WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 18 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Kamil, Robert, Szymon

Śladami gen. Ludwika Bittnera, więźnia rembertowskiego obozu dla Polaków...

Piotr Bieliński  |  27 lutego 2017

Po wejściu wojsk sowieckich do Polski od razu przystąpiono do instalacji władzy podległej Moskwie. Przeciwników, jak też podejrzanych o to zamykano w obozach w różnych miejscach, z których większość więźniów wywożono do obozów w ZSRR. W budynkach dawnej fabryki amunicji „Pocisk” urządzono taki obóz, w którym była bocznica kolejowa. Stąd wywieziono do łagrów kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Uznano ich za „wrogów władzy sowieckiej” i sił „demokracji ludowej” w Polsce. Odtąd Polska przecież miała się cieszyć miłością rządu radzieckiego, z korzyścią przede wszystkim dla Polaków, pozbawionych rządów „faszystowskiej kliki” oraz „zaplutych karłów reakcji” z Armii Krajowej.
 
Jednym z więźniów obozu NKWD w Rembertowie był gen. Ludwik Bittner. Pochodził z Podola, był synem Ludwika Jana i Marii z Drozdowskich, urodził się 24 IV 1892 r. w Stanisławowie, gdzie w 1911 r. otrzymał maturę. W latach 1911-1914 studiował malarstwo w ASP w Krakowie, a od 1914 filozofię na UJ. Od 1912 r. był w Związku Strzeleckim, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Od razu po wybuchu wojny wstąpił do II Brygady Legionów Polskich. Od listopada 1916 r. był porucznikiem w szkołach oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej i w Zegrzu. 
 
W listopadzie 1918 r. uczestniczył w opanowaniu Dęblina i został tam pierwszym dowódcą garnizonu Wojska Polskiego, a od grudnia dowodził batalionem 34 pułku. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. w stopniu majora był dowódcą 34 pp i także dowódcą garnizonu Biała Podlaska. W 1930 r. pułkownik Bittner został dowódcą piechoty dywizyjnej 5 DP, a w 1938 r. pomocnikiem dowódcy Korpusu Obrony Pogranicza. W kampanii wrześniowej 1939 r. w składzie grupy KOP, walczącej do października, był zastępcą jej dowódcy gen. bryg. Wilhelma Orlik-Rückemanna.
 
Od razu, w październiku 1939 r. wstąpił do warszawskiej konspiracji – najpierw SZP, potem ZWZ i AK. Od kwietnia 1940 r. był szefem Biura Inspekcji KG ZWZ. Od kwietnia 1941 r. do stycznia 1943 r. komendantem Okręgu ZWZ/AK Lublin. Potem zajmował się scalaniem AK z Batalionami Chłopskimi i do lipca 1944 r. był też inspektorem KG AK na Okręg AK Lublin. Od lipca 1944 r. generał brygady Bittner ps. „Halka” był dowódcą odtwarzanej 9 Podlaskiej DP AK formowanej w rejonie Białej Podlaskiej. 
 
W dniu 14 VIII 1944 r. aresztowany przez NKWD. Początkowo był przetrzymywany w obozie NKWD w Rembertowie na terenie byłej Fabryki amunicji „Pocisk”, a potem w obozie przejściowym na terenie niemieckiego KL na Majdanku i w areszcie NKWD w Lublinie. Jako „groźnego wroga władzy sowieckiej” wywieziono go samolotem ze Świdnika do Moskwy i uwięziono w więzieniu Lefortowo. Od września 1944 więziono go w obozie w Charkowie, a później w Diagilewie i Griazowcu. 
 
4 listopada 1947 r. wrócił do Polski przez Brześć i zamieszkał w Warszawie, gdzie pracował do 1957 r. W listopadzie 1957 r. został wiceprzewodniczącym Głównej Komisji Weryfikacyjnej organizacji kombatantów ZBOWiD, a w 1959 r. wiceprzewodniczącym jej Rady Naczelnej. Zmarł w Warszawie 24 I 1960 r. i jest pochowany w kwaterze 24 A na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
 
Był żonaty z Anielą Haliną z d. Rychłowską. Miał syna Macieja, ur. 1923, żołnierza AK, ps. „Maciej”, członka II Odcinka „Wachlarza”, zamordowanego przez Niemców 28 II 1944 w ruinach getta warszawskiego.
 
Był odznaczony: Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari IV Klasy, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V Klasy, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi.
 
 
ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W REMBERTOWIE:
 
Z uwagi na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, w środę 1 marca 2017 r. o godzinie 12.00 dla upamiętnienia więźniów Specjalnego Obozu NKWD nr 10 w Rembertowie pod pomnikiem przy ul. Marsa róg Płatnerskiej będzie miała miejsce ceremonia złożenia wieńców, poprzedzona modlitwą. Na uroczystość zaprasza organizujący ją Urząd Dzielnicy Rembertów.
 
Natomiast w poniedziałek 6 marca 2017 r., dla upamiętnienia Obrony Radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej w dniu 4 marca 1944 r., o godzinie 10.45 w Szkole Podstawowej nr 217 im. Obrońców Radiostacji AK w Rembertowie będzie miał miejsce Uroczysty Apel, a następnie o godzinie 12.00 przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, położonym na rogu ul. Gawędziarzy i Haubicy, odbędzie się spotkanie rocznicowe, połączone ze złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Na obchody zaprasza Urząd Dzielnicy Rembertów.
 
Piotr Bieliński
 
Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia
Informacje, propozycje i sugestie: inicjatywa.bfpolonia@yahoo.com
tel. +48 609 869 359

Tagi: gen. Ludwik Bittner, obóz NKWD w Rembertowie, historia, Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia, Dzień Żołnierzy Wyklętych, Obrona Radiostacji Komendy Głównej AK


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń