WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 listopada 2020 r.
Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

„Dotknięcie Linii” i „Letnisko z artystami” od kuchni

Dorota Choińska  |  10 lipca 2012

„Dotknięcie Linii” i „Letnisko z artystami” od kuchni

Przejazd zorganizowany został przez Dzielnicę Wawer w ramach autorskiego projektu Andrzeja Rukowicza – architekta wnętrz, miłośnika historii linii otwockiej i zaangażowanego społecznika. Po raz pierwszy dzięki jego społecznej inicjatywie zabytkowy pociąg pojawił się w naszej dzielnicy w 2002 roku. Wzbudził wówczas niebywały aplauz wśród miłośników starej kolei i spontaniczne powitanie przez warszawiaków. 

Tym razem przejazd historycznego pociągu był wiodącym elementem obszernego projektu kulturalnego pt. „Dotknięcie linii”. Autor zaprojektował działania kulturalno-edukacyjne w przestrzeni publicznej przejazdu kolei. Jeszcze w maju w Kinokawiarni „Stacja Falenica” pokazano archiwalne filmy ze znakomitymi rolami przedwojennych aktorów(związanych poniekąd z terenem podwarszawskich letnisk) oraz współczesny film „Pora umierać”, nakręcony w świdermajerowych klimatach. Wyjątkowy repertuar z półek Filmoteki Narodowej oraz udział w panelach dyskusyjnych tak znakomitych postaci jak reżyser – Dorota Kędzierzawska, pisarz – Józef Hen, ekspert architektury drewnianej – Jerzy Szałygin, graficzka – Lidia Dańko oraz znany z programów „ W starym kinie” - Jerzy Janicki zgromadziły na pokazach liczną rzeszę miejscowych kinomanów.

31.05 na stacji PKP Radość przy współpracy z dr. Zbigniewem Tucholskim – historykiem kolei i innymi miłośnikami kolejnictwa uruchomiona została wystawa pt. „Linia otwocka, 135-lecie Kolei Nadwiślańskiej” , obrazująca rolę kolei w rozwoju terenów na południowy wschód od dawnych granic Warszawy. Tego samego dnia na stacji PKP Wawer odbyło się spotkanie z projektantem tego dworca – Wacławem Nowińskim. W dniu przejazdu kolejki w Zespole Szkół nr 114 przy ul. Żegańskiej 1A w Międzylesiu dorobek swojej wieloletniej pracy w dziedzinie dokumentacji zabudowy w stylu świdermajer zaprezentował Piotr Ciborowski. Wystawa pt. „Niknące dziedzictwo” mimo skromnej formuły pokazała skalę i tempo zanikania tej unikatowej architektury.        

                                                                                                                                                                    Nie wszystkie pomysły obszernego projektu kulturalno-edukacyjnego Andrzeja Rukowicza udało się zmaterializować. Z powodu braku środków i odpowiedniego pomieszczenia nie zrealizowano koncertu znakomitego kompozytora i pianisty jazzowego – Włodzimierza Pawlika, nie zdecydowano się również na zainicjowanie tematycznego konkursu w pracowniach wydziału grafiki warszawskiej ASP oraz na wydanie książki „Dotknięcie linii – vademecum historyczno-krajoznawcze Wawra”. Nie odbył się także ujęty w projekcie rajd rowerowy trasą dawnej kolejki jabłonowskiej – tzw. wawerskiej ciuchci.                                                                                                                                                                               Te zrealizowane i niezrealizowane elementy projektu pokazują jego skalę i zaangażowanie wielu podmiotów ( PKP-Cargo S.A. – sponsor przejazdu pociągu, Filmoteka Narodowa, warszawska ASP i inne), uznanych twórców i środowisk.     

Idea wielkiego, przebiegającego na różnych płaszczyznach projektu kulturalno-edukacyjnego, opracowana przez A.Rukowicza, z wielu względów nie mogła być w pełni urzeczywistniona. Tytuł projektu „Dotknięcie linii” okazał się proroczy. Ciekawe pomysły – jak wagony odstawione na boczny tor będą teraz czekać na uruchomienie, podczas gdy rozpędzona lokomotywa z gwizdem i happeningową oprawą obrała kierunek Wawer, aby dojechać do „ Letniska z artystami” na stacji Falenica.

 

Pociąg przewiózł tego dnia ok. 900 pasażerów i zgromadził na stacjach liczne grono obserwatorów.  Dzięki sprzedaży biletów w internetowym systemie ekobilet wśród podróżujących znalazło się wielu mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy. Środki ze sprzedaży biletów zasiliły budżet międzyleskiego CZD.      

                                                                                                                                                                                    W wawerskiej podróży sentymentalnej uczestniczyli jej organizatorzy i pomysłodawcy. Na stacji Warszawa Gdańska do pociągu wsiedli pierwsi protektorzy i entuzjaści projektu -Burmistrz Dzielnicy Wawer – Jolanta Kaczorowska oraz jej zastępca – Przemysław Zaboklicki. Obecni byli także autor projektu – Andrzej Rukowicz i dyr. KK „Falenica” – Aleksandra Jankowska. Na stacji Międzylesie do podróżnych dołączyła Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz Waltz. 

 

Z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Wawer projekt wzbogacono o działania artystyczne w przestrzeni publicznej wawerskich dworców. Organizacją „Letniska z artystami” zajął się Klub Kultury Falenica z dyr. A. Jankowską na czele.  To dzięki tej inicjatywie podróż zabytkowym pociągiem umilały melodie w wykonaniu zespołu „The Warsaw Dixielanders” i barwne postacie osobliwych podróżnych w strojach z okresu międzywojennego. Z ich udziałem na każdej stacji prezentowane były krótkie scenki teatralne, a na końcowym przystanku Falenica rozkwitło prawdziwe „Letnisko z artystami”. Stylowa scena usytuowana na falenickim skwerku w pobliżu dworca PKP wraz z Kinokawiarnią „Stacja Falenica” stały się tego dnia centrum wawerskich wydarzeń kulturalnych. Spektakle profesjonalnych grup teatralnych nawiązujące do klimatu lat 20. oraz koncerty muzyczne zgromadziły liczną widownię. W świdermajerowej altanie zaprezentowały się m.in. Teatr AKT, Studio teatralne im. Ireny Solskiej oraz Grupa Teatralna Klubu Kultury „Falenica” pod kierownictwem Szczepana Szczykno. Podczas happeningu zagrała również Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji. Ogromnym powodzeniem cieszyło się spotkanie z aktorami serialu Ranczo, a także stoisko z publikacjami i wystawa Wydawnictwa Świdermajer.       

                                                                                                                                                              

Jak poinformowała nas dyr. A Jankowska, w wawerskiej imprezie uczestniczyło tego dnia ok. 1500 osób, był to niewątpliwie jeden z większych projektów kulturalno-edukacyjnych organizowanych w skali naszej dzielnicy.  Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i aprobatą mieszkańców i oprócz miłych wspomnień zostawiła po sobie trwałe ślady w wawerskim otoczeniu. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP uporządkował perony, przejścia podziemne i przestrzeń wokół stacji kolejowych, ZGN-Wawer zadbał o ładny wygląd zielonego skwerku vis a vis stacji Falenica, Urząd Dzielnicy w swojej siedzibie zainstalował wystawę „ Wawer – kraina szczęśliwości, nadwiślańska arkadia w stylu świdermajer wg Rafała Zawistowskiego”, a Andrzej Rukowicz z powodzeniem uruchomił dużą akcję społeczną w obronie „ Willi pod Kogutem”, czyli domu Fertnera, pomysłodawcy nazwy letniska – Radość.    

                                                                                                                                                                         Tak więc współpraca samorządu dzielnicy, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, profesjonalistów i społeczników oraz wielu poważnych podmiotów zewnętrznych zaowocowała udanym przedsięwzięciem. Zdobyte w nim doświadczenia zapewne pozwolą w przyszłości na realizację równie poważnych inicjatyw, w tym także niewykorzystanych pomysłów projektu A.Rukowicza. Miejmy nadzieję, że „Dotknięcie Linii” w pięknej oprawie „Letniska z artystami” dzięki zaangażowaniu władz dzielnicy znajdzie stałe miejsce w corocznym kalendarzu warszawskich imprez kulturalnych, czego autorom projektów i mieszkańcom Wawra serdecznie życzymy.

Fotoreportaż z wydarzenia znajdą Państwo w artykule Letnisko z artystami. Kierunek Wawer – tego jeszcze nie było!

 

Na zdjęciu: Andrzej Rukowicz w przedziale historycznego pociągu

Fot. Dorota Choińska

Tagi: Letnisko z artystami. Kierunek Wawer, Dotknięcie linii, linia otwocka, festyn


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy czujesz się bezpiecznie w naszej dzielnicy?

Zdecydowanie tak
Raczej tak
Raczej nie
Zdecydowanie nie
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń