WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 1 października 2023 r.
Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz

Wawerskie Targi Książki

Joanna Czyż  |  19 czerwca 2012

Wawerskie Targi Książki

Czy w kulturze masowej książka ma jeszcze rację bytu? Czy papier ostatecznie nie przegrywa z elektronicznymi środkami przekazu? Czy wśród nas jest środowisko ludzi związanych z literaturą? Czy w czasach centralizacji można liczyć na środowiska lokalne? 

Postawione pytania nie należą do najłatwiejszych. Wiele osób odpowie na nie negatywnie, wiele innych wzruszy ramionami. Tymczasem jest grupa zapaleńców, która zrobi wszystko, by przechylić szalę na „TAK”. Do niezależnych środowisk broniących kultury wysokiej należy wawerska KINOkawiarnia Stacja Falenica, a także współpracująca z nią Agencja Artystyczna „Autograf”, opiekująca się księgarnią Stacyjka na tejże stacji. Dzięki wspólnej inicjatywie inspirowanej Warszawskimi Targami Książki, nazwanej dumnie Pierwszymi Wawerskimi Spotkaniami z Książką, te organizacje umożliwiły mieszkańcom Wawra zapoznanie się z autorami i grafikami książki związanymi z tą stroną Warszawy, a także linią otwocką.

 

13 maja od godziny 12.00 do 15.30 na Stacji zagościło aż siedmiu autorów. Jako pierwsza zaprezentowała się Barbara Wizimirska, z wykształcenia doktor nauk politycznych. Po skończeniu pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pani Barbara włączyła się w działalność Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego, zaczęła też publikować książki i artykuły na temat Falenicy. Autorka już po raz trzeci mogła przybliżyła czytelnikom swoją książkę „Opowieści falenickie”, historię falenickich jezuitów.

O 12.30 przedstawiła się zebranym kolejna autorka, poetka i dziennikarka Renata Lipińska-Kondratowicz, związana z poetycką grupą „Ogniwa”, działającą przy Klubie Kultury „Falenica”. Przeczytała wybrane utwory poetyckie ze zbioru „Strażnicy mojego snu”. W prezentowanych tekstach znów pojawił się temat Falenicy, tym razem jednak poprzez pryzmat głębokich przeżyć jednostki, a nie faktów historycznych i pamięci zbiorowej.

Wawerskim Spotkaniom z Książką towarzyszyła wystawa grafiki książkowej Beaty Dyszkiewicz-Dziadak, której prace tego dnia zastąpiły plakaty filmowe – tradycyjny wystrój sali kina. Zaprezentowano także specjalną ofertę na ten dzień: nowości niezależnych wydawnictw książki dziecięcej, takich jak Format, Ezop czy Literatura, publikacje poświęcone problematyce Wawra i linii otwockiej, a także atrakcyjny dobór literatury pięknej dla dorosłych.

Podczas kolejnej godziny targów skupiono się na najmłodszych odbiorcach falenickiej imprezy. To dla nich Monika Szumowska, dziennikarka, redaktorka i tłumaczka książek z Anina, przedstawiła swój debiut książkowy, historię czwórki rodzeństwa zakładającej akwarium z gupikami. „Tytułowe Gupikowo to mój dom, a bohaterowie powieści to ja i moja rodzina” - zdradziła czytelnikom pisarka. Perypetie wielodzietnej rodziny przedstawione z punktu widzenia ciepłej, kochającej mamy, można porównać ze słynną Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz. Wawerska publiczność już czeka na obiecane przez autorkę kolejne książki!

Pisarka zaskoczyła odbiorców także ciekawą prezentacją, pokazującą kolejne fazy powstawania książki, takie jak: przygotowanie składu, korekta, cięcie arkuszy i projektowanie okładki, zademonstrowane na prawdziwej książce i ubogacone ciekawostkami i zagadkami dla kilkuletnich amatorów czytania.

Zupełnie inne spotkanie przygotowała Katarzyna Ziemnicka, polonistka i redaktorka z Międzylesia. Zaprezentowała ona fragment swojej debiutanckiej książki „Przygody królewny Florentynki”. Ten zbiór krótkich opowiadań został nagrodzony przez Fundację ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Książkę pani Ziemnickiej polecamy szczególnie „wszystkim niepokornym dziewczynkom”, zgodnie z dedykacją na stronie tytułowej.

Podsumowując część przeznaczoną dla dzieci, można powiedzieć, że każdy kolejny autor podnosił nieco poprzeczkę: kolejne lektury były coraz trudniejsze. Historia prawdziwej współczesnej rodziny, a potem marzenia i inspiracje fikcyjnej królewskiej córeczki, przygotowały dzieci do odbioru lirycznego, baśniowego świata Ewy Pazyny (pisarki i ilustratorki, na co dzień archeologa). Podczas spotkania autorka zaprezentowała swoje rysunki, które zainspirowały ją do pisania. W ten sposób powstał oryginalny zbiór baśni „Bajkobujanie”, historie umiejscowione w krainach typu Zawsze-Być-Może, przydarzające się miłym, ale nietypowym stworzonkom.

Tworczość Ewy Pazyny wprowadziła nieco poważniejszy nastrój, odpowiedni dla dwóch ostatnich autorów „Spotkań”. A byli nimi: walcząca z chorobą Anna Bartuszek, od dziesięciu lat cierpiąca na stwardnienie rozsiane, oraz Robert Lewandowski reprezentujący wydawnictwo Świdermajer, autor cieszącej się ogromną popularnością publikacji „Kronenberg, Andriolli i wilegiatura”.

„Z widokiem na Mont Blanc”, najnowsza książka Ani Bartuszek (filologa, do niedawna zajmującego się również spedycją), to historia młodej kobiety, która mimo nieuleczalnej choroby próbuje uniezależnić się finansowo, a po trudnych doświadczeniach sercowych udaje jej się doświadczyć prawdziwej miłości. Książka jest ciekawa, dynamiczna, a zarazem wyjątkowo szczera. Podobnie jak „Bestię ujarzmioną”, debiut Ani, oraz tworzony przez nią codziennie blog (annablack.blox.pl), czyta się ją jednym tchem.

O najnowszym opracowaniu Roberta Lewandowskiego nie musimy pisać – dzięki recenzji Doroty Choińskiej (Kronenberg, Andriolli i wilegiatura… – nowa książka Wydawnictwa Świdermajer) jest doskonale znane czytelnikom „Wawerskich Wiadomości Sąsiedzkich”, partnera medialnego Wawerskich Spotkań z Książką. Od niedzieli 13 maja w księgarni na Stacji Falenica pojawiły się także kolejne książki wydawnictwa Świdermajer, m.in. reprinty poświęcone drewnianym willom Otwocka.

 

Książka papierowa powoli staje się towarem elitarnym. Na pewno będzie coraz droższa, zadecyduje o tym rosnący VAT oraz malejące nakłady każdego tytułu. Jeśli tylko będziemy wychowywać młode pokolenia w duchu miłości do kultury papieru i odpowiednią edukacją oswoimy je z literaturą, również tą trudniejszą, to mimo masowej komputeryzacji książka będzie miała szansę przetrwać. Na szczęście możemy liczyć na środowisko autorów, wydawców i księgarzy. Dla nich nie może zabraknąć miejsc, w których będą mogli się zaprezentować. Stacja Falenica już dziś zapowiada Drugie Wawerskie Spotkania z Książką – w przyszłym roku.

Tagi: Wawerskie Spotkania z Książką, czytelnictwo, książki, targi książki, literatura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń