WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Artyści Saskiej Kępy

Maria Juszczyk/ Redakcja  |  21 listopada 2016

Do 4 grudnia w godzinach otwarcia Promu Kultury Saska Kępa można oglądać wystawę pt. Artyści Saskiej Kępy, która została zorganizowana staraniem wielu osób, jako jedno z wydarzeń w ramach 100-lecia przyłączenia Saskiej Kępy do stolicy.
 
Zasadniczą ideą wystawy jest prezentacja unikalnego miejsca i środowiska, jakim była i jest Saska Kępa. Poprzez zgromadzenie dzieł nieżyjących i żyjących artystów organizatorzy przedsięwzięcia chcą pokazać, że zgodnie z ogólnym przekonaniem Saska Kępa jest rzeczywiściemiejscem wyjątkowym pod względem „nasycenia” twórcami. A ponadto pragną zaprezentować ogromną różnorodność twórczości plastycznej, która tu powstawała i nadal powstaje dzięki ludziom mieszkającym i związanym z naszą dzielnicą.
 
– Obecna wystawa jest pierwszą, tak szeroką prezentacją dorobku artystów Saskiej Kępy. Ma charakter częściowo historyczny, bo pokazuje tych, którzy już odeszli, ale ukazuje też dzisiejszą rzeczywistość sztuki, młodych twórców sięgających po nowe media. Ich obecność budzi nadzieję na kontynuację tradycji artystycznych tego miejsca – przyznaje historyczka sztuki, redaktorka merytoryczna katalogu wystawy i autorka tekstów, Anna Rudzka.
 
Ideą przewodnią wystawy jest pierwsze, w jakimś sensie monograficzne, opracowanie tematu „artyści mieszkający i tworzący na SK” i pierwszy krok ku szukaniu odpowiedzi, czy rzeczywiście powszechne nazywanie Saskiej Kępy „dzielnicą artystów” jest prawomocne.
Odpowiedź na to pytanie organizatorzy przedsięwzięcia pozostawiają odbiorcom.
 
– Niespotykaną jest sytuacja, że miejsce, tak nieduże w stosunku do aglomeracji jaką jest Warszawa, ściąga ludzi twórczych, czujących sztukę. To olbrzymie środowisko, które utożsamia się z Saską Kępą. Sytuacja ta jest ewenementem w skali kraju, można ją przyrównać do siły oddziaływania i budowania mitów podhalańskiego ruchu regionalnego. Taka sytuacja na Kępie trwa od pokoleń. Rodzą się środowiska, klany rodzinne, pokoleniowe, przyjacielskie, które tworzą jedyną w swoim rodzaju twórczą atmosferę. Środowisko to jest jak magnes. Przyciąga wciąż nowe postacie, które tu wyczuwają niepowtarzalnego ducha miejsca, sprzyjającego działaniom artystycznym. „Spis powszechny” na Kępie, swoiste PTAKOLICZENIE na pewno odbije się szerokim echem, gdyż stanowi znakomity wstęp do dalszych badań – mówi kurator wystawy, Magdalena Czerwosz.
 
Do udziału w wystawie zgłosiło się 172 twórców(w tym rodziny, przyjaciele i znajomi zgłaszali osoby nieżyjące) uprawiających różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, grafikę, ceramikę, tkaniny, fotografię, film, medalierstwo, tworzenie biżuterii itd. Wśród artystów są też rodziny artystyczne: dwu-, trzypokoleniowe. Z uwagi na dużą liczbę osób biorących udział w wystawie (problem ekspozycji) organizatorzy wprowadzili zasadę: jedno dzieło jednego artysty.
 
Wystawie towarzyszy katalog, gdzie każdy artysta posiada swoją własną stronę, na której jest przesłany przez niego biogram i tekst o związkach z Saską Kępą, zdjęcie dzieła i zdjęcie „portretowe”. Katalog poprzedzony jest tekstami o wystawie,początkach Saskiej Kępy i środowisku artystycznym na SK.
 
Organizatorem wystawy jest Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe i PROM Kultury Saska Kępa. Natomiast patronem honorowym wydarzenia Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, a sponsorami wystawy i katalogu:Dom Development i SOHO.
 
– Zapraszam Państwa na wystawę wyjątkową nie tylko ze względu na jej autorów – najwybitniejszych saskokępskich artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuk plastycznych – ale też niecodzienną poprzez unikatowy obraz przeszłych oraz aktualnych myśli i emocji, zamkniętych w ich pracach. Prezentowane na tej wystawie dzieła są również ważnym zapisem historii, odzwierciedlającym stan umysłu i duszy artysty w odległych lub zaledwie wczorajszych momentach życia dzielnicy, miasta, kraju. Ta wystawa, największa z dotychczas prezentowanych w PROM-ie Kultury Saska Kępa, jest także niezmiennie ważnym podsumowaniem stulecia pracy artystów i wspaniałym ukoronowaniem pracy wszystkich organizatorów na Saskiej Kępie – podkreśla Burmistrz Dzielnicy Praga-Południem.st. Warszawy, Tomasz Kucharski

Tagi: Wystawa, Prom Kultury, Artyści Saskiej Kępy, Saska Kępa, artyści


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń