WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 4 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Jarmark Wielkanocny w Starym Młynie

Małgorzata Kwaśna

W sobotę 16 kwietnia w gościnne progi „Starego Młyna” zawitały zwiastuny świąt – palmy, pisanki, świąteczne pocztówki, mazurki, serniki i inne przepyszne wypieki wielkanocne. Było można również posłuchać muzyki w wykonaniu laureatów XIV Przeglądu Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „KOGUCIK 2011”, którego organizatorem był Klub Kultury „Radość”, zobaczyć występ białoruskiego zespołu folklorystycznego „Sviatki” i zespołu tańca nowoczesnego „Klaksy” oraz etiudę baletową pt. „Kopciuszek” w wykonaniu zespołu baletowego „Arabeski” z KK „Radość”. Z całą pewnością występujący na scenie w „Starym Młynie” młodzi artyści z Białorusi i ich opiekunowie będą miło wspominać pobyt w Polsce i gorące oklaski publiczności nagradzającej ich występy.

Organizatorami tego niezwykłego Jarmarku było Centrum Konferencyjno – Szkoleniowe „Boss” oraz Kluby Kultury: „Anin” i „Radość”.

Każdy z partnerów miał coś specjalnego do zaoferowania licznie zgromadzonym gościom – Hotel „Boss” oprócz przepięknego miejsca przygotował kiermasz świątecznych ciast, Kluby Kultury przygotowały wystawę i kiermasz nagrodzonych w konkursach prac. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na rozwój zespołów artystycznych działających w Klubach Kultury „Anin” i „Radość”. Bo Jarmark Wielkanocny to wydarzenie podsumowujące 4 konkursy organizowane przez Kluby Kultury „Anin” i „Radość”. Prezentowane palmy, pocztówki, pisanki i stroiki świąteczne to nagrodzone prace w konkursach plastycznych organizowanych już od wielu lat przez wymienione Kluby.

Klub Kultury „Anin” był organizatorem dwóch konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Jeden to ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Projekt Pocztówki Wielkanocnej”, drugi to już XVI edycja konkursu „Palma Wielkanocna”. Z niemalże 700 pocztówek i ok. 200 palm jury, które miało niezwykle trudne zadanie, wyłoniło prawie 170 laureatów obydwu konkursów.

Klub Kultury „Radość” to organizator ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Pisanka”. Z około pięciuset pisanek i stroików nadesłanych z najodleglejszych zakątków Polski jury wybrało bez mała 140 tych „najpiękniejszych” – wykonanych różnymi technikami; drapanych, malowanych, oklejanych, tradycyjnych i tych bardziej nowoczesnych – wyobraźnia dzieci, młodzieży oraz dorosłych jest niezwykła... tworzy niezapomniane cudeńka. Właściwie to wszystkie prace zasługiwały na nagrody, ale niestety, konkursy rządzą się własnymi prawami – są zwycięzcy, są i pokonani.

Taki dylemat mieli również jurorzy XIV Przeglądu Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „KOGUCIK 2011” (organizator: KK „Radość”), którzy przez dwa dni przesłuchiwali uczestników Przeglądu – dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat, rozwijających swoje pasje muzyczne w ruchu amatorskim, grających na różnych instrumentach: fortepianie, skrzypcach, keyboardzie, flecie prostym, saksofonie, gitarze, akordeonie, grających solo, w duetach oraz w zespołach. Przegląd muzyczny nie jest oczywiście związany ze świętami, ale jego podsumowanie –  uroczyste wręczenie nagród i koncert Laureatów – niewątpliwie było jedną z atrakcji Jarmarku. Na ogłoszenie wyników Przeglądu młodzi muzycy przybyli w asyście rodzin i oczywiście swoich nauczycieli muzyki, którym należy się szczególne uznanie za profesjonalizm w nauczaniu i rozwijanie zamiłowania do muzyki. Nagrodzeni i wyróżnieni w Przeglądzie z dumą odbierali pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe.

Prawie 5 godzin Jarmarku to setki gości, którzy z całą pewnością miło spędzili czas. Chciałoby się powiedzieć, że Jarmark Wielkanocny na stałe wpisuje się w kalendarz imprez obywających się w Wawrze, imprez, które organizowane są nie tylko dla lokalnych społeczności, ale wykraczają daleko poza granice Wawra, Warszawy, Mazowsza...

 

 

Fot. Filip Modrzejewski
Wystawa pisanek
Wystawa pisanek

"Kopciuszek" w wykonaniu gr.baletowej "Arabeski"
Białoruski zespół tańca nowoczesnego
Białoruski zespół tańca nowoczesnego "KLAKSY"
Publiczność na koncercie laureatów
Publiczność na koncercie laureatów
koncert Laureatów
koncert Laureatów "Kogucika 2011"- Koło Muzyczne przy Niepubl.Gimn.nr 9 Fundacji PRIMUS

Tagi: jarmark, Wielkanoc, konkursy


stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń