WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 21 marca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Dawne i nowe losy „ORŁA”

Anna Oleksiak  |  25 września 2017

Przedłużające się postępowanie sądowe o prawa właścicielskie to główna przyczyna braku dostępności dla mieszkańców obiektów Klubu Sportowego ORZEŁ, czego domaga się w swoich interpelacjach radna Katarzyna Bernadetta Olszewska.

Jaki jest aktualny stan procesu sądowego w zakresie nieruchomości i majątku Klubu? Kiedy należy spodziewać się rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych i przywrócenia do życia toru kolarskiego oraz wielofunkcyjnej hali widowiskowo - sportowej?” - pyta dalej w interpelacji radna Olszewska. Zastępca burmistrza Jarosław Karcz wyjaśnił, że dopóki nie zakończone zostaną spory prawne, nie będzie można myśleć o inwestycjach i nic nie zmieni się na terenie nieruchomości klubowych, w skład których wchodzi stadion lekkoatletyczny, nieczynny betonowy tor kolarski oraz zabytkowa hala sportowa. Po ostatecznym zakończeniu postępowania sądowego ustalającego podmiot władający nieruchomościami będzie można podjąć działania związanie z przyszłością Klubu.

Jednocześnie radna zwraca uwagę na sprawę dotyczącą przeznaczenia nieruchomości. W toku prac nad miejscowym planem zagospodarowania rejonu ulicy Podskarbińskiej miał miejsce incydent w postaci złożonego wniosku o rozważenie zmiany funkcji terenu z usług sportu, rekreacji i turystyki na dopuszczenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej zgodnie z tendencją rozwoju tej części Grochowa i graniczącego z nim Kamionka. Szczęśliwie Komisja Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy rozpatrzyła negatywnie propozycję tej zmiany. Zdaniem Olszewskiej teren ten powinien zachować funkcję rekreacyjno-sportową i tego należy oczekiwać od Rady Warszawy.

Początki działalności sportowej w Niepodległej Polsce

Szukając początków powstania Klubu ORZEŁ należy wrócić do czasów włączenia Grochowa do granic Warszawy, które przesunięte zostały na wschód od rogatek Moskiewskich aż do Gocławka. Wówczas w granicach stolicy znalazły się podmiejskie osady, folwarczne kolonie, a Droga Forteczna stanowiła administracyjny podział pomiędzy Grochowem i Kamionkiem. Po odzyskaniu niepodległości i wprowadzeniu nazewnictwa miejskiego Drogę nazwano ulicą Podskarbińską.

Powstałe w 1916 roku Towarzystwo Przyjaciół Grochowa podejmowało wiele cennych inicjatyw zmierzających do podniesienia kulturalnego, zdrowotnego i gospodarczego rozwoju, pozyskując współudział wielu instytucji do realizowania określonych potrzeb. Wśród wielu dokonań była również aktywna działalność na rzecz rozwoju sportu. W 1922 roku powstał pierwszy na Grochowie klub sportowy KORONA. Pomimo bardzo trudnych warunków rozwoju oraz braku odpowiedniego terenu – niezwykła determinacja działaczy TPG , a przede wszystkim zapał młodzieży - udało się w krótkim czasie zorganizować drużynę piłki nożnej, sekcji lekkoatletycznej, szermierczej i łyżwiarskiej. Idea wychowania fizycznego stała się jednym z najważniejszych zainteresowań i dążeń ówczesnych samorządów. Obradujący w 1927 roku Zjazd Gospodarczy Związku Miast Polskich zobowiązał do przestrzegania zasady, iż tereny raz oddane do użytku społeczeństwa dla celów sportowych nie mogą być zlikwidowane bez względu, w jakim punkcie miasta się znajdują. Jakże dzisiaj wymownie brzmi treść tej uchwały Zjazdu wobec licznych zakusów deweloperskich!

Powstanie Klubu ORZEŁ

Przywołując postulaty Związku Miast Polskich Towarzystwo Przyjaciół Grochowa patronujące innemu klubowi sportowemu ORZEŁ dążyło do realizacji projektu dzielnicowego stadionu w okolicach uprzemysłowionego Kamionka, licząc na sponsorów w organizowaniu inicjatyw sportowych. Dogodnym miejscem okazała się ulica Podskarbińska, która stała się ona ważnym i wspólnym obiektem miejskim dla obu dzielnic Grochowa i Kamionka.

Dla sprawy tej wykazał wielkie poświęcenie i zaangażowanie Prezes Franciszek Zawodzki - zasłużony działacz społeczny - uzyskując zgodę Magistratu na budowę stadionu sportowego pomiędzy ulicami Podskarbińską i Siennicką. Dzięki staraniom Towarzystwa, ofiarności jego członków i mieszkańców, pomocy finansowej władz stolicy, a nade wszystko pragnieniom działaczy społecznych powstał na Grochowie jeden z najlepiej urządzonych w kraju stadionów. Wybudowane zostały nowoczesne boiska piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe, kryte trybuny z szatniami. Doskonała baza dała możliwość rozwoju sekcjom pływackim, bokserskim, kolarskim.

Prowadzona przez wiele lat ożywiona działalność sportowa przez powołany Komitet Gospodarczy TPG, na czele z Franciszkiem Zawodzkim przyczyniła się do doskonałych osiągnięć i sukcesów sportowych. Niestety po kilku latach eksploatacja gotowego stadionu zaczęła przynosić deficytowe wyniki. Wobec rychłego terminu odnowienia umowy o dzierżawę i braku perspektyw poprawy sytuacji finansowej Zarząd Towarzystwa podjął decyzję o przekazaniu stadionu Zarządowi miasta w zamian za zwrot sum włożonych w jego budowę. Z kwoty wypłaconej przez Magistrat TPG uregulowało wierzycielskie należności, a pozostałą kwotę ofiarowało na cel budowy Kościoła – Pomnika Najczystszego Serca Maryji i domu kultury na Grochowie.

W latach 1938 – 1939 jeden z najbardziej wybitnych architektów, a później uznanych w świecie - Maciej Nowicki zaprojektował przy współudziale Zbigniewa Karpińskiego dwukondygnacyjny budynek Klubu Sportowego ORZEŁ przy ulicy Podskarbińskiej 14. Stanowił on element całego kompleksu sportowego wraz ze stadionem i torem kolarskim. Żelbetowy szkielet, uniesiony na smukłych filarach, z rzędem loggi i wygiętym dachem to niezwykły projekt budynku, który dzisiaj jest jednym z najcenniejszych obiektów dziedzictwa architektonicznego Grochowa. Ważną wartością gmachu są jego architekci - Maciej Nowicki - międzynarodowej sławy twórca, m. in. współautor gmachu ONZ w Nowym Jorku i krytego stadionu Paraboleum w Raleight (USA), zaś Zbigniew Karpiński był projektantem Ściany Wschodniej przy ulicy Marszałkowskiej. Budynek Klubu wpisany został do rejestru zabytków.

Wybuch II wojny światowej zakończył świetlany czas dla Klubu, a powojenne lata dopiero w końcu lat 50 ubiegłego wieku były jego odrodzeniem. Powoli następowała rozbudowa - powstał stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, boiska do siatkówki i koszykówki oraz budynek administracyjny. Jednocześnie aktywna działalność sportowa w wielu sekcjach zaczynała przynosić sukcesy. ORZEŁ stawał się centrum kultury fizycznej prawobrzeżnej Warszawy.

W 1972 roku przy ulicy Podskarbińskiej powstała kolejna część kompleksu sportowego z torem kolarskim, hotelem, salami sportowymi , siłownią i ambulatorium lekarskim. Na torze nazywanym Nowymi Dynasami odbywały się prestiżowe imprezy m. in Mistrzostwa Europy Juniorów (1974), oraz Mistrzostwa Polski. W latach transformacji społeczno-politycznej w wyniku braku środków finansowych obiekt popadł w ruinę i do dziś jest smutnym świadkiem dobrych czasów polskiego kolarstwa.

W 2005 po dokonanej modernizacji stadion oddany został do użytku spełniający wymogi IAAF jako obiekt II klasy międzynarodowej. Choć ambitne plany rozwoju klubu zakładają dalsze nowe inwestycje i remonty to władający nieruchomościami przy Podskarbińskiej Klub Sportowy Orzeł im. J. Piłsudskiego nie otrzymuje żadnej pomocy ze środków publicznych, zwiastując powolny upadek.

Zarząd Dzielnicy Praga-Południe od lat zaangażowany w ożywienie życia sportowego dzielnicy popiera inicjatywy dotyczące rewitalizacji obiektów na terenie zajmowanym przez Klub. Jednak nie będąc stroną trwającego sporu uzależniony jest od wyniku zakończenia procedur sądowych.

Tagi: Klub sportowy orzeł, ks orzeł, historia klub orzeł


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
kaan | 2017-11-04 13:48:21

Mam pytanie .Czy ten powojenny okres po wojnie (PRL ) ,m.in Mistrostwa Europy...
to dobry okres ...? A teraz ... wolność, demokacja...?

Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 21 marca 2019

Marzec w Centrum Promocji Kultury

Sobota, 23 marca 2019

Przedwiośnie i Wiosna w klubie Gocław

Sobota, 23 marca 2019

Katarzyna Żak: Bardzo śmieszne piosenki

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń