WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 20 stycznia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów

Weronika Girys-Czagowiec  |  2 maja 2017

Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów
„Profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, społecznik, przyjaciel i opiekun młodzieży” – tak głosi napis na nagrobku rodzinnego grobu na Powązkach, w którym spoczywa Mieczysław Pożaryski, patron ulicy przebiegającej zarówno przez Anin, jak i Międzylesie. 
 
Urodził się on 1 października 1875 r. w Warszawie, w rodzinie ziemiańskiej, jako syn Władysława i Leokadii Smolak. Jego ojciec został zesłany na Syberię, a po powrocie z zesłania pracował jako urzędnik bankowy w Poniewieżu na Żmudzi. Pożaryski studiował na Wydziale Mechanicznym Instytutu Technologicznego w Petersburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera technologa, a następnie na Wydziale Elektrotechnicznym Wyższej Szkoły Technicznej w Darmstadt, którą ukończył z dyplomem inżyniera elektryka. Po powrocie do Warszawy wykładał w Szkole Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie, a także w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. 
 
W 1902 r. ożenił się z Wandą Grzegorzewską, przyrodniczką, nauczycielką botaniki, autorką podręczników. Mieli dwie córki: Jadwigę – nauczycielkę i Marię – historyka, wicedyrektorkę Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, oraz dwóch synów: Jana – inżyniera elektryka, pracownika Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa w Warszawie i firmy elektrotechnicznej Westinghouse w USA, oraz Władysława – geologa, mikropaleontologa, profesora Instytutu Geologicznego w Warszawie. 
 
Od 1919 r. Pożaryski jako profesor prowadził wykłady z elektrotechniki na Politechnice Warszawskiej, która od 1915 r. była uczelnią polską; wielokrotnie sprawował funkcję dziekana Wydziału Elektrotechnicznego (który od 1924 r. zmienił nazwę na Wydział Elektryczny). Cieszył się szacunkiem studentów, wykształcił wielu przyszłych elektryków. W 1919 r. został wybrany na pierwszego prezesa Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich (od 1929 r. Stowarzyszenie Elektryków Polskich), funkcję tę sprawował blisko dziesięć lat. Współzałożycielem i późniejszym prezesem SEP był również Kazimierz Szpotański.
 
Opublikował wiele artykułów w czasopismach, m.in. w „Przeglądzie Elektrotechnicznym”, „Przeglądzie Technicznym”, „Fizyce i Chemii w Szkole”, „Wektorze” i „Wiadomościach Matematycznych”. Jest autorem licznych książek i podręczników, takich jak Podstawy naukowe elektrotechniki, Pomiary elektryczne w technice, Teoria prądów szybkozmiennych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Przeglądu Elektrotechnicznego” i „Wiadomości Elektrotechnicznych”, a także serii wydawniczej „Biblioteka Montera i Technika Elektrycznego”. 
 
Podczas okupacji kierował Wydziałem Elektrycznym Państwowej Wyższej Szkoły Technicznej, funkcjonującej na terenie Politechniki, wykładał też w Państwowej Szkole Elektrycznej II stopnia. Uczestniczył również w tajnym nauczaniu. Po Powstaniu Warszawskim zamieszkał w Grodzisku Mazowieckim, gdzie uczył chemii i fizyki w szkole handlowej, a także na tajnych kompletach. Już 12 kwietnia 1945 r. zwołał pierwszą po wojnie Radę Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. 
 
Zmarł 22 kwietnia 1945 r. w Grodzisku Mazowieckim; został tam pochowany, a po kilku latach ekshumowany i pochowany w Warszawie.

Tagi: patroni naszych ulic, Mieczysław Pożaryski, Pożaryskiego, ul. Pożaryskiego


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 20 stycznia 2018

II Marsz śladami powstańców styczniowych 1863 roku

Sobota, 20 stycznia 2018

Klub Miłośników Gier Planszowych zaprasza

Sobota, 20 stycznia 2018

Festiwal Piosenki Poetyckiej „Bardowie Wolności”

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy podoba Ci się nowe logo transportu publicznego w Warszawie? (można je zobaczyć tutaj: Pojazdy komunikacji miejskiej z nowym logo)

Nie, jest okropne!
Nie, zupełnie nie kojarzy się z transportem publicznym, co najwyżej z tramwajem
Nie (z innych powodów)
Tak, jest lepsze od logo ZTM
Tak, cieszę się, że wreszcie będzie ujednolicone oznaczenie
Tak (z innych powodów)
Nie jest złe, ale lepsze było logo ZTM
Muszę to zobaczyć na żywo
Nie, przecież to żywcem z "Dziennika telewizyjnego"!
Nie mam zdania na ten temat
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń