WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 25 maja 2019 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Weronika Girys-Czagowiec  |  31 października 2017

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Na mocy zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego z dnia 8 marca 1939 roku nazwa osady Podkaczy Dół (przedmieście Kaczego Dołu – dzisiejszego Międzylesia) została zmieniona na Wiśniową Górę – od licznych sadów wiśniowych. W 1951 roku Wiśniowa Góra została włączona do Warszawy. Jedna z tutejszych ulic nosi miano rodziny Kociszewskich dla upamiętnienia warszawskiego mieszczańskiego rodu wygasłego w XVII wieku. Rodzina ta wywodziła się prawdopodobnie ze szlachty grójeckiej i osiadła w Warszawie pod koniec XVI wieku. Kociszewscy wzbogacili się na handlu i dzięki majątkowi oraz powiązaniom rodzinnym z warszawskim patrycjatem zaczęli sprawować znaczące godności miejskie. Tomasz Kociszewski w latach 1609-1612 pełnił funkcję ławnika Starej Warszawy i był właścicielem kamienicy przy Rynku. Jego syn Jan Walenty powiększył odziedziczony po ojcu majątek i został właścicielem kolejnej kamienicy rynkowej. Piastował on stanowisko rajcy miejskiego, był również trzykrotnie burmistrzem. W miesiącach poprzedzających zajęcie Warszawy przez wojska szwedzkie w 1655 roku brał udział w organizacji prac fortyfikacyjnych oraz w organizowaniu straży obywatelskiej. Uczestniczył w delegacji władz miejskich, która 8 sierpnia 1655 roku prowadziła pertraktacje w Warszawie z wysłannikami króla szwedzkiego, a potem w Ołtarzewie z Karolem Gustawem. Rozmowy te zadecydowały o poddaniu się miasta bez obrony. Po śmierci Jana Walentego jego nieruchomościami przy Rynku dysponowała żona, która przeżyła męża o kilkanaście lat. Adam Jarzębski w swoim dziele Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy (1643), wymieniając wybitne rody warszawskie, pisał o nim: „Kociszewski jest i będzie dobry człowiek w tymże rzędzie”.

Tagi: Patroni naszych ulic, ulice, wawer, kociszewskich, kociszewscy


Komentarze użytkowników (13)

Dodaj komentarz
kaan | 2017-11-04 12:55:52

Szanowna Pani przytoczona przez Panią informacja o zacnym rodzie Kociszewskich wywodzącym się spod Grójca ... tak było. Ale wiązanie tej historii z nazwą ulicy (Kociszewska ) w Wiśniowej Górze (d. Podkaczym Dole) nie odpowiada prawdzie . To nie ci Kciszewscy to nie ta rodzina. A tak na marginesie miałem okazję (byłem przed wielu,wielu laty mieszkańcem WG ) być uczestnikiem spotkania na którym wygłaszane były informacje dotyczące dawnej historii terenów Międzylesia ,Wiśniowej Góry ... "znacznie oddalone" od rzeczywistości. I na koniec p.Weroniko , proponuję ,skoro interesują Panią dzieje WG zainteresować się historią (na początek ) dwu rodzin wiśnio-górskich ,rodziną Strzeleckich i rodziną Borowskich.

kaan

kaan | 2017-11-06 20:56:36

Błedna interpretacja nazwy tej ulicy .To nie ci Kociszewscy...

Weronika Girys-Czagowiec | 2017-11-08 09:35:02

Szanowni Państwo,
przygotowując teksty o patronach ulic Wawra, korzystam zawsze z dostępnych źródeł. W przypadku ul. Kociszewskich (nie Kociszewskiej) opierałam się na słownikach patronów ulic Warszawy "Od Agrykoli do Żywnego" (wydany na zlecenie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oparty na "Spisie ulic m.st. Warszawy" opracowanym w 1967 r.) oraz "Słownik patronów ulic Warszawy" z 2003 r. Publikacja "Niezwykli patroni ulic Warszawy" K. Kuczmy uwzględnia tylko dwie postaci, których miana noszą wawerskie ulice - Eugeniusza Bodo i Macieja Kamieńskiego. Badacze nazewnictwa warszawskich ulic na przestrzeni wielu lat dzielących oba przywołane słowniki byli zgodni co do tego, że chodzi o wskazaną w tekście rodzinę Kociszewskich. Domyślam się, że mogło Państwu chodzić o Zofię i Jana Kociszewskich. Jeśli posiadają Państwo wiedzę na temat tych postaci czy też innej rodziny, którą mają Państwo na myśli, to warto byłoby się nią podzielić - zawsze warto poznawać nowe informacje, których brak w źródłach varsavianistycznych. Chętnie również dowiem się więcej o dwóch przywołanych rodzinach z Wiśniowej Góry.
Pozdrawiam.

kaan | 2017-11-09 16:22:13

Apropo wiedzy n.t "ludzi" i historii tych terenów.We wrześniu tego roku w wyniku "prywatnej" inicjatywy i za "prywatne" środki wydana została książka - album (250 fotografii) pt "Hufiec Hellmanna -warszawskie harcerstwo w Aninie ,Wawrze i Międzylesiu ..." (ponad 250 stron) .W ksiązce , m.in wspomnienia Wiktora Kulerskiego (dotychczas nie publikowane ) z okresu Jego "międzyleskiej""młodości...Książka wydana została w ograniczonym nakładzie (200 egzeplarzy ) . Jest dostępna w bibliotekach w Aninie (Trawiasta ) i w Międzylesiu .

* Z szacunku do wiedzy historycznej ( tak sądzę) czytelników tego forum , nie piszę Kto to jest Wiktor Kulerski...

kaan

kaan | 2018-01-05 15:42:24

"Chętnie dowiem się więcej..."
Proszę uprzejmie . Ulica o której mowa , w roku 1946 to w zasadzie dukt przyleśny na wschodnim skraju wsi Wiśniowa Góra . Wzdłuż niego kilka ( około 6-ciu posesji ) w tym duże gospodarstwo rolne Wacława Kociszewskiego , budynek szewca Bartnickiego i budynek Jadwigi Jastrzębskiej (później wieloletniej sołtys W.G ). Te trzy rodziny były spokrewnione a nestorem był p.Wacław zasiedziały mieszkaniec tej okolicy .Po przeciwnej (zachodniej stronie ulicy ) , dwa tzw. "monopolowe " budynki zbudowane tuż przed wybuchem wojny. Ławnik , burmistrz ... ? Ewentualne sugestie że może miałem na myśli mego nauczyciela ze szkoły podstawowej (pałacyk Chrzanowskiego ) p.Jana Kociszewskiego ( oficera AK ) ...? A tak przy okazji członkiem grupy inicjatywnej która doprowadziła do zmiany nazwy Podkaczego Dołu (Zarządzenie z marca 1939 r. ) był jego mieszkaniec inż Strzelecki , zaprzyjaźniony m.in z ówczesnym wiceministrem poczt i telegrafów Drzewieckim. Piszę o tej Jego znajomości bowiem zapewne miała ona wpływ na to że p. Strzelecki był ,przed wojną , jednym z pierwszych abonentów telefonicznych na terenie (w skali) ówczesnej rozległej wawerskiej gminy.

Ps . Zamieszkałem w Wiśniowej Górze wczesną wiosną 1945 i spędziłem tam ponad ćwierć wieku .

Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 25 maja 2019

Piknik lotniczy na Plaży Romantycznej

Sobota, 25 maja 2019

Piknik rodzinny

Sobota, 25 maja 2019

Kwiecień w Radzie Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń