WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 18 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Kamil, Robert, Szymon

Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów

Weronika Girys-Czagowiec  |  2 maja 2017

Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów
„Profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, społecznik, przyjaciel i opiekun młodzieży” – tak głosi napis na nagrobku rodzinnego grobu na Powązkach, w którym spoczywa Mieczysław Pożaryski, patron ulicy przebiegającej zarówno przez Anin, jak i Międzylesie. 
 
Urodził się on 1 października 1875 r. w Warszawie, w rodzinie ziemiańskiej, jako syn Władysława i Leokadii Smolak. Jego ojciec został zesłany na Syberię, a po powrocie z zesłania pracował jako urzędnik bankowy w Poniewieżu na Żmudzi. Pożaryski studiował na Wydziale Mechanicznym Instytutu Technologicznego w Petersburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera technologa, a następnie na Wydziale Elektrotechnicznym Wyższej Szkoły Technicznej w Darmstadt, którą ukończył z dyplomem inżyniera elektryka. Po powrocie do Warszawy wykładał w Szkole Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie, a także w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. 
 
W 1902 r. ożenił się z Wandą Grzegorzewską, przyrodniczką, nauczycielką botaniki, autorką podręczników. Mieli dwie córki: Jadwigę – nauczycielkę i Marię – historyka, wicedyrektorkę Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, oraz dwóch synów: Jana – inżyniera elektryka, pracownika Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa w Warszawie i firmy elektrotechnicznej Westinghouse w USA, oraz Władysława – geologa, mikropaleontologa, profesora Instytutu Geologicznego w Warszawie. 
 
Od 1919 r. Pożaryski jako profesor prowadził wykłady z elektrotechniki na Politechnice Warszawskiej, która od 1915 r. była uczelnią polską; wielokrotnie sprawował funkcję dziekana Wydziału Elektrotechnicznego (który od 1924 r. zmienił nazwę na Wydział Elektryczny). Cieszył się szacunkiem studentów, wykształcił wielu przyszłych elektryków. W 1919 r. został wybrany na pierwszego prezesa Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich (od 1929 r. Stowarzyszenie Elektryków Polskich), funkcję tę sprawował blisko dziesięć lat. Współzałożycielem i późniejszym prezesem SEP był również Kazimierz Szpotański.
 
Opublikował wiele artykułów w czasopismach, m.in. w „Przeglądzie Elektrotechnicznym”, „Przeglądzie Technicznym”, „Fizyce i Chemii w Szkole”, „Wektorze” i „Wiadomościach Matematycznych”. Jest autorem licznych książek i podręczników, takich jak Podstawy naukowe elektrotechniki, Pomiary elektryczne w technice, Teoria prądów szybkozmiennych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Przeglądu Elektrotechnicznego” i „Wiadomości Elektrotechnicznych”, a także serii wydawniczej „Biblioteka Montera i Technika Elektrycznego”. 
 
Podczas okupacji kierował Wydziałem Elektrycznym Państwowej Wyższej Szkoły Technicznej, funkcjonującej na terenie Politechniki, wykładał też w Państwowej Szkole Elektrycznej II stopnia. Uczestniczył również w tajnym nauczaniu. Po Powstaniu Warszawskim zamieszkał w Grodzisku Mazowieckim, gdzie uczył chemii i fizyki w szkole handlowej, a także na tajnych kompletach. Już 12 kwietnia 1945 r. zwołał pierwszą po wojnie Radę Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. 
 
Zmarł 22 kwietnia 1945 r. w Grodzisku Mazowieckim; został tam pochowany, a po kilku latach ekshumowany i pochowany w Warszawie.

Tagi: patroni naszych ulic, Mieczysław Pożaryski, Pożaryskiego, ul. Pożaryskiego


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń