Kultura

46. edycja Warszawskiej Syrenki
Ruszyły eliminacje do 46. edycji legendarnego konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Jak informują organizatorzy, po raz kolejny "istotą konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury."
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Tytuł przyciąga uwagę, a według zapewnień aktorów sama sztuka jest jeszcze ciekawsza. 10 lutego o 19:00 w Wawerskim Centrum Kultury w Marysinie (ul. Korkowa 119/123) zostanie wystawiony spektakl "Pijcie Ocet" autorstwa grupy teatralnej Ad Rem, powstałej w Służewskim domu kultury KADR w 2020 roku, a w jej skład wchodzą młodzi artyści, studenci.
W niedalekim sąsiedztwie Warszawy. Recenzja książki "Puszcza. Opowieści kampinoskie"
Niewątpliwie Puszcza Kampinoska jest niedaleką sąsiadką Warszawy, jednak przez wieczny pośpiech zapominamy o wielu rzeczach. Toteż nic dziwnego, że to niezwykłe miejsce czasem nam umyka. W takim razie może jest to czas, byśmy sobie o niej przypomnieli? Recenzję przygotowała Aleksandra Świetlicka z 163 LO w Wesołej. Książkę do recenzji podarowało nam Wydawnictwo Iskry, za co serdecznie dziękujemy.
Lwy Fortepianu w hotelu Boss
Już 12 lutego o 17:30 w wawerskim hotelu Boss odbędzie się koncert "Lwy Fortepianu". Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "koncert, w którym promocja młodych i utalentowanych pianistów jest konfrontowana z dojrzałymi artystami".
Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej
Jeśli lubicie sztukę sakralną, nie możecie przegapić tego wydarzenia. Już 5 lutego (niedziela) o godz. 19 w kaplicy parafii Opatrzności Bożej w Wesołej (ul. Piotra Skargi 2) odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Czerni - autorką książki „Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna”.
Koncert kolęd ukraińskich w Wesołej
Już w niedzielę 8 stycznia o 19:15 w Parafii Opatrzności Bożej (ul. Piotra Skargi 2) odbędzie się koncert kolęd ukraińskich. Utwory wykona specjalnie powstały na tę okazję zespół wokalny z Wesołej i okolic. Pomysłodawczynią oraz kierowniczką projektu jest Tatiana Trojanowska-Raczyńska, a samo wydarzenia nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego - osoby odpowiedzialnej za wystrój kościoła. Koncert inspirowany jest również obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia w religiach prawosławnej i grekokatolickiej. Serdecznie zachęcamy do przyjścia!
Wywiad z zespołem Metro
Metro to czteroosobowy zespół z Warszawy powstały na początku tego roku. Ich muzyka obraca się w klimatach post-punku, shoegaze’u i indie rocka. Jego członkowie - Olek (wokal, gitara), Mikołaj (gitara), Piotrek (perkusja) i Mateusz (bas) pochodzą z różnych części stolicy; ten ostatni jednak jest dumnym reprezentantem Starej Miłosnej. Chłopaki wydali do tej pory jedno wydawnictwo o tytule “Stella”, a niedawno wrócili ze swojej pierwszej trasy koncertowej poza Warszawą.
Pomysły na książkowe prezenty świąteczne w Rembertowie
Wielkimi krokami nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi prezenty i różnej maści podarki. I - jak co roku - pojawia się problem: co kupić? Dla książkowych moli rozwiązaniem problemu braku weny jest spotkanie Rembertowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który tym razem - a dokładnie 15 grudnia o godz. 19:00 - weźmie pod lupę literaturę na gwiazdkę. Wydarzenie będzie mieć miejsce w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II (ul. Gawędziarzy 8). Wstęp jest wolny, zachęcamy zatem do zjawiania się tłumnie. Do zobaczenia!
Koncert Kolęd w SP nr 353
Dziś rano wszyscy obudziliśmy się w klimatach zimy i pięknego białego krajobrazu. Korzystając z tej okazji, już teraz serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd przygotowany przez uczniów SP nr 353 im. "Wielkich Odkrywców", który odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00 w siedzibie szkoły (ul. Cieplarniana 23). Wstęp jest wolny, a muzyczną aranżację opracował Leszek Czernicki. To świetna okazja na wtopienie się w przedświąteczny klimat i relaks w czasie okołowigilijnego zawirowania. Do zobaczenia!
Spektakl "Którędy do wyjścia?"
27 listopada (niedziela) o godz. 16 w Terminalu Kultury Gocław odbędzie się premiera “Którędy do wyjścia?” - spektaklu cyrkowego, na motywach powieści “Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. „To historia opowiedziana językiem cyrkowym - żonglerką, akrobatyką, tańcem w powietrzu, czy z hula hoopami. Goście przeniosą się prościutko, przez Króliczą Norę, do…Krainy Czarów. To opowieść dla młodych (od 7 lat) i starszych i tych co się czują młodo i tych, którzy uważają, że są odrobinę szaleni, albo chcieliby na chwilę szalonymi się poczuć” – informują organizatorzy.
Szlakiem powstania listopadowego – spektakl i warsztaty
13 listopada w DK "Wygoda" (ul. Koniecpolska 14) obędzie się spektakl teatralny oraz warsztaty w ramach wydarzenia "Szlakiem powstania listopadowego". O 17:00 będzie miał miejsce spektakl „Ananke” nawiązujący do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, głównie do „Warszawianki”, dramatu rozgrywającego się w drugim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. Od 18:00 do 20:00 odbędą się warsztaty „WARSZAWIANKA - ANEKS”, które prowadzi Monika Rejtner. Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat warszawskich wątków powstania listopadowego i samej „Warszawianki” oraz jej recepcji. Wstęp na obydwie części jest darmowy, jednak na warsztaty trzeba się zapisać.
"Jabłonka" - spektakl dla dzieci
Już 13 listopada o godz. 11:00 w WCK (ul. Żegańska 1a) odbędzie się spektakl dla dzieci "Jabłonka", realizowany przez Teatr Afori. Teatr Atofri to grupa teatralna realizująca spektakle dla najmłodszych widzów i najnajów. Zespół tworzą Beata Bąblińska, Monika Kabacińska-Zajączkowska, aktorki i pedagożki muzyki. Spektakle Teatru Atofri to widowiska muzyczno-plastyczne o uniwersalnej formie i tematyce, wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i zagranicą. „Jabłonka” to spektakl dla dzieci od 3 roku życia, wyróżniony na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ”KORCZAK”. Bilety w cenie 20 pln, do nabycia on-line na stronie Wawerskiego Centrum Kultury lub kasie WCK w godz. 9.00 - 16.00.

Wernisaż wystawy "Stan surowy"
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy ceramiki "Stan surowy", który odbędzie się 20 listopada o godz. 17:00 w Centrum Artystycznym "Scena" w Sulejówku (ul. Dworcowa 52). Prace znajdujące się na wystawie zostały wykonane przez uczestników zajęć Mimbres Pracownia Ceramiki. To świetna okazja na kontakt z lokalną sztuką. Z całego serca polecamy!
IV Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej „Droga do krainy łagodności”
Serdecznie zapraszamy na IV Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej „Droga do krainy łagodności”, który odbędzie się 29 października w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II (ul. Gawędziarzy 8). Rozpiska czasowa: godz. 10:00 – przesłuchania uczestników zgłoszonych do konkursu; godz. 18:00 – koncert w wykonaniu laureatów konkursu oraz gościa specjalnego festiwalu, Janusza Radka. Projekt dofinansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej. Wstęp wolny.
Uruchomienie Terminalu Kultury Gocław
Terminal Kultury Gocław już działa. Dla dorosłych zaplanowano warsztaty artystyczne np. z fotografii cyfrowej, rysunku żurnalowego, charakteryzacji i bodypaintingu oraz lekcje jogi, szermierki i baletu. Z kolei najmłodsi mogą wziąć udział w zajęciach ceramicznych, tanecznych i gimnastyce korekcyjnej oraz językowych: z angielskiego i francuskiego.
Noc Bibliotek na Pradze-Południe „To się musi powieść”
Zapraszamy w sobotę 1 października do udziału w Nocy Bibliotek na Pradze-Południe, która odbędzie się w nowo otwartej placówce w Terminalu Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24).
Spacer "Bagno... urzeka"
W najbliższą sobotę, 1 października o godzinie 11.00 zapraszamy na cudownie jesienny spacer „Bagno...urzeka”. Początek trasy przy ul. Torfowej 45, przed Domkami na Drzewach. Będzie to wyprawa na Zielony Ług, który rozciąga się między dwoma wydmami: Zbójną Górą i Macierowskimi Górami. Przygotujcie się na malownicze widoki!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
Trwa kolejna edycja wydarzenia filmowego dla młodych i najmłodszych widzów, ponownie w formule hybrydowej. Festiwalowe propozycje pokazywane są do 2 października w kinach, a od 6 do 23 października na internetowej platformie.
Kino Pogodna dla dzieci - "Moje życie to cyrk"
Serdecznie zapraszamy na kolejny film z cyklu Kino Pogodna dla dzieci. Już 25 września (niedziela) o godzinie 11:00 w ODT Pogodna (ul. Jana Pawła II 25) odbędzie się projekcja filmu "Moje życie to cyrk" (reż. Miryam Bouchard). Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Zapisy odbywają się pod nr. tel. 22 100 58 59. Po seansie odbędą się także warsztaty. Na seans serdecznie zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"
"Ale las mnie wciągnął i ścieżką przeprowadził na następne otwarte pole. Zobaczyłem znów łąkę, niebieskie i żółte kwiaty, dziewanny. I wieś. Może to już Wola Grzybowska" (Miron Białoszewski "Chamowo", 1975). Biblioteka zorganizowała w czerwcu bezpłatne warsztaty fotograficzne śladami Mirona Białoszewskiego po wesołowskich łąkach. Prowadziła je Iwona Bal z portalu FB „Wesoła Historia”. Wybrane zdjęcia z tego pleneru stworzą wystawę „Czerwcowe pachnidła”, na której otwarcie zapraszamy 30.09.2022, godz. 18.30 do Biblioteki Głównej (ul. 1 Praskiego Pułku 31 Warszawa Wesoła). Warsztaty i wystawa organizowane są z okazji Roku Mirona Białoszewskiego. Zachęcamy do lektury książek pisarza.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Piątek, 10 lutego 2023
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Niedziela, 12 lutego 2023
Lwy Fortepianu w hotelu Boss


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?