WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Muzyczne sławy w Falenicy

Joanna Czyż  |  6 sierpnia 2011

Muzyczne sławy w Falenicy

Lipcowa aura nie sprzyjała koncertom plenerowym. Goście Falenickich Koncertów Letnich gromadzili się więc w budynku kościoła NSPJ w Falenicy. We wnętrzu, nawiązującym do architektury romańskiej i wczesnochrześcijańskiej, pośród witraży, malowideł i fresków autorstwa Zbigniewa Łoskota, kontemplowali muzykę klasyków, którą przybliżyli im wybitni polscy wykonawcy.

 

Od 10 lipca do 7 sierpnia Falenickie Towarzystwo Kulturalne zaplanowało cykl pod nazwą „Zwycięzcy międzynarodowych konkursów”. Koncert 10 lipca należał do najmłodszych laureatów: grającej na altówce Katarzyny Budnik-Gałązki oraz skrzypka Macieja Burdzy. Katarzyna Budnik jest obecnie asystentką w klasie altówki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Maciej Burdzy znakomicie prezentuje się w wielu dziedzinach, gra od 5 roku życia, jest koncertmistrzem i solistą, interesuje się również żeglarstwem. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Wykonawcy zagrali w duecie cztery fragmenty utworów J. Matysa oraz hiszpańską pieśń G. F. Haendla i J. Halvorsena. Solowo zaprezentowali repertuar przekrojowy: od barokowych kompozycji Jana Sebastiana Bacha i Pierra Rode, przez romantycznego, lirycznego Henryka Wieniawskiego, po dwudziestowiecznych: Nathana Milsteina i Krzysztofa Pendereckiego. Niemal każdy utwór został poprzedzony wnikliwym komentarzem muzykologicznym pani Agnieszki Kurowskiej. 

 

Przy okazji koncertu odbyła się wystawa pokrewnej pokoleniowo z muzykami, dwudziestokilkuletniej malarki Laury Wasilewskiej, asystentki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Wielkoformatowe obrazy olejne prezentowały przede wszystkim postacie w domowych, pokojowych wnętrzach. Artystka znakomicie uchwyciła indywidualne rysy swoich modeli, a także wyraz twarzy i nastrój.

 

24 lipca słuchacze mogli podziwiać wybitnych śpiewaków: Roberta Gierlacha (bas baryton) i Tatianę Hempel-Gierlach (sopran), przy klawesynowym akompaniamencie Violi Łabanow. W repertuarze znalazły się fragmenty znakomitych oper W. A. Mozarta („Wesele Figara”, „Don Giovanni” oraz „Czarodziejski flet”), w których śpiewacy się specjalizują. Usłyszeliśmy także arie z „Don Carlosa” G. Verdiego, recytatywy z „Fausta” Ch. Gounoda, duet z musicalu A. L. Webbera „Upiór w operze”, słynną piosenkę ze „Skrzypka na dachu” J. Bocka, pieśni Stanisława Moniuszki i wiele innych. Wspaniałe wykonanie tych pięknych utworów pozwoliło słuchaczom zapomnieć o kaprysach pogody. Dodatkowo ich nastrój został osłodzony poczęstunkiem. I tym razem znakomity cukiernik p. Meryk z Miedzeszyna przekazał dla FTK smaczne ciasta. Dzięki niemu koncerty falenickie są prawdziwą ucztą nie tylko dla melomanów, miłośników sztuki, ale i łasuchów!

 

Przez wzgląd na padający deszcz przełożono na sierpień zaplanowaną wystawę malarstwa „Koń w malarstwie polskim”. Mamy nadzieję zobaczyć ją w pięknym ogrodzie przykościelnym, gdzie zwyczajowo odbywają się koncerty.

Tagi: Falenickie Koncerty Letnie, Falenickie Towarzystwo Kulturalne, koncert, muzyka poważna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


14 - 16 sierpnia 2020

Balonowy Cud nad Wisłą

Sobota, 15 sierpnia 2020

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sobota, 15 sierpnia 2020

Bitwa Warszawska

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń