WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 18 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Kamil, Robert, Szymon

Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”

Weronika Girys-Czagowiec  |  4 kwietnia 2017

Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
„Za parę lat, kto wie, co spotka jeszcze mnie, więc póki czas korzystam z życia” – śpiewał Eugeniusz Bodo dla pięknej Heleny Grossówny w filmie „Piętro wyżej”. Słowa te miały wkrótce okazać się tragicznie prorocze. Filmowy amant został aresztowany w 1941 r. przez NKWD i oskarżony o szpiegostwo. Więziono go w moskiewskim więzieniu na Butyrkach. Wyczerpany głodem i chorobami trafił do łagru w Kotłasie w obwodzie archangielskim, gdzie zmarł prawdopodobnie 7 października 1943 r. 
 
Eugeniusz Bodo, a właściwie Bohdan Eugène Junod, urodził się 28 grudnia 1899 r. w Łodzi jako syn Szwajcara Teodora Junoda i Doroty Dylewskiej. Przyszły aktor od dziecka fascynował się sztuką filmową, którą propagował jego ojciec, współwłaściciel kinoteatru Urania w Łodzi. Zadebiutował tu na scenie w wieku 10 lat jako kowboj, budząc uznanie widowni. Swój pseudonim utworzył od pierwszych sylab imion swojego i matki, która nie podzielała pasji syna i widziała w nim przyszłego lekarza. Uciekłszy z domu, Bodo występował w Poznaniu i Lublinie, a w 1919 r. po raz pierwszy wystąpił w Warszawie, na deskach letniego teatrzyku w Dolinie Szwajcarskiej. Odnosił sukcesy w kabaretach Qui Pro Quo, gdzie grał wraz z Zulą Pogorzelską, Mirą Zimińską, Hanką Ordonówną, a także w Perskim Oku, Morskim Oku, Cyganerii, Cyruliku Warszawskim, Wielkiej Rewii. W 1925 r. zadebiutował w filmie „Rywale”, zagrał też m.in. w produkcjach „Jego ekscelencja subiekt”, „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Czarna perła”, „Jaśnie pan szofer”, „Książątko”, „Skłamałam”, „Paweł i Gaweł”, „Za winy niepopełnione”. Wraz ze znanym aktorem Adamem Brodziszem oraz reżyserem Michałem Waszyńskim założył wytwórnię filmową B.W.B., a następnie był właścicielem wytwórni Urania-Film. Wyreżyserował „Królową przedmieścia” i „Za winy niepopełnione”, prace nad filmem „Uwaga – szpieg!” przerwał wybuch II wojny światowej. Głośno było o romansach Bodo z piękną aktorką Norą Ney (Sonią Nejman) czy egzotyczną pięknością Reri (Anne Chevalier), nigdy jednak nie założył rodziny. 
Dziś amant przedwojennego kina ma swą ulicę w Aleksandrowie, w sąsiedztwie ulicy noszącej miano innej gwiazdy, której partnerował w znanych filmach – Jadwigi Smosarskiej. Od 3 marca można oglądać kinową wersję telewizyjnego serialu „Bodo”, w którym w rolę tytułowego bohatera wcielili się Antoni Królikowski i Tomasz Schuchardt.                                                                                    

Tagi: patroni naszych ulic, Eugeniusz Bodo, ul. Bodo, Bodo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń