Teatr Akt czarno to widzi
Olga Łęcka | 22 marca 2013
Od pewnego czasu w Warszawie są organizowane coraz bardziej nietypowe strajki. Ich wyszukana forma często pomaga w realizacji zamierzonych celów. Jednak chyba nikt nie spodziewał się drugiej w historii Polski Czarnej Procesji!
Pierwsza parada ludzi ubranych na czarno odbyła się w 1789 w Warszawie. Przedstawiciele miast królewskich ruszyli w kierunku stolicy, aby upomnieć się o prawa stanu mieszczańskiego. Finałem ich osiemnastowiecznego strajku było złożenie petycji dotyczącej przyznania im praw publicznych na ręce Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ich wysiłek został doceniony i w 1791 r. uchwalono prawo o miastach. A co ma wspólnego Czarna Procesja z XVIII wieku ze współczesnym strajkiem? Okazuje się, że bardzo dużo!
Teatr Akt z Olszynki Grochowskiej zainspirowany historycznym wydarzeniem zorganizował pierwszego Dnia Wiosny Czarną Procesję. Nietypowy strajk odbył się z powodu cięć w budżecie miasta na konkursy dla organizacji pozarządowych i sposobu ich traktowania przez władze. Protest miał charakter żałobnej procesji wokół Pałacu Kultury i Nauki. Jednak osoby biorące udział w demonstracji spontanicznie weszły na posiedzenie Rady Miasta.
- Na sesji radni zagłosowali nad przywróceniem 950 tys. zł na konkursy w sektorze kultury. Akcja nie była tylko efektowną wizualizacją problemu. Była to twórcza interwencja w obronie podmiotowości warszawskich organizacji pozarządowych. Przedstawiciele NGO-sów byli wcześniej na komisjach kultury radnych i przedstawiali stanowisko środowiska w tej sprawie. - komentował Marek Kowalski z Teatru Akt.
Czarna Procesja XXI wieku przyniosła zamierzony efekt. Dzięki oryginalnej akcji warszawska kultura zyskała. Jednak tu nasuwa się pytanie: Czemu planowane są cięcia w tak istotnych aspektach dla rozwoju każdego człowieka?
![]() fot. Rafał Gebura |
Tagi: teatr akt, czarna procesja, czarna procesja teatr akt, obrona kultury
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Sobota, 25 marca 2023
Wesele w WCK Falenica
Niedziela, 26 marca 2023
II Maraton Teatralny w Wesołej
Sobota, 1 kwietnia 2023
Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?