WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 18 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Kamil, Robert, Szymon

Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc

Anna Oleksiak  |  21 lutego 2017

W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem. Zapleczem rozwoju warsztatów zajmujących się szewstwem, rymarstwem, kuśnierstwem stały się z czasem lokalizowane na tych terenach garbarnie.  
Różne rodzaje rzemiosła, jak usługi szewskie, zegarmistrzowskie, dekarskie, zaczęły szczególnie rozwijać się na tym terenie w dwudziestoleciu międzywojennym, po rozszerzeniu granic Warszawy o prawobrzeżne przedmieścia. Okupacja niemiecka zmusiła rzemieślników do nielegalnej działalności, później okres PRL-u – władzy niechętnej prywatnej inicjatywie, a w końcu napływ masowej produkcji w czasie transformacji gospodarki przyczyniły się do upadku rękodzielniczych zawodów. 
 
Mimo tego Grochów był miejscem, gdzie jeszcze wciąż działały pracownie modystek, stolarzy, jubilerów, kaletników. Ważną przeszkodą w prowadzeniu rzemieślniczej działalności był jednak brak lokali. Grochowska tradycja i inwencja rzemieślników znajdowały inne sposoby działań. Przykładem jest osiedlowy szewc pan Adam Belka. Nieopodal ulicy Grochowskiej w jednym z powstałych w końcu lat 70. budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska założył swoją pracownię szewską.
 
Od 40 lat grochowianin, prowadzi od blisko 30 lat pracownię naprawy obuwia przy Jarocińskiej 1. W wyniku zmian polityczno-ustrojowych kraju i transformacji gospodarki dokonał zmiany wyuczonego i dotychczas wykonywanego zawodu ślusarza. Uzyskał papiery czeladnicze w zakresie wyrobu damskiego i męskiego obuwia skórzanego, którego był wytwórcą przez wiele lat. Ciągle zmieniające się warunki ekonomiczne, a przede wszystkim konkurencja tanich chińskich wyrobów ponownie wymusiły na panu Adamie i wszystkich rzemieślnikach branży szewskiej zmianę profilu wykonywanej pracy. Otrzymawszy zgodę od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska na wynajem lokalu, rozpoczął świadczenie usług w zakresie naprawy obuwia dla okolicznych mieszkańców, bo właśnie w takim kierunku poszła restrukturyzacja zawodu szewca. Dzięki swojej solidnej pracy i wysokiej jakości usług zyskał uznanie licznych klientów, którzy nawet po zmianie miejsca zamieszkania korzystają z jego usług, przyjeżdżając z innych dzielnic Warszawy. Pan Adam Belka jest przykładem rzetelnego rzemieślnika, który przystosowując się do potrzeb społecznych naszego kraju, przetrwał na rynku grochowskim, świadcząc szewskie usługi, i mimo osiągniętego już wieku emerytalnego dalej prowadzi działalność gospodarczą, ciesząc się uznaniem mieszkańców osiedla.
 
 
Pan Adam Belka – osiedlowy szewc
Fot. Anna Oleksiak

Tagi: Grochowscy rzemieślnicy, Adam Belka, szewc, rzemieślnik, zakład szewski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń