WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 6 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Wieczór Muzyki Słowiańskiej i inne propozycje Promu Kultury

Prom Kultury Saska Kępa  |  29 kwietnia 2016

Wieczór Muzyki Słowiańskiej i inne propozycje Promu Kultury
Nowy miesiąc w PROM-ie Kultury rozpoczniemy… historycznie. Bezpośrednio po długim weekendzie majowym posłuchamy koncertu pt. „Muzyka na polskim dworze królewskim w XVII wieku” (05.05, czwartek, g. 19:00). Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie ze względu na historyczne instrumenty muzyczne, jak klawesyn, pozytyw, viola da gamba. W koncercie weźmie udział wielu znakomitych wokalistów i muzyków, a kierownictwo muzyczne spoczywa w rękach znakomitej skrzypaczki Agaty Sapiechy.

Naszą „promową” tradycję koncertów muzyki klasycznej będziemy kontynuować podczas spotkania w ramach cyklu niedzielnego. W maju hasłem będzie Wieczór Muzyki Słowiańskiej (8.05, niedziela, g. 19:00). W repertuarze utwory znanych kompozytorów, jak Czajkowski, Dvořák i Moniuszko, a Kwartet Prima Vista zagra z pianistą Borisem Kraljeviciem, z pochodzenia Czarnogórcem, na co dzień wykładającym na Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze.

W połowie miesiąca po raz trzeci PROM stanie się częścią obchodów warszawskiej Nocy Muzeów. W tym roku, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, zaprezentujemy jazzową część naszej działalności (14.05, sobota, g. 20:00-23:00). Udział zapowiedziało grono wyśmienitych muzyków, jak Atom String Quartet i Nikola Kołodziejczyk. Tym razem oprócz wystawy plakatów Agnieszki Sobczyńskiej całość odbędzie się pod hasłem wspomnienia twórczości Krzysztofa Komedy, w związku z 85. rocznicą urodzin polskiego mistrza jazzu. Autor kołysanki napisanej do filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego od wielu lat inspiruje muzyków. A w ten wyjątkowy wieczór będzie się można o tym przekonać w PROM-ie Kultury.

Na koniec miesiąca przygotowaliśmy dla naszych gości muzyczną eksplozję: grupę Global Shtetl Band, która czerpie z zapoczątkowanej w latach 30. XX w. mody łączenia tekstów w języku jidisz z gorącymi rytmami Ameryki Południowej. Styl ten cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności od Argentyny, przez Nowy Jork, aż po Europę Wschodnią. Koncert polsko-niemieckiego tria wykona unikatową taneczną fuzję muzyki klezmerskiej i latynoamerykańskiej (27.05, piątek, g. 20:00). Jej szef, Markus Milian Müller, jest znanym artystą młodszego pokolenia kultury jidisz.

W maju zapraszamy na premierę prasową w Teatrze Kępa. Tym razem okazja nadarzy się w związku z występem Sławomira Hollanda w monodramie komediowym na podstawie książki Zama Believeingooda „Życie Jadzi według mnie” (12.05, czwartek, g. 19:30). Aktor wcieli się w postać magistra inżynierii, który dzieli się wspomnieniami z kilku cudownych lat wielkiej miłości z młodszą od siebie Jadzią. Kobieta pewnego dnia odmienia jego życie, stary kawaler nagle odkrywa w sobie amanta, chodzi na randki, ćwiczy powitanie przed lustrem, przeżywa uczuciowe uniesienia, aż wreszcie opuszcza wynajmowany od wielu lat pokój, by zamieszkać z kobietą…

W tym miesiącu czeka nas też zupełnie nowe doświadczenie teatralne. Będzie to spektakl-słuchowisko pt. „Pan Prezydent” realizowane z udziałem publiczności i transmitowane na żywo w radiu RDC (23.05, poniedziałek, g. 20:00).

W związku z tegoroczną edycją Warszawskich Targów Książki nawiązaliśmy współpracę z Ambasadą Niemiec, dzięki której odbędzie się u nas spotkanie literackie z Rüdigerem Safranskim (21.05, sobota, g. 19:30). Autor bestsellerów z dziedziny filozofii i dziejów ludzkiej myśli, w rozmowie z pisarzem Manfredem Ostenem, zajmie się m.in. jednym z pytań postawionych w swojej książce „Zło. Dramat wolności”: Czy wobec stworzonych w procesie cywilizacji niezwykle złożonych ograniczeń zewnętrznych zło jest dzisiaj jeszcze opcją wolności człowieka?

W ostatni weekend miesiąca zapraszamy najmłodszych na wydarzenia z okazji Dnia Dziecka. W sobotę Smyki na Kępie (28.05, sobota, g. 12:00) zaprezentują się w uroczystej odsłonie; znany ze spotkań Paweł Kos-Nowicki poprowadzi swoją Orkiestrę Warsaw Camerata. W niedzielę natomiast (29.05, niedziela, g. 12:00) usłyszymy premierę najnowszego albumu Fasolek pt. „Fasolki na lato”, ale artyści zapowiedzieli również stały repertuar, jak „Witaminki, witaminki”.

Jest na co się cieszyć w maju!

Tagi: prom kultury saska kępa, prom kultury w maju, propozycje promu kultury, PROM, koncerty, spektakle


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń