WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 25 maja 2019 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Zapomniane życiorysy: Cudem uniknął śmierci w Wawrze – przodownik niemieckiego „dzieła odbudowy na wschodzie”, Ludwik Fisher

Piotr Bieliński  |  19 stycznia 2018

Zapomniane życiorysy: Cudem uniknął śmierci w Wawrze – przodownik niemieckiego „dzieła odbudowy na wschodzie”, Ludwik Fisher
Niedawno, z końcem grudnia obchodziliśmy kolejną rocznicę zbrodni niemieckiej w Wawrze z grudnia 1939 r. Rozstrzelanie niewinnych ludzi pod pretekstem stosowanej przez okupanta odpowiedzialności zbiorowej przeraziło społeczeństwo polskie, spotkało się też z krytyką części wojskowych i cywilnych dowódców niemieckich, podkreślających wzburzenie i chęć odwetu na sprawcach tej masakry i podobnych przedsięwzięć niemieckich w podbitej Polsce.

Istotnie to wydarzenie, jak też codzienny terror niemiecki rozpaliły pragnienie zemsty na wszystkich przedstawicielach aparatu okupanta. Z biegiem lat umacniał się opór, rosły kadry Podziemnego Państwa Polskiego coraz celniej karzącego swoim aparatem sprawiedliwości co gorliwszych oprawców. Stosowano coraz bardziej wyrafinowane sposoby zdobywania informacji. Z początkiem grudnia 1943 r. wywiad Armii Krajowej uzyskał informację, że w lasach koło Mieni, pod Mińskiem Mazowieckim, mają miejsce polowania organizowane dla dygnitarzy niemieckiego aparatu Dystryktu Warszawskiego. Wśród nich widziano komendanta Policji Bezpieczeństwa dr. Ludwiga Hahna, dowódcę SS i Policji gen. Frantza Kutscherę oraz samego gubernatora warszawskiego dr. Ludwiga Fishera i grono innych osobistości.
8 stycznia 1944 roku żołnierze Batalionu „Zośka” pod wodzą por. „Szyba”, Bronisława Gruna, pod kryptonimem „Polowanie”, zorganizowali zasadzkę na szosie brzeskiej (dzisiejszej ul. Bronisława Czecha) pod Wawrem, na wschód od dzisiejszego Rezerwatu im Króla Sobieskiego. Zamach ten przeprowadzono w ramach akcji „Główki”, której nazwa pochodziła od symbolu „totenkopf” – czaszek umieszczonych na mundurach SS. W jej ramach miano zlikwidować szereg funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru w okupowanej Polsce, miała też być odwetem za zbrodnie na ludności cywilnej oraz członkach podziemia. Ludwig Fischer był numerem jeden na liście skazanych na śmierć Niemców, jego samochód został ostrzelany razem z czterema innymi. Sam Fischer uszedł z życiem tylko dzięki szybkości jazdy oraz przytomności swojego kierowcy. W czasie akcji rannych zostało 9 pozostałych bonzów niemieckich. Akcja wywarła ogromne wrażenie wśród Niemców, zaprzestali oni podobnych wycieczek i ostrożnie poruszali się nawet w samej Warszawie. Jednak Frantz Kutschera zginął w brawurowym zamachu zorganizowanym przez AK na ulicach Warszawy 1 lutego 1944 r.

Sam Fisher (urodzony 16 kwietnia 1905 w katolickiej rodzinie w Kaiserslautern w Nadrenii) pięć lat wcześniej, jako oddany partii NSDAP nazista od 1926 r., doktor praw z praktyką sądową i adwokacką w niemieckim wymiarze sprawiedliwości, członek tworzonej przez Hansa Franka Akademii Prawa Niemieckiego, poseł do Reichstagu, po utworzeniu z terenów okupowanej Polski Generalnego Gubernatorstwa w październiku 1939 został gubernatorem dystryktu warszawskiego. Wydawał zbrodnicze decyzje w stosunku do obywateli polskich narodowości żydowskiej, jak i polskiej. Z materiału dowodowego zgromadzonego w trakcie polskiego śledztwa przeciw niemu po wojnie jednoznacznie wynika, że jego działalność miała charakter sprawstwa kierowniczego. Zarządził utworzenie getta warszawskiego i generował polecenia dyskryminujące Żydów. Brał udział także w likwidacji samego getta. Był współodpowiedzialny za terror stosowany wobec cywilnej ludności polskiej, w tym za masowe egzekucje, łapanki i deportacje robotników przymusowych do Rzeszy.
Jego siedzibą była willa w podwarszawskim Konstancinie, ale w okresie letnim bywał często także na Błotach koło Falenicy, w pałacyku „Mon Plaisir” - przedwojennej siedzibie senatora Karszo-Siedlewskiego (dziś ul. Zatrzebie 1). Fisher wraz z całym urzędem gubernatora w Pałacu Saskim przez kilka dni był odcięty przez powstańców warszawskich i dopiero akcja kryminalistów płk. Reinefartha uratowała go przed zgubą.

Po upadku Powstania Fischer koordynował z dowództwem wojsk niemieckich metodyczne plądrowanie miasta i jego burzenie. Według jego postanowień zorganizowano przejściowy obóz Dulag 121 dla warszawskiej ludności cywilnej w Pruszkowie z jego fatalnymi warunkami dla przetrzymywanych. Po ucieczce Niemców ze zrujnowanej stolicy Polski w styczniu 1945 r. Fischer przestał być gubernatorem Warszawy.
10 maja 1945 r. w Bad Neustadt an der Saale niedaleko Fuldy w Bawarii Fischer został aresztowany przez Amerykanów i 30 marca 1946 r. ekstradowany do Polski. Wraz z trzema innymi członkami hitlerowskich władz okupowanej Warszawy ( Ludwigiem Leistem, Josefem Mesingerem i sprawcą masakry wawerskiej z grudnia 1939 r. Maxem Daume)  stanął przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Proces odbył się w w sali Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Smulikowskiego 6/8 na warszawskim Powiślu. 3 marca 1947 r. został uznany za winnego i skazany na karę śmierci przez powieszenie. Po kilku dniach stracono go 8 marca w więzieniu mokotowskim.

Piotr Bieliński
Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia
Informacje, propozycje i sugestie: piotrbayonne@yahoo.com

Tagi: zapomniane życiorysy, Ludwig Fisher


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 25 maja 2019

Piknik lotniczy na Plaży Romantycznej

Sobota, 25 maja 2019

Piknik rodzinny

Sobota, 25 maja 2019

Kwiecień w Radzie Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń