WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Dixi Warsaw Jazzmen w Wesołej

Weronika Iwańczyk-Olszewska  |  20 czerwca 2011

Dixi Warsaw Jazzmen w Wesołej

W Ośrodku Kultury w Wesołej 11 czerwca odbył się koncert czterech znanych i cenionych muzyków, którzy prezentują tzw. „biały dixieland” czyli nurt muzyczny wywodzący się z tradycyjnego jazzu, związanego zwłaszcza z Nowym Orleanem i Chicago.

Początków muzyki i kultury jazzu należy szukać na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie zatrudnieni na tamtejszych plantacjach Murzyni śpiewali pieśni pracy, religijne spirituals czy też gospel, który traktowany był jako „folklor jazzowy”.

Mimo że prawdziwą furorę zrobił w Nowym Jorku, to jednak z czasem przeniósł się do Nowego Orleanu. Najciekawszymi twórcami ragtime’u byli między innymi Scott Joplin, Nelly Roll Morton, Eubie Black. W latach 30-tych improwizacje zespołowe zaczęły ustępować solowym popisom instrumentalistów, takich jak trębacz Louis Armstrong i jego zespoły Hot Five i Hot Seven. Narastające kłopoty finansowe  pozbawiły pracy dużą część muzyków, dlatego wielu z nich przeniosło się do Chicago, gdzie znaleźli pracę i zaczęli grać w klubach. I tak zrodził się styl „chicagowski”, który w odróżnieniu od jazzu nowoorleańskiego silniej eksponował improwizacje solistów, zwiększał rolę techniki gry oraz wprowadzał i popularyzował nowe instrumenty jak np. saksofon.

Tak doszliśmy do „dixielandu”, który stanowił tzw. „białą” odmianę jazzu nowoorleańskiego, ponieważ  w miarę swojego rozwoju oddalał się od murzyńskiego naśladownictwa.  

Taki właśnie koncert dał zespół DIXIE WARSAW JAZZMEN, w skład którego wchodzą:  Stefan Woźniakowski – trąbka, Andrzej „Bigol” Bigolas – klarnet, Włodzimierz Halik – saksofon basowy oraz Zygmunt K. Jagodziński – leader zespołu grający na banjo. Koncertowy wieczór prowadziła Magda Cuisset.

Tagi: dixi, jazz, koncert, Dixi Warsaw Jazzmen


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 22 września 2020

Dzień bez samochodu

Sobota, 26 września 2020

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Wawrze

Sobota, 26 września 2020

WKPR Wesoła

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń