WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 28 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej w dzielnicy Wesoła

Wydział Oświaty Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wesoła  |  27 października 2016

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej w dzielnicy Wesoła
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK) jest jedynym w Polsce wspólnym programem kultury i edukacji. Jego misją jest rozwijanie potrzeb świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz zwiększenie kompetencji kulturowych mieszkańców Warszawy. Program integruje środowiska zajmujące się edukacją kulturalną: instytucjonalne, oświatowe, pozarządowe i nieformalne. Łączy zasoby, które mają instytucje artystyczne i instytucje animacji kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa, z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców. WPEK koordynowany jest przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej Panią Annę Michalak-Pawłowską, z którą współpracują koordynatorzy Programu w Biurze Kultury i Biurze Edukacji oraz wyznaczeni w każdej z 18 dzielnic m.st. Warszawy koordynatorzy dzielnicowi. 
          
Dzielnica Wesoła również może pochwalić się bardzo aktywną realizacją Programu, zachęcając w ten sposób do uczestnictwa w kulturze wielu swoich mieszkańców. Wiele z tych projektów osiąga bardzo wysoki poziom edukacyjno-kulturalny, o czym może świadczyć fakt, że są nagradzane w konkursach międzydzielnicowych, jakim jest np. Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej.

Celem tego prestiżowego konkursu jest promowanie ciekawych i oryginalnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej, a także rekomendowanie najlepszych, jako dobrych praktyk. Pochwalić się możemy:

•    I Nagrodą za najlepszy projekt w kategorii gimnazjów w roku 2014
Pani Marta Kwiatkowska z Gimnazjum nr 120 w Warszawie za  „Oskarki”

•    I Nagrodą za najlepszy projekt w kategorii szkoły podstawowe w roku 2015
Pan Tomasz Piotrowski ze Szkoły Podstawowej nr 353 w Warszawie za Audiobook „Nasza mama czarodziejka”

•    III Nagrodą za najlepszy projekt w kategorii gimnazjów w roku 2015
Pani Izabela Nowacka, Pani Barbara Krajewska, Pani Joanna Walczak z Gimnazjum nr 119 w Warszawie za „Liczę więc jestem”.

Należy podkreślić, że w Warszawie przeznacza się co roku 60 tys. zł na wspomniane nagrody. To bardzo konkretna suma, którą otrzymują animatorzy, edukatorzy, nauczyciele i jest to nagroda dla osoby, a nie instytucji. Chodzi bowiem o prestiż animatora, który może być nagrodzony kwotą od 10 tysięcy zł za grand prix do kilku tysięcy za I, II, III miejsca. Do nagrody można zgłaszać zarówno projekty wspierane finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawę, jak i realizowane z własnych środków.

Natomiast aby móc skorzystać z możliwości wsparcia finansowego, należało w terminie do 15 lipca 2016 r. złożyć do Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy za pośrednictwem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wesoła Wniosek o przyznanie wsparcia finansowego dla projektów realizowanych w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej 2015-2020.

Złożone w wyznaczonym terminie wnioski poddano wnikliwej ocenie formalnej, merytorycznej oraz pod względem posiadanych wartości społecznych. Pod uwagę brano między innymi:
- wykorzystanie w procesie edukacji innowacyjnych form działania,
- wykorzystanie metod pracy zachęcających do aktywnego uczestnictwa w działaniach i ich współtworzenia, inspirujących zachowania twórcze,
- profesjonalizm i doświadczenie osób zaangażowanych w merytoryczną realizację projektu,
- współpracę z lokalną społecznością, skutkującą uwzględnieniem w projekcie potrzeb środowiska, uwarunkowań kulturowych i społecznych,
- doświadczenie organizatora w realizacji projektów kulturalnych.

Po zakończonych pracach, Burmistrz Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy zarekomendował na drugie półrocze 2016 r. dziewięć projektów do wsparcia finansowego w ramach programu WPEK i są to:

1    P 259    „Podróż do kultury”
2    P 260    „Pole sztuki”
3    SP 171  „Zielono mi – warszawskie życie kulturalne wokół parków i ogrodów”
4    SP 174   Zajęcia koła origami – „Emocje zaklęte w papierze”
5    SP 353   Orkiestra Cybernetycznych Odkrywców „Przestrzenie II”
6    ZS 94    „W magicznym rytmie tańca”
7    ZS 94    „Bajkowy świat z koła i kwadratu” – małe origami
8    G 119    „Byłem, widziałem, polecam – jestem animatorem kultury”'
9    G 120    „Sienkiewicz i sztuka”

Projekty te, zgodnie z Zasadami udzielania wsparcia finansowego dla projektów realizowanych na podstawie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej 2015-2020 na terenie Dzielnicy m.st. Warszawy dostały wsparcie finansowe od 1500 zł do 3000 zł. Dofinansowane będą takie wydatki jak np. pokrycie kosztów transportu uczestników do instytucji kultury, zakup biletów na spektakle, przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów przez wykwalifikowanych animatorów kultury, wynagrodzenie dla realizatorów przedsięwzięcia, zakup materiałów potrzebnych na realizację projektów, np. materiałów papierniczych, plastycznych, akcesoriów tanecznych, materiałów do scenografii czy też zakup nagród dla uczestników konkursów realizowanych w ramach programu.
Wsparcie to bez wątpienia przyczyni się do realizacji projektów,   co w konsekwencji uaktywni wielu ich uczestników w życiu kulturalnym, poszerzy wiedzę oraz pozwoli przyjemnie spędzić wolny czas.   
Jednocześnie zachęcamy animatorów kultury, nauczycieli i edukatorów do poszerzania kręgu odbiorców dla swoich projektów. Założeniem WPEK jest bowiem stworzenie możliwości uczenia się przez całe życie, co oznacza, że program edukacji kulturalnej powinien obejmować jak największą liczbę mieszkańców Warszawy bez względu na wiek. 

Miejmy nadzieję, że w przyszłych edycjach uczestnikami staną się w większym stopniu obok dzieci również dorośli, w tym seniorzy, osoby niepełnosprawne czy zagrożone wykluczeniem społecznym. Dla żadnego z nas nigdy nie jest bowiem zbyt późno, by uczyć się, rozwijać oraz aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym, po to by nasze życie stało się przez to ciekawsze, bogatsze i szczęśliwsze, czego życzymy wszystkim mieszkańcom naszej dzielnicy.

Tagi: WPEK, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, edukacja kulturalna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń