisław Janicki- historyk kina, dziennikarz, autor cenionego i lubianego niegdyś programu „ W starym kinie”. Opowiadał o specyfice kina lat dwudziestych, o schematach, według których pisano scenariusze,i o technicznej stronie realizacji filmów. Rozmowę ze Stanisławem Janickim poprowadził dziennikarz, varsavianista – Tomasz Lerski. 

Przedwojenne filmy i komentarz Stanisława Janickiego były doskonałym wprowadzeniem do wydarzeń, które miały miejsce na wawerskich stacjach PKP w dniu 02.06. Kinematograf w Falenicy przypomniał sylwetki artystów, którzy kiedyś podróżowali pociągiem na trasie falenickich letnisk. W ich postacie 02 czerwca wcielili się współcześni aktorzy, odgrywający scenki rodzajowe na stacjach w Wawrze, Międzylesiu, Radości i Falenicy.         

 Wawerscy kinomani mieli również okazję „dotknięcia” nostalgicznego klimatu charakterystycznych dla linii otwockiej świdermajerów i ich leśnych ogrodów. Dnia 26.05.2012 r. Stacja Falenica zaprezentowała film kręcony we wnętrzach starych drewnianych willi - „Pora umierać” z doskonałą kreacją Danuty Szaflarskiej.  Podczas projekcji obecni byli: reżyser filmu – Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart – producent i scenarzysta oraz Włodzimierz Pawlik – autor muzyki. W panelu dyskusyjnym po projekcji filmu wzięli udział: reżyser - Dorota Kędzierzawska, pisarz - Józef Hen, który tego wieczoru ponownie wspominał Michalin – przywoływany m.in. w książce „Nowolipie”, Jerzy Szałygin – znawca architektury drewnianej oraz Lidia Głażewska-Dańko – graficzka.  Do Stacji Falenica przybyli również burmistrz dzielnicy Wawer – Jolanta Koczorowska oraz v-ce burmistrz - Przemysław Zaboklicki – współorganizatorzy wawerskiego projektu kulturalnego. Tego wieczoru sala kinowa Stacji Falenica wypełniona była po brzegi. Widzowie mogli zakupić płyty DVD z filmem „ Pora umierać”, obejrzeć piękne zdjęcia świdermajerów autorstwa Lidii Głażewskiej -Dańko, zakupić książki Józefa Hena opatrzone autografem autora oraz wysłuchać ciekawej dyskusji panelowej sprowokowanej prezentowanym filmem - o przemijaniu, tożsamości kulturowej i potrzebie ochrony kulturowego dziedzictwa.  Autor projektu „ Dotkniecie Linii” – Andrzej Rukowicz zapewne odczuwał tego dnia wielką satysfakcję, bo nieczęsto udaje się na jednej sali zgromadzić tak wiele wybitnych osobowości.  Kulminacja wielkiego wawerskiego projektu, tym razem pod hasłem „Kierunek Wawer” nastąpiła w dniu 2 czerwca podczas przejazdu zabytkowego pociągu i otwarcia letniska z artystami. Relacje już wkrótce.

Tagi: W Starym Kinie, Stanisław Janicki, Dotknięcie Linii, Pora umierać, film, kino, Antoni Fertner, Helena Grossówna, Jadwiga Smosarska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Luty 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 24 lutego 2019

188. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Poniedziałek, 25 lutego 2019

Dzień Patrona Biblioteki 2019

Poniedziałek, 25 lutego 2019

Pomoc w wypełnianiu deklaracji PIT

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń