WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 24 października 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

Plac Wojska Polskiego - obchody Dnia Dziecka

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wesoła - dr Stefan Słowikowski  |  7 czerwca 2011

Plac Wojska Polskiego - obchody Dnia Dziecka

Pozwolę sobie wrócić do historii powstania obchodów tak wspaniałego święta, jakim jest Dzień Dziecka - oczywiście w formie bardzo syntetycznej.

Otóż początki sięgają już 1924 roku i w tymże roku Liga Narodów podjęła w Genewie uchwałę zwaną „Deklaracją praw dziecka”, uznając maluchy za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.

W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych wybrała 1 marca na organizowanie manifestacji poświęconych problemom ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Dało to asumpt wprowadzenia do kalendarza krajów bloku wschodniego w 1952 roku 1 czerwca jako Międzynarodowego Dnia Dziecka. Przedmiotowa sprawa została rozwiązana globalnie 20 listopada 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która to uchwaliła rezolucję zalecającą wszystkim krajom członkowskim ustanowienie Powszechnego Dnia Dziecka.

 

To historia, a dzień dzisiejszy?

 

Otóż po raz kolejny Stowarzyszenie Mieszkańców Dzielnicy Wesoła Centrum i Plac Wojska Polskiego m.st. Warszawy przy ogromnym wsparciu Dowództwa, żołnierzy i Klubu Kościuszkowca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i na jej terenie, a także przy finansowym i moralnym wsparciu Zarządu naszej Dzielnicy, zorganizowało obchody Dnia Dziecka.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 900.  Dzieci, młodzież oraz ich opiekunów powitał p.o. dowódcy płk dypl. Janusz Wiatr i Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy, a zarazem „Stowarzyszenia…” Stefan Słowikowski, mówiąc o sprawach organizacyjnych, w tym o zabezpieczeniu medycznym, prewencyjnym i przestrzeganiu warunków bezpieczeństwa. Realizację programu zainaugurowała parada oraz koncert Orkiestry Wojsk Lądowych, a potem zabawa rozpoczęła się na dobre. Dzieci, ale również ich dziadkowie, rodzice i oczywiście opiekunowie z ramienia każdej uczestniczącej w imprezie szkoły, obejrzeli sprzęt wojskowy, w tym czołg i transporter opancerzony, a także modele latające samolotów prezentowane przez przedstawicieli Ligi Obrony Kraju Województwa Mazowieckiego. Zademonstrowany był bardzo bogaty dorobek poszczególnych sekcji klubu „Kościuszkowiec” pod egidą Pani kierownik Moniki Urbanek i już w tym miejscu w imieniu maluchów i swoim własnym składam serdeczne podziękowania za podjęty trud, zaangażowanie i wspaniałą, należącą do Pani część organizacyjną.

 

Następnie odbyły się pokazy walk rycerskich, a dalej to już zabawa maluchów na trampolinach, urządzeniach pneumatycznych (zjeżdżalnie), nauka jazdy małymi samochodzikami elektrycznymi, a dla starszych jazda quadami po wytyczonej trasie, strzelanie z broni pneumatycznej i paintbolla.

Największym wzięciem cieszyły się zabawy w kuli wodnej – tam kolejka była bardzo długa. Nie sposób wymienić w krótkim tekście wszystkich atrakcji i  konkursów, gdyż było ich wiele.

Wszystkich uczestników zabawy, a było ich ponad 700 osób, częstowano cukierkami, które rozdawał lew, biedronka i inni. Na zgłodniałych, i zgodnie z programem, czekał wojskowy poczęstunek – tradycyjna grochówka i pyszny wojskowy chleb.

Mam nadzieję, że w 2012 roku będziemy w stanie przygotować tak samo wspaniałą imprezę dla naszych dzieci.

Wszystkim Państwu – zarówno wymienionym poniżej, jak również niedostrzegalnym w zorganizowaniu i zabezpieczeniu tego wspaniałego Dnia Dziecka, składam serdeczne podziękowania w imieniu swoim, jak również Pani Prezes Stowarzyszenia Ewy Skolimowskiej.

Serdecznie dziękuję Dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej gen. Andrzejowi Przekwasowi i p.o. dowódcy płk dypl. Januszowi Wiatrowi oraz zabezpieczającym realizację imprezy żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska. Przewodniczącemu Zarządu Wojewódzkiego LOK Panu Michałowi Wojtowskiemu  i członkom tejże Organizacji. Dyrektorowi SZPZLO Panu Dariuszowi Małeckiemu za zabezpieczenie medyczne, a Komendantowi naszego komisariatu Panu nadk. Mariuszowi Mączkorowskiemu za zabezpieczenie prewencyjne imprezy, naszej Ochotniczej Straży Pożarnej, członkom Orkiestry Wojsk Lądowych oraz wszystkim, których nie sposób wymienić z nazwiska, a którzy wnieśli swój wkład w organizację, zabezpieczenie i sam przebieg obchodów Dnia Dziecka.

Serdecznie dziękuję.

 

zdjęcia wykonał:

Wiesław Cegiełka
Tagi: Dzień Dziecka, obchody, dla dzieci


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 24 października 2020

Zapraszamy na spektakl teatralny

Niedziela, 25 października 2020

RUNbertów 2020 - utrudnienia w ruchu

Środa, 28 października 2020

Trwają konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Październik/jesień to dla mnie przede wszystkim:

Piękny czas wyciszenia i uspokojenia po dynamicznym lecie
Czas refleksji i zadumy
Sezon na przeziębienia i grypę
Pora roku jak każda inna, nie zwracam na to uwagi
Moment dobry na zmiany w życiu
Smutne rozstanie z latem
Wszystko powyższe :)
Żadne z powyższych
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń