WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Weronika Girys-Czagowiec  |  31 października 2017

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Na mocy zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego z dnia 8 marca 1939 roku nazwa osady Podkaczy Dół (przedmieście Kaczego Dołu – dzisiejszego Międzylesia) została zmieniona na Wiśniową Górę – od licznych sadów wiśniowych. W 1951 roku Wiśniowa Góra została włączona do Warszawy. Jedna z tutejszych ulic nosi miano rodziny Kociszewskich dla upamiętnienia warszawskiego mieszczańskiego rodu wygasłego w XVII wieku. Rodzina ta wywodziła się prawdopodobnie ze szlachty grójeckiej i osiadła w Warszawie pod koniec XVI wieku. Kociszewscy wzbogacili się na handlu i dzięki majątkowi oraz powiązaniom rodzinnym z warszawskim patrycjatem zaczęli sprawować znaczące godności miejskie. Tomasz Kociszewski w latach 1609-1612 pełnił funkcję ławnika Starej Warszawy i był właścicielem kamienicy przy Rynku. Jego syn Jan Walenty powiększył odziedziczony po ojcu majątek i został właścicielem kolejnej kamienicy rynkowej. Piastował on stanowisko rajcy miejskiego, był również trzykrotnie burmistrzem. W miesiącach poprzedzających zajęcie Warszawy przez wojska szwedzkie w 1655 roku brał udział w organizacji prac fortyfikacyjnych oraz w organizowaniu straży obywatelskiej. Uczestniczył w delegacji władz miejskich, która 8 sierpnia 1655 roku prowadziła pertraktacje w Warszawie z wysłannikami króla szwedzkiego, a potem w Ołtarzewie z Karolem Gustawem. Rozmowy te zadecydowały o poddaniu się miasta bez obrony. Po śmierci Jana Walentego jego nieruchomościami przy Rynku dysponowała żona, która przeżyła męża o kilkanaście lat. Adam Jarzębski w swoim dziele Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy (1643), wymieniając wybitne rody warszawskie, pisał o nim: „Kociszewski jest i będzie dobry człowiek w tymże rzędzie”.

Tagi: Patroni naszych ulic, ulice, wawer, kociszewskich, kociszewscy


Komentarze użytkowników (13)

Dodaj komentarz
kaan | 2017-11-04 12:55:52

Szanowna Pani przytoczona przez Panią informacja o zacnym rodzie Kociszewskich wywodzącym się spod Grójca ... tak było. Ale wiązanie tej historii z nazwą ulicy (Kociszewska ) w Wiśniowej Górze (d. Podkaczym Dole) nie odpowiada prawdzie . To nie ci Kciszewscy to nie ta rodzina. A tak na marginesie miałem okazję (byłem przed wielu,wielu laty mieszkańcem WG ) być uczestnikiem spotkania na którym wygłaszane były informacje dotyczące dawnej historii terenów Międzylesia ,Wiśniowej Góry ... "znacznie oddalone" od rzeczywistości. I na koniec p.Weroniko , proponuję ,skoro interesują Panią dzieje WG zainteresować się historią (na początek ) dwu rodzin wiśnio-górskich ,rodziną Strzeleckich i rodziną Borowskich.

kaan

kaan | 2017-11-06 20:56:36

Błedna interpretacja nazwy tej ulicy .To nie ci Kociszewscy...

Weronika Girys-Czagowiec | 2017-11-08 09:35:02

Szanowni Państwo,
przygotowując teksty o patronach ulic Wawra, korzystam zawsze z dostępnych źródeł. W przypadku ul. Kociszewskich (nie Kociszewskiej) opierałam się na słownikach patronów ulic Warszawy "Od Agrykoli do Żywnego" (wydany na zlecenie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oparty na "Spisie ulic m.st. Warszawy" opracowanym w 1967 r.) oraz "Słownik patronów ulic Warszawy" z 2003 r. Publikacja "Niezwykli patroni ulic Warszawy" K. Kuczmy uwzględnia tylko dwie postaci, których miana noszą wawerskie ulice - Eugeniusza Bodo i Macieja Kamieńskiego. Badacze nazewnictwa warszawskich ulic na przestrzeni wielu lat dzielących oba przywołane słowniki byli zgodni co do tego, że chodzi o wskazaną w tekście rodzinę Kociszewskich. Domyślam się, że mogło Państwu chodzić o Zofię i Jana Kociszewskich. Jeśli posiadają Państwo wiedzę na temat tych postaci czy też innej rodziny, którą mają Państwo na myśli, to warto byłoby się nią podzielić - zawsze warto poznawać nowe informacje, których brak w źródłach varsavianistycznych. Chętnie również dowiem się więcej o dwóch przywołanych rodzinach z Wiśniowej Góry.
Pozdrawiam.

kaan | 2017-11-09 16:22:13

Apropo wiedzy n.t "ludzi" i historii tych terenów.We wrześniu tego roku w wyniku "prywatnej" inicjatywy i za "prywatne" środki wydana została książka - album (250 fotografii) pt "Hufiec Hellmanna -warszawskie harcerstwo w Aninie ,Wawrze i Międzylesiu ..." (ponad 250 stron) .W ksiązce , m.in wspomnienia Wiktora Kulerskiego (dotychczas nie publikowane ) z okresu Jego "międzyleskiej""młodości...Książka wydana została w ograniczonym nakładzie (200 egzeplarzy ) . Jest dostępna w bibliotekach w Aninie (Trawiasta ) i w Międzylesiu .

* Z szacunku do wiedzy historycznej ( tak sądzę) czytelników tego forum , nie piszę Kto to jest Wiktor Kulerski...

kaan

kaan | 2018-01-05 15:42:24

"Chętnie dowiem się więcej..."
Proszę uprzejmie . Ulica o której mowa , w roku 1946 to w zasadzie dukt przyleśny na wschodnim skraju wsi Wiśniowa Góra . Wzdłuż niego kilka ( około 6-ciu posesji ) w tym duże gospodarstwo rolne Wacława Kociszewskiego , budynek szewca Bartnickiego i budynek Jadwigi Jastrzębskiej (później wieloletniej sołtys W.G ). Te trzy rodziny były spokrewnione a nestorem był p.Wacław zasiedziały mieszkaniec tej okolicy .Po przeciwnej (zachodniej stronie ulicy ) , dwa tzw. "monopolowe " budynki zbudowane tuż przed wybuchem wojny. Ławnik , burmistrz ... ? Ewentualne sugestie że może miałem na myśli mego nauczyciela ze szkoły podstawowej (pałacyk Chrzanowskiego ) p.Jana Kociszewskiego ( oficera AK ) ...? A tak przy okazji członkiem grupy inicjatywnej która doprowadziła do zmiany nazwy Podkaczego Dołu (Zarządzenie z marca 1939 r. ) był jego mieszkaniec inż Strzelecki , zaprzyjaźniony m.in z ówczesnym wiceministrem poczt i telegrafów Drzewieckim. Piszę o tej Jego znajomości bowiem zapewne miała ona wpływ na to że p. Strzelecki był ,przed wojną , jednym z pierwszych abonentów telefonicznych na terenie (w skali) ówczesnej rozległej wawerskiej gminy.

Ps . Zamieszkałem w Wiśniowej Górze wczesną wiosną 1945 i spędziłem tam ponad ćwierć wieku .

stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń