WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 24 kwietnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc

Anna Oleksiak  |  21 lutego 2017

W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem. Zapleczem rozwoju warsztatów zajmujących się szewstwem, rymarstwem, kuśnierstwem stały się z czasem lokalizowane na tych terenach garbarnie.  
Różne rodzaje rzemiosła, jak usługi szewskie, zegarmistrzowskie, dekarskie, zaczęły szczególnie rozwijać się na tym terenie w dwudziestoleciu międzywojennym, po rozszerzeniu granic Warszawy o prawobrzeżne przedmieścia. Okupacja niemiecka zmusiła rzemieślników do nielegalnej działalności, później okres PRL-u – władzy niechętnej prywatnej inicjatywie, a w końcu napływ masowej produkcji w czasie transformacji gospodarki przyczyniły się do upadku rękodzielniczych zawodów. 
 
Mimo tego Grochów był miejscem, gdzie jeszcze wciąż działały pracownie modystek, stolarzy, jubilerów, kaletników. Ważną przeszkodą w prowadzeniu rzemieślniczej działalności był jednak brak lokali. Grochowska tradycja i inwencja rzemieślników znajdowały inne sposoby działań. Przykładem jest osiedlowy szewc pan Adam Belka. Nieopodal ulicy Grochowskiej w jednym z powstałych w końcu lat 70. budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska założył swoją pracownię szewską.
 
Od 40 lat grochowianin, prowadzi od blisko 30 lat pracownię naprawy obuwia przy Jarocińskiej 1. W wyniku zmian polityczno-ustrojowych kraju i transformacji gospodarki dokonał zmiany wyuczonego i dotychczas wykonywanego zawodu ślusarza. Uzyskał papiery czeladnicze w zakresie wyrobu damskiego i męskiego obuwia skórzanego, którego był wytwórcą przez wiele lat. Ciągle zmieniające się warunki ekonomiczne, a przede wszystkim konkurencja tanich chińskich wyrobów ponownie wymusiły na panu Adamie i wszystkich rzemieślnikach branży szewskiej zmianę profilu wykonywanej pracy. Otrzymawszy zgodę od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska na wynajem lokalu, rozpoczął świadczenie usług w zakresie naprawy obuwia dla okolicznych mieszkańców, bo właśnie w takim kierunku poszła restrukturyzacja zawodu szewca. Dzięki swojej solidnej pracy i wysokiej jakości usług zyskał uznanie licznych klientów, którzy nawet po zmianie miejsca zamieszkania korzystają z jego usług, przyjeżdżając z innych dzielnic Warszawy. Pan Adam Belka jest przykładem rzetelnego rzemieślnika, który przystosowując się do potrzeb społecznych naszego kraju, przetrwał na rynku grochowskim, świadcząc szewskie usługi, i mimo osiągniętego już wieku emerytalnego dalej prowadzi działalność gospodarczą, ciesząc się uznaniem mieszkańców osiedla.
 
 
Pan Adam Belka – osiedlowy szewc
Fot. Anna Oleksiak

Tagi: Grochowscy rzemieślnicy, Adam Belka, szewc, rzemieślnik, zakład szewski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 24 kwietnia 2018

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Wtorek, 24 kwietnia 2018

REMBERTOWSKI DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Środa, 25 kwietnia 2018

Pogodna Grupa Teatralna zaprasza!

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń