WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 21 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”

Weronika Girys-Czagowiec  |  4 kwietnia 2017

Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
„Za parę lat, kto wie, co spotka jeszcze mnie, więc póki czas korzystam z życia” – śpiewał Eugeniusz Bodo dla pięknej Heleny Grossówny w filmie „Piętro wyżej”. Słowa te miały wkrótce okazać się tragicznie prorocze. Filmowy amant został aresztowany w 1941 r. przez NKWD i oskarżony o szpiegostwo. Więziono go w moskiewskim więzieniu na Butyrkach. Wyczerpany głodem i chorobami trafił do łagru w Kotłasie w obwodzie archangielskim, gdzie zmarł prawdopodobnie 7 października 1943 r. 
 
Eugeniusz Bodo, a właściwie Bohdan Eugène Junod, urodził się 28 grudnia 1899 r. w Łodzi jako syn Szwajcara Teodora Junoda i Doroty Dylewskiej. Przyszły aktor od dziecka fascynował się sztuką filmową, którą propagował jego ojciec, współwłaściciel kinoteatru Urania w Łodzi. Zadebiutował tu na scenie w wieku 10 lat jako kowboj, budząc uznanie widowni. Swój pseudonim utworzył od pierwszych sylab imion swojego i matki, która nie podzielała pasji syna i widziała w nim przyszłego lekarza. Uciekłszy z domu, Bodo występował w Poznaniu i Lublinie, a w 1919 r. po raz pierwszy wystąpił w Warszawie, na deskach letniego teatrzyku w Dolinie Szwajcarskiej. Odnosił sukcesy w kabaretach Qui Pro Quo, gdzie grał wraz z Zulą Pogorzelską, Mirą Zimińską, Hanką Ordonówną, a także w Perskim Oku, Morskim Oku, Cyganerii, Cyruliku Warszawskim, Wielkiej Rewii. W 1925 r. zadebiutował w filmie „Rywale”, zagrał też m.in. w produkcjach „Jego ekscelencja subiekt”, „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Czarna perła”, „Jaśnie pan szofer”, „Książątko”, „Skłamałam”, „Paweł i Gaweł”, „Za winy niepopełnione”. Wraz ze znanym aktorem Adamem Brodziszem oraz reżyserem Michałem Waszyńskim założył wytwórnię filmową B.W.B., a następnie był właścicielem wytwórni Urania-Film. Wyreżyserował „Królową przedmieścia” i „Za winy niepopełnione”, prace nad filmem „Uwaga – szpieg!” przerwał wybuch II wojny światowej. Głośno było o romansach Bodo z piękną aktorką Norą Ney (Sonią Nejman) czy egzotyczną pięknością Reri (Anne Chevalier), nigdy jednak nie założył rodziny. 
Dziś amant przedwojennego kina ma swą ulicę w Aleksandrowie, w sąsiedztwie ulicy noszącej miano innej gwiazdy, której partnerował w znanych filmach – Jadwigi Smosarskiej. Od 3 marca można oglądać kinową wersję telewizyjnego serialu „Bodo”, w którym w rolę tytułowego bohatera wcielili się Antoni Królikowski i Tomasz Schuchardt.                                                                                    

Tagi: patroni naszych ulic, Eugeniusz Bodo, ul. Bodo, Bodo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 21 października 2018

Straż miejska pomoże osobom o ograniczonej sprawności ruchowej w dotarciu do lokali wyborczych

Niedziela, 21 października 2018

Czas wyborów

Niedziela, 21 października 2018

Wielkie Dzieła, Wielcy Wykonawcy

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń