WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 18 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Zapomniane życiorysy: Porucznik Kazimierz Kowalewski – bohater pochowany w Zerzniu

Piotr Bieliński   |  28 września 2017

Rozpoczęty miesiąc, wrzesień, cieszy wszystkich wspomnieniami niedawnych urlopów, oddechem żywego jeszcze lata, słowem napawa optymizmem… Trochę mniej cieszą się uczniowie szkół, którzy słodkie chwile odpoczynku i długie spanie muszą zamienić na szkolne ściany i czas regulowany codziennym wstawaniem, aby zdążyć na poranne lekcje. Chociaż był czas, kiedy dzieci do szkoły pójść nie mogły.

78 lat temu wybuchła straszna dla Polaków wojna, nazwana później II światową. 20 września 1939 r. na polach wsi Zerzeń, w pobliżu cmentarza, żołnierze próbujący dotrzeć do Warszawy po stoczonym dzień wcześniej ciężkim boju pod Falenicą, nie mając map, weszli między zabudowania. Okazało się, że spał tam batalion 11 wschodniopruskiej dywizji piechoty z Kętrzyna. Świeżo powołani niemieccy rezerwiści, którzy nie powąchali dotąd prochu, uspokojeni przez oficerów, że błyskawiczna „Polenfeldzug” już się zakończyła, nie wystawili nawet wart. I na to wojsko weszła nieszczęsna kompania polska z 13 i 29 dywizji piechoty i innych oddziałów maszerujących spod Falenicy.

Wśród nich był porucznik Kazimierz Kowalewski, dowódca 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych z 43 pułku strzelców Legionu Bajończyków. Urodzony w nieznanym miejscu 17 października 1912 r. Po ukończeniu szkoły oficerskiej został przydzielony do 43 pułku strzelców. W sierpniu 1939 r., kiedy macierzysta 13 dywizja piechoty została skierowana pod Bydgoszcz, por. Kowalewski objął dowództwo 3 kompanii ckm. Po wybuchu wojny, podczas transportu pod Tomaszów Mazowiecki jego karabiny maszynowe trzymały w szachu niemieckie samoloty atakujące eszelony z wojskiem. Od 6 września w ogniu walk por. Kowalewski wykazał hart ducha i spokój dowodzenia w walkach z masą czołgów niemieckich pod Ujazdem i przy marszu swego pułku w stronę Wisły. Podczas przeprawy przez rzekę 10 września żołnierze por. Kowalewskiego zestrzelili samolot niemiecki.

Po przeprawie 13 DP por. Kowalewski ściągał zewsząd ukrytą broń, także z zachodniego brzegu Wisły. 19 września w bitwie pod Falenicą jego karabiny maszynowe skutecznie powstrzymywały niemiecką piechotę przed dojściem do polskich okopów. Po zakończeniu walk wykonał rozkaz dowódców, próbując przejść do Warszawy. 20 września grupa, w której był, licząca 130 ludzi weszła w Zerzniu na niemiecki batalion. W walce, która się wywiązała, żołnierze nie chcieli się poddawać i odmawiali wykonania rozkazów kapitulacji otrzymanych od oficerów. Broń maszynowa i moździerze niemieckie zmasakrowały polskie szeregi. Ze 130 ludzi zginęło 107. Ranny por. Kowalewski podczas poddawania się został zastrzelony przez niemieckiego „żołnierza”, który w ten sposób zaliczył sukces i „pozbył się” strachu przed polskim oficerem.

Ciało dzielnego żołnierza Niemcy kazali pochować w miejscu jego śmierci, tak samo jak pozostałych zabitych. Na jesieni 1939 r. z inicjatywy Izydora Królaka zawiązał się Tajny Komitet Opieki nad Grobami Poległych, który dokonał ekshumacji poległych i pochował ich na cmentarzu parafialnym. Podczas okupacji w tajemnicy na mogile postawiono pomnik według projektu ukrywających się przed Niemcami Seweryna Nirnsztejna i Wiesława Charasiewicza. Rzeźbę orła wieńczącą pomnik wykonał wawerski plastyk Wacław Piotrowski.

 

Cmentarz w Zerzniu. Kwatera Poległych we wrześniu 1939 r. Zdjęcie Mikołaj Żebrowski

 

Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia

Informacje, propozycje i sugestie: inicjatywa.bfpolonia@yahoo.com

tel. +48 609 869 359

Nazwa pliku graficznego: "

Tagi: zapomniane życiorysy, Kazimierz Kowalewski, Porucznik Kazimierz Kowalewski, cmentarz w Zerzniu


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 18 października 2018

„Z Szuflady Babci i Dziadka” – stwórz wyjątkową wystawę razem z nami, przyjdź na wernisaż!

Czwartek, 18 października 2018

Z prac Rady Dzielnicy

Piątek, 19 października 2018

Otwarcie pierwszego etapu realizacji Ogrodów Polsko-Niemieckich już w najbliższy piątek

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń