WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 25 maja 2019 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Historia kościoła Opatrzności Bożej w Wesołej i jego parafii

Opracowała: członek sekcji ZNP Krystyna Bilbin  |  18 września 2017

Historia kościoła Opatrzności Bożej w Wesołej i jego parafii

Przyjmuje się, że nazwa dzielnicy Wesoła wywodzi się od karczmy, która stała w tej okolicy pod takim szyldem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Wesoła była terenem wypoczynkowym, który stawał się coraz bardziej „sypialnią” dla stolicy. Prawami miejskimi cieszy się dopiero od 1968 r., a częścią Warszawy stała się w 2002 roku.

Właściciel dóbr ziemskich - książę, społecznik filantrop, filozof, religioznawca Emanuel Bułhak, żyjący w latach 1865-1943, w okresie międzywojennym ofiarował grunt pod budowę kościoła, który został zaprojektowany wg jego pomysłu i jest obecnie jednym z najpiękniejszych obiektów architektonicznych w Wesołej.

Powołano komitet budowlany świątyni. Budowę rozpoczęto w 1934 r. Świątynia Boża stanęła w stanie surowym w 1939 r. dzięki wielkiemu zaangażowaniu okolicznych mieszkańców i pomocy finansowej hrabiego Bułhaka. Przywiózł on szkic rzymskiego kościoła, zaprojektowanego przez Luigiego Malgheriniego, na którym podobno oparto plany świątyni. Na życzenie fundatora, wielkiego miłośnika kultury wczesnochrześcijańskiej, kościół zbudowano w stylu romańskim.

Kościół jest jednonawowy, bezwieżowy, z niskim stropem. Okna niewielkie, wykonane w stylu neoromańskim, z witrażami. Do kościoła przylega budynek zakrystii. Kościół stanął w stanie surowym w 1939 r., ale czekał na kapłana do 1950 roku. Dopiero jednak po II wojnie światowej kościół został konsekrowany i przeznaczony na potrzeby kultu religijnego. Dekretem Stefana Kardynała Wyszyńskiego z dnia 27 czerwca 1950 r. z części parafii M.B. Zwycięskiej w Rembertowie oraz części parafii Św. Anny w Długiej Kościelnej utworzona została parafia pw. Opatrzności Bożej w Wesołej. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Antoni Rutkowski, który służył w parafii 22 lata. Za jego pracy w 1966 r. postawiono w prezbiterium ołtarz projektu Krzysztofa Henisza.

W 1972 r. parafię objął ks. Stefan Wysocki. W 1979 r. nawa i prezbiterium świątyni zostały gruntownie przebudowane, ozdobione polichromiami i ikonami drogi krzyżowej Via Crucis autorstwa prof. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – Jerzego Nowosielskiego. W wyniku tych prac kościół otrzymał bizantyjski kanon wystroju wnętrza bez ikonostasu i fresku Pantokratora nad chórem. W 2004 roku zostało to wpisane do rejestru zabytków.

Wnętrze kościoła uznawane jest za jedno z najciekawszych dzieł współczesnej polskiej sztuki sakralnej. Prof. Jerzy Nowosielski namalował polichromię na ścianach kościoła oraz obrazy Drogi Krzyżowej. Zaplanował specjalne oświetlenie tego wnętrza poprzez różnokolorowe witraże. Zaprojektował żyrandole, ułożenie i kolor posadzki.

Kościół Opatrzności Bożej nawiązuje na zewnątrz do tradycji średniowiecznej, jako prosty, skromny budynek neoromański, a wewnątrz do tradycji biznatyjskiej, gdzie główną dekoracją są ikony, a w szczególności ikona Matka Boska Oranta w postawie modlitwy. W absydzie prezbiterium kościoła króluje Matka Boża - otwierająca ramiona w modlitewnym geście.

Wokół prezbiterium, na którym usytuowany jest prosty ołtarz, namalowani są święci: św. Agnieszka, św. Łucja, św. Anastazja, św. Kosma, św. Damian, św. Szczepan, poniżej wyróżnieni biskup i papieże: św. Cyprian, św. Jakub, św. Paweł, św. Piotr, św. Klemens, a na końcu stoi pusty tron - tron dla Biskupa - to przypomnienie że ówczesny biskup jest obecny wśród nas.

Ołtarz symbolizuje tu skromny grób Chrystusa. Wykonany jest z kamienia. Nad ołtarzem drewniana konstrukcja baldachimu, tak zwany "templon". Na templonie wsparty jest krzyż, który w przestrzeni prezbiterium wpisuje się w rozłożone ręce Maryi. Strefa ołtarza przedstawiona jest w bardzo ciepłych barwach. Dalsza część wnętrza kościoła to barwy zimne, biel ścian, czerń sufitu, granat przedsionka i antresoli organów.

Sufit - to abstrakcja, trochę jak niebo, trochę jak nieskończony gwiazdozbiór. Witraże uzupełniają półokrągłe okna, a tworzą je kolorowe figury geometryczne, które niezależnie od pogody wprowadzają do wnętrza efekty świetlne.

Ściany boczne ozdobione są oryginalnymi stacjami Drogi Krzyżowej autorstwa prof. Nowosielskiego. Droga Krzyżowa - to kolekcja czternastu obrazów. Przedstawione tu ciało Chrystusa na tle murów Jerozolimy jest symboliczne, bez grozy męki.

Obok kościoła usytuowany jest duży Dom Rekolekcyjny, a w nim kaplica ozdobiona polichromią ze scenami z Nowego Testamentu i stacjami Drogi Krzyżowej, której autorem jest również prof. Jerzy Nowosielski. Cykl polichromii w Kaplicy Domu Rekolekcyjnego ma charakter chrystologiczno-maryjny. Jerzy Nowosielski umieszcza w nim najważniejsze sceny z życia Chrystusa i Matki Bożej. Kompozycje są bardzo klarowne i pozbawione ekspresji ruchu. Sceny zamknął malowanymi ramami, które poprzez cieniowanie sprawiają wrażenie, jakby w murze wycinały tradycyjny środek ikony, czyli pogłębienie pola środkowego.

Dom Rekolekcyjny stanowi też tzw. Gniazdo Rodzinne, służące ludziom starszym.

Dziękujemy Ci, Panie, za dar życia Ks. Prałata, który odszedł do wieczności w dn. 7.05.2017 roku, za Jego posługiwanie kapłańskie w naszej parafii, której przez 31 lat był Proboszczem.

Po 31 latach sprawowania pieczy przez Ks. Stefana Wysockiego, kolejnym proboszczem został mianowany w 2003 roku ks. Zbigniew Wojciechowski, który zadbał o otoczenie świątyni, ogrodzenie, chodniki, zbudował ołtarz polowy, ocieplił kościół, wprowadził w nim drobne zmiany, tablice informacyjne, oznakowanie alei na cmentarzu przy kościele, nowe - estetyczne, rzeźbione ławki w kościele.

Z końcem sierpnia 2011 roku - Biskup Warszawsko Praski ks. abp Henryk Hoser przekazał pieczę duszpasterską nad parafią oraz świątynią Opatrzności Bożej w Wesołej, będącą cennym obiektem współczesnej sztuki sakralnej, Instytutowi Zakonnemu Chemin Neuf, mianując proboszczem Ojca Mariusza Tłokińskiego, a wikariuszem Ojca Instytutu Zakonnego Adama Strojnego, a w 2016 r. ks. Artura Kasprzaka.

Kościół jest Domem Boga i miejscem modlitwy. Niech będzie dla nas wszystkich miejscem, w którym odkryjemy Jego obecność i miłość, niech będzie oazą, do której mamy ochotę przyjść, aby odpocząć i powierzać Jezusowi i Matce Bożej nasze radości, trudy i pragnienia. Tak zaleca Ekipa Parafialna: o. Mariusz, o. Adam i ks. Artur.

Piękne wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej w Wesołej zostało docenione przez konserwatorów, wpisane do Rejestru i jest najważniejszym zabytkiem dzielnicy Wesoła.

Zobacz również

Tagi: Kościół Opatrzności Bożej, kościół w Wesołej, historia kościoła


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 25 maja 2019

Piknik lotniczy na Plaży Romantycznej

Sobota, 25 maja 2019

Piknik rodzinny

Sobota, 25 maja 2019

Kwiecień w Radzie Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń