WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 21 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc

Anna Oleksiak  |  21 lutego 2017

W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem. Zapleczem rozwoju warsztatów zajmujących się szewstwem, rymarstwem, kuśnierstwem stały się z czasem lokalizowane na tych terenach garbarnie.  
Różne rodzaje rzemiosła, jak usługi szewskie, zegarmistrzowskie, dekarskie, zaczęły szczególnie rozwijać się na tym terenie w dwudziestoleciu międzywojennym, po rozszerzeniu granic Warszawy o prawobrzeżne przedmieścia. Okupacja niemiecka zmusiła rzemieślników do nielegalnej działalności, później okres PRL-u – władzy niechętnej prywatnej inicjatywie, a w końcu napływ masowej produkcji w czasie transformacji gospodarki przyczyniły się do upadku rękodzielniczych zawodów. 
 
Mimo tego Grochów był miejscem, gdzie jeszcze wciąż działały pracownie modystek, stolarzy, jubilerów, kaletników. Ważną przeszkodą w prowadzeniu rzemieślniczej działalności był jednak brak lokali. Grochowska tradycja i inwencja rzemieślników znajdowały inne sposoby działań. Przykładem jest osiedlowy szewc pan Adam Belka. Nieopodal ulicy Grochowskiej w jednym z powstałych w końcu lat 70. budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska założył swoją pracownię szewską.
 
Od 40 lat grochowianin, prowadzi od blisko 30 lat pracownię naprawy obuwia przy Jarocińskiej 1. W wyniku zmian polityczno-ustrojowych kraju i transformacji gospodarki dokonał zmiany wyuczonego i dotychczas wykonywanego zawodu ślusarza. Uzyskał papiery czeladnicze w zakresie wyrobu damskiego i męskiego obuwia skórzanego, którego był wytwórcą przez wiele lat. Ciągle zmieniające się warunki ekonomiczne, a przede wszystkim konkurencja tanich chińskich wyrobów ponownie wymusiły na panu Adamie i wszystkich rzemieślnikach branży szewskiej zmianę profilu wykonywanej pracy. Otrzymawszy zgodę od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska na wynajem lokalu, rozpoczął świadczenie usług w zakresie naprawy obuwia dla okolicznych mieszkańców, bo właśnie w takim kierunku poszła restrukturyzacja zawodu szewca. Dzięki swojej solidnej pracy i wysokiej jakości usług zyskał uznanie licznych klientów, którzy nawet po zmianie miejsca zamieszkania korzystają z jego usług, przyjeżdżając z innych dzielnic Warszawy. Pan Adam Belka jest przykładem rzetelnego rzemieślnika, który przystosowując się do potrzeb społecznych naszego kraju, przetrwał na rynku grochowskim, świadcząc szewskie usługi, i mimo osiągniętego już wieku emerytalnego dalej prowadzi działalność gospodarczą, ciesząc się uznaniem mieszkańców osiedla.
 
 
Pan Adam Belka – osiedlowy szewc
Fot. Anna Oleksiak

Tagi: Grochowscy rzemieślnicy, Adam Belka, szewc, rzemieślnik, zakład szewski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 21 października 2018

Straż miejska pomoże osobom o ograniczonej sprawności ruchowej w dotarciu do lokali wyborczych

Niedziela, 21 października 2018

Czas wyborów

Niedziela, 21 października 2018

Wielkie Dzieła, Wielcy Wykonawcy

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń