WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 7 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody, Estera

Zaczarowane domy Andriollego

Hanna Kowalska  |  5 grudnia 2012

W sobotę 1 grudnia na szczęście nie padał śnieg, wbrew zapowiedziom synoptyków. Tego właśnie dnia w Miedzeszynie odbywała się plenerowa impreza artystyczno-edukacyjna pn. „Zaczarowane domy Andriollego”, zorganizowana przez Klub Kultury „Zastów” we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer, Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami i Zarządem Transportu Miejskiego.

W świdermajerowskim wnętrzu przy ul. Przewodowej 139 można było układać wydane specjalnie na tę okazję puzzle z drewnianymi domami, wziąć udział w warsztatach architektonicznych „Fotoplastikon”, a także obejrzeć wystawę prac malarskich nagrodzonych w konkursie biblioteki pt. „Cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała”, których tematem były właśnie świdermajery. Na konkurs napłynęło aż 141 prac w kategoriach wiekowych zaczynających się od 7 r.ż., a najstarsza uczestniczka miała 90 lat. Tego dnia odbyło się również wręczenie nagród w konkursie.

Przed budynkiem zaś obywał się plener malarski, obejrzeć można było dwie wystawy – zapomniane świdermajery na zdjęciach Marty Śliżewskiej oraz wystawę plansz wypożyczonych przez Fundację Andriollego „Kronenberg, Andriolli i wieliegatura”, a także przypatrzeć się pracy snycerza i architekta, który na naszych oczach zwykłe deski przemieniał w świdermajerowe ornamenty. Nie sposób nie wspomnieć o plenerowej kawiarence, która rozgrzewała nas herbatą i rozpieszczała podniebienia pysznymi domowymi ciastami.

Po zmroku wyświetlono film dokumentujący wycieczkę śladami świdermajerów w Wawrze, a po prezentacji wszyscy przenieśli się do budynku, by wysłuchać w nim koncertu pani Mileny Dudkowskiej. Młoda artystka przepięknie wykonała utwory muzyki dawnej, przenosząc słuchaczy w czasy, w których żył Elwiro Michał Andriolli.

Choć imprezie tej dużą konkurencję robiła „Wielka Iluminacja” czyli uruchomienie świątecznych dekoracji na pl. Zamkowym połączone z koncertem gwiazd, goście dopisali, co miło świadczy lokalnym patriotyzmie i zainteresowaniu wawerską historią, kulturą i architekturą.


 

Tagi: Zaczarowane domy Andriollego, imprezy plenerowe, świdermajer, architektura nadświdrzańska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń