WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Zapomniane życiorysy: Porucznik Kazimierz Kowalewski – bohater pochowany w Zerzniu

Piotr Bieliński   |  28 września 2017

Rozpoczęty miesiąc, wrzesień, cieszy wszystkich wspomnieniami niedawnych urlopów, oddechem żywego jeszcze lata, słowem napawa optymizmem… Trochę mniej cieszą się uczniowie szkół, którzy słodkie chwile odpoczynku i długie spanie muszą zamienić na szkolne ściany i czas regulowany codziennym wstawaniem, aby zdążyć na poranne lekcje. Chociaż był czas, kiedy dzieci do szkoły pójść nie mogły.

78 lat temu wybuchła straszna dla Polaków wojna, nazwana później II światową. 20 września 1939 r. na polach wsi Zerzeń, w pobliżu cmentarza, żołnierze próbujący dotrzeć do Warszawy po stoczonym dzień wcześniej ciężkim boju pod Falenicą, nie mając map, weszli między zabudowania. Okazało się, że spał tam batalion 11 wschodniopruskiej dywizji piechoty z Kętrzyna. Świeżo powołani niemieccy rezerwiści, którzy nie powąchali dotąd prochu, uspokojeni przez oficerów, że błyskawiczna „Polenfeldzug” już się zakończyła, nie wystawili nawet wart. I na to wojsko weszła nieszczęsna kompania polska z 13 i 29 dywizji piechoty i innych oddziałów maszerujących spod Falenicy.

Wśród nich był porucznik Kazimierz Kowalewski, dowódca 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych z 43 pułku strzelców Legionu Bajończyków. Urodzony w nieznanym miejscu 17 października 1912 r. Po ukończeniu szkoły oficerskiej został przydzielony do 43 pułku strzelców. W sierpniu 1939 r., kiedy macierzysta 13 dywizja piechoty została skierowana pod Bydgoszcz, por. Kowalewski objął dowództwo 3 kompanii ckm. Po wybuchu wojny, podczas transportu pod Tomaszów Mazowiecki jego karabiny maszynowe trzymały w szachu niemieckie samoloty atakujące eszelony z wojskiem. Od 6 września w ogniu walk por. Kowalewski wykazał hart ducha i spokój dowodzenia w walkach z masą czołgów niemieckich pod Ujazdem i przy marszu swego pułku w stronę Wisły. Podczas przeprawy przez rzekę 10 września żołnierze por. Kowalewskiego zestrzelili samolot niemiecki.

Po przeprawie 13 DP por. Kowalewski ściągał zewsząd ukrytą broń, także z zachodniego brzegu Wisły. 19 września w bitwie pod Falenicą jego karabiny maszynowe skutecznie powstrzymywały niemiecką piechotę przed dojściem do polskich okopów. Po zakończeniu walk wykonał rozkaz dowódców, próbując przejść do Warszawy. 20 września grupa, w której był, licząca 130 ludzi weszła w Zerzniu na niemiecki batalion. W walce, która się wywiązała, żołnierze nie chcieli się poddawać i odmawiali wykonania rozkazów kapitulacji otrzymanych od oficerów. Broń maszynowa i moździerze niemieckie zmasakrowały polskie szeregi. Ze 130 ludzi zginęło 107. Ranny por. Kowalewski podczas poddawania się został zastrzelony przez niemieckiego „żołnierza”, który w ten sposób zaliczył sukces i „pozbył się” strachu przed polskim oficerem.

Ciało dzielnego żołnierza Niemcy kazali pochować w miejscu jego śmierci, tak samo jak pozostałych zabitych. Na jesieni 1939 r. z inicjatywy Izydora Królaka zawiązał się Tajny Komitet Opieki nad Grobami Poległych, który dokonał ekshumacji poległych i pochował ich na cmentarzu parafialnym. Podczas okupacji w tajemnicy na mogile postawiono pomnik według projektu ukrywających się przed Niemcami Seweryna Nirnsztejna i Wiesława Charasiewicza. Rzeźbę orła wieńczącą pomnik wykonał wawerski plastyk Wacław Piotrowski.

 

Cmentarz w Zerzniu. Kwatera Poległych we wrześniu 1939 r. Zdjęcie Mikołaj Żebrowski

 

Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia

Informacje, propozycje i sugestie: inicjatywa.bfpolonia@yahoo.com

tel. +48 609 869 359

Nazwa pliku graficznego: "

Tagi: zapomniane życiorysy, Kazimierz Kowalewski, Porucznik Kazimierz Kowalewski, cmentarz w Zerzniu


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń