WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 24 października 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

Spotkanie z uczestnikami X Rajdu Katyńskiego w Bibliotece Publicznej

Małgorzata Kazimierska  |  13 czerwca 2011

Spotkanie z uczestnikami X Rajdu Katyńskiego w Bibliotece Publicznej

We wtorkowy wieczór, 7 czerwca w ramach cyklu "Otwarte Lekcje Historii" Biblioteka zorganizowała Spotkanie z Rajdem Katyńskim. Prelekcja stanowiła uzupełnienie wystawy fotografii z X Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, której inicjatorem był Waldemar Korzeniewski, uczestnik rajdu, mieszkaniec Wesołej. Wystawa była prezentowana przez dwa tygodnie w Bibliotece Głównej.

Tradycja organizowania Motocyklowych Rajdów Katyńskich sięga jedenaście lat wstecz i, choć nie nagłaśniana przez media, cieszy się ogromną popularnością.

Ideę i dzieje rajdów przybliżali nam ich wielokrotni uczestnicy: historyk - Leszek Rysak oraz komandor Rajdów Katyńskich - Wiktor Węgrzyn (obaj na zdjęciu).

Nasi Goście przedstawili trasę wyprawy na Golgotę Wschodu - miejsca szczególnie ważne w historii Polski na Kresach: Wilno, Katyń, Smoleńsk, Kłuszyn, Miednoje, Bykownię, Hutę Pieniacką, Lwów i wiele innych. Rajdy Katyńskie, jak stwierdził p. Rysak, nie są zwykłymi zlotami motocyklistów: mają one charakter pielgrzymki. Ci, którzy jadą, robią to często także w imieniu osób, które na Kresy z różnych przyczyn wybrać się nie mogą. Uczestnicy rajdów przemierzają setki, a właściwie tysiące kilometrów, wioząc ze sobą de facto szczególne intencje, na każdym z etapów podróży dając świadectwo patriotyzmu, przywiązania do polskości, szacunku i pamięci, składając hołd tym, którzy ze Wschodu już nie wrócą.

Wizyty w niegdyś polskich miastach, na cmentarzach, lasach czy polach, gdzie były kiedyś polskie wsie, a dziś przemawia tylko cisza i pustka, odmieniają każdego, stając się niesamowitą lekcją patriotyzmu i człowieczeństwa...

Ilustrację wystąpienia naszych Gości stanowiła projekcja filmów oraz pokaz zdjęć z ubiegłorocznego, X Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Nastrój refleksji i zadumy udzielił się chyba wszystkim uczestnikom spotkania, tak że chwilami miało się ochotę tylko milczeć.

W ostatniej części spotkania nie zabrakło oczywiście okazji do wspólnej rozmowy, wymiany poglądów na temat historii Polski, zarówno dawniejszej jak i najnowszej. Prelegenci chętnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące realiów i zaplecza organizacyjnego Rajdów Katyńskich. Przybliżali również inne inicjatywy Stowarzyszenia Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego: Rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych, Prymasa Tysiąclecia, uczczenie 63 rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego, festyny rodzinne czy spotkania edukacyjne w szkołach. Panowie Rysak i Węgrzyn we wtorkowy wieczór udowodnili, że patriotyzm wyrażać można na wiele sposobów, a pamięć o tragicznych wydarzeniach naszej historii jest ciągle żywa.

Tagi: spotkanie, fotografia, kultura, biblioteka, podróże


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 24 października 2020

Zapraszamy na spektakl teatralny

Niedziela, 25 października 2020

RUNbertów 2020 - utrudnienia w ruchu

Środa, 28 października 2020

Trwają konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Październik/jesień to dla mnie przede wszystkim:

Piękny czas wyciszenia i uspokojenia po dynamicznym lecie
Czas refleksji i zadumy
Sezon na przeziębienia i grypę
Pora roku jak każda inna, nie zwracam na to uwagi
Moment dobry na zmiany w życiu
Smutne rozstanie z latem
Wszystko powyższe :)
Żadne z powyższych
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń