WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Znajdź swoją drogę do sztuki współczesnej w Wawrze!

Magdalena Krypiak   |  24 września 2014

Na koniec września Stacja Kultury planuje wydanie albumu, w którym podejmie próbę ukazania wybranych działań artystycznych na linii otwockiej. Będzie to pierwsza tego typu publikacja podejmująca problem sztuki współczesnej w Wawrze i okolicach. Impulsem do podjęcia tego wyzwania był projekt PKP ART (dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Obejmował warsztaty edukacyjne dla młodzieży i seniorów z linii otwockiej na temat sztuki współczesnej. Jego założenie: „przybliżyć sztukę zwykłemu człowiekowi” znajdzie w publikacji swoją kontynuację. Będzie można znaleźć w niej kilka zaproponowanych przez autorki „pomostów”, tj. dróg dojścia do pewnej idei sztuki współczesnej, jako żywego narzędzia komentowania dzisiejszej rzeczywistości, dyskutowania z nią, ożywiania jej, stawiania pytań o przyszłość, wyrażania swoich uczuć i emocji.

Jednym z ważniejszych tytułowych „pomostów”, ale nadal wymagającym umocnienia konstrukcji, jest edukacja. W albumie znajdą się scenariusze warsztatów, z załączonymi na płycie kartami pracy o roli sztuki w przestrzeni publicznej, bazujące na wybranych jej dziedzinach, takich jak: street art, video art, performance, instalacja, sztuka krytyczna. Mogą stać się one inspiracją dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Wykorzystać je można także przy tworzeniu ofert zajęć pozaszkolnych w domach kultury czy prywatnych instytucjach. Świetnie sprawdzą się jako narzędzie podejmowania dyskusji z własnymi dziećmi w formie ciekawych gier sytuacyjnych czy spacerów po mieście w poszukiwaniu śladów sztuki. Mamy nadzieję, iż staną się one pomocne w wypełnianiu tej luki w systemie edukacji, jaką jest wiedza o sztuce najnowszej.

Do albumu dołączona zostanie płyta z filmami video art wykonanymi przez uczestników projektu PKP ART pod opieką artystyczną Zuzanny Janin. Wyniki tego niecodziennego spotkania – gdyż artystka po raz pierwszy pracowała z amatorami – są bardzo interesujące! Do publikacji dołączona zostanie również „Mapa Miejsc Ważnych linii otwockiej”, zaprojektowana przez międzypokoleniową grupę mieszkańców linii.

„Pomosty sztuki” będzie można nabyć w księgarni Kinokawiarni Stacja Falenica oraz innych placówkach, instytucjach, które zechcą nawiązać z nami współpracę. Zapraszamy do kontaktu przez maila fundacji: biuro@stacjakultury.org oraz zaglądania na stronę www.stacjakultury.org.

Podpisy do zdjęć:

„Mural w Falenicy” – street arterzy (uczestnicy projektu PKP ART) pod namalowanym przez siebie muralem. Napis Loesje zdobi ścianę dworca PKP Falenica

Fot. Zrazik

„Performance w Falenicy” – zdjęcie z performance wykonanego podczas pikniku kulturalnego Stacja Animacja przez uczestników projektu PKP ART

Fot. Dominika Żukiewicz

„Siatka powiązań” – jeden z „pomostów” sztuki – instalacja, którą wspólnie tworzyli mieszkańcy podczas pikniku Stacja Animacja

Fot. Dominika Żukiewicz
Tagi: sztuka współczesna w Wawrze, mural, sztuka współczesna, pomosty sztuki


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń