WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 16 sierpnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Patroni naszych ulic: Kolarska legenda

Weronika Girys-Czagowiec  |  25 listopada 2017

Patroni naszych ulic: Kolarska legenda

Położony nieopodal Wisły Las był niegdyś wsią szlachecką. W XVII wieku należał do Adama Kazanowskiego, marszałka nadwornego koronnego. W 1727 roku osadę kupiła Elżbieta Sieniawska z Lubomirskich, która przyłączyła ją do dóbr wilanowskich. W okresie międzywojennym wieś należała do gminy Zagóźdź, w 1939 roku włączono ją do gminy Wawer, a w 1951 roku znalazła się w granicach Warszawy.

To tutaj 17 lutego 1932 roku urodził się Henryk Łasak, którego miano nosi jedna z ulic obecnego wawerskiego osiedla Las. Był synem Franciszka, magazyniera w aeroklubie warszawskim, i Leokadii z domu Omyłko. Po wojnie ukończył szkołę zawodową i otrzymał tytuł modelarza drzewnego. W 1958 roku poślubił Teresę Opiekun. Małżonkowie mieli troje dzieci: Annę, Ewę oraz Tomasza. Od 1949 roku trenował kolarstwo w klubie Gwardia Warszawa, zdobywając medale w mistrzostwach Polski. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako mechanik kolarski w Polskim Związku Kolarskim. W 1963 roku został asystentem trenera polskiej kadry kolarzy szosowych Władysława Wandora, a w 1965 roku zastąpił go na tym stanowisku. Stawiany w jednym rzędzie z Feliksem Stammem i Kazimierzem Górskim, prowadził polskich kolarzy do znakomitych sukcesów – między innymi pierwszego medalu kolarzy szosowych na mistrzostwach świata (brąz w wyścigu drużynowym na 100 km w 1971 roku) i pierwszego medalu w kolarstwie szosowym na igrzyskach olimpijskich (brąz w wyścigu drużynowym na 100 km w 1971 roku). Do jego zawodników należeli Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Jan Magiera, Zygmunt Hanusik, Zenon Czechowski, Lucjan Lis, Edward Barcik, Jan Smyrak i Janusz Kowalski.

Ze wsi Las pochodził również słynny kolarz Stanisław Królak, który jako pierwszy wygrał Wyścig Pokoju. Żona Henryka Łasaka wspominała: „Królak to nawet dosyć bliska rodzina, jakiś brat cioteczny”.

Łasak zginął śmiercią tragiczną 5 stycznia 1973 roku w drodze na zgrupowanie do Zakopanego. W wyniku poślizgu prowadzony przez niego fiat 125 p zderzył się z autobusem na zakopiance na „zakręcie śmierci” w Skomielnej Białej. W wypadku zginął także Jerzy Żwirko. W 1996 roku na ścianie szkoły w Skomielnej odsłonięto poświęconą Łasakowi tablicę pamiątkową. Od 2003 roku gimnazjum nosi imię słynnego trenera, a przed szkołą stanął jego pomnik. Grób Henryka Łasaka znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Tagi: patroni naszych ulic, łasaka, henryk łasak


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń