WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Hortencja, Jakub, Konrad

Zapomniane życiorysy: Feliks Dłużniak - skromny fryzjer z dawnego zakładu w Falenicy

Piotr Bieliński  |  18 kwietnia 2018

Zapomniane życiorysy: Feliks Dłużniak - skromny fryzjer z dawnego zakładu w Falenicy
W każdej lokalnej społeczności – miasteczka, wsi czy osiedla - żyją ludzie, którzy są w jej ramach znani, lubiani i poważani. Po prostu rzetelnie wykonują swoje obowiązki, zdobywając przyjaźń sąsiadów i napotykanych ludzi. Po kilkudziesięciu latach od ich odejścia z grona żywych są jeszcze wspominani w gronie znajomych i pamiętających, aż w końcu ich losy ulegają zapomnieniu. A warto takie postacie przypominać chociażby z obowiązku pamięci o bliźnich.

W Falenicy po wojnie egzystowało kilka zakładów fryzjerskich. Każdy miał swoją klientelę, która prowadziła rozmowy między sobą podczas czekania na swoją kolej na krzesłach w poczekalni, a potem przy strzyżeniu i goleniu. Korzystały z usług mistrzów całe rodziny. Ja też pamiętam z czasów dzieciństwa systematyczne wizyty w zakładzie znajdującym się wtedy w dziś nieistniejącej, wyburzonej dla poszerzenia ulicy Patriotów na początku lat 80. kamienicy położonej pod ówczesnym numerem 12. W budynku tym znajdował się jeszcze zakład fotograficzny i sklep „winno-cukierniczy” ze słodyczami. To tam - w pomalowanym zieloną lamperią zakładzie, wyposażonym w przepastne, o dziwnym kształcie fotele i w kilka pasów skórzanych wiszących na hakach wbitych w ścianę, o które ostrzono co kilka chwil brzytwy, urzędował właściciel – Feliks Dłużniak.

Urodził się w Warszawie 20 listopada 1914 r. z ojca Władysława i matki Antoniny Firląg. W 1929 r. ukończył szkołę powszechną, a w 1932 r. szkołę zawodową fryzjerską. Od roku 1934 do 1936 pracował w zakładzie fryzjerskim Więckowskiego w Warszawie przy ul. Brackiej 18. W 1935 r. ożenił się, a od listopada 1936 r. do września 1938 r. odbywał służbę wojskową w 32 dywizjonie artylerii lekkiej w Rembertowie. Ukończył szkołę podoficerską, uzyskując tytuł bombardiera, jego bezpośrednim przełożonym był ogniomistrz Kozłowski. Pod koniec służby otrzymał z rąk mjr. Błaszczyka nominację na stopień kaprala. 

24 sierpnia 1939 r. został zmobilizowany – w ramach mobilizacji alarmowej, tajnej – do macierzystego dywizjonu w Rembertowie. Jednostka ta wzięła udział w obronie Warszawy, walcząc w okolicy ul. Mszczonowskiej i Ordona na Woli, gdzie skutecznie zwalczała niemieckie czołgi podczas ataku 4 DPanc. 9 września. Podczas walk kpr. Feliks Dłużniak nabawił się ciężkiej kontuzji kręgosłupa, która dokuczała mu przez całe życie. Po kapitulacji stolicy i wymarszu załogi z miasta wzięty do niewoli niemieckiej. Więziony w tymczasowym stalagu Baniocha – Piaseczno, z którego zwolniono go 21 listopada 1939 r. Po dwóch latach choroby podjął pracę w zawodzie fryzjerskim we własnym zakładzie w Falenicy w kamienicy Himmelfarbów1, położonej po wschodniej stronie torów koło stacji PKP Falenica. Pracował tam przez całą okupację, a potem do wyburzenia budynku. Później prowadził zakład w kamienicy Malca przy ul. Młodej 18/20. Nie pracował społecznie, co należy uznać za zrozumiałe, gdyż społeczną robotę prowadził podczas rozmów ze swoimi klientami, wysłuchując ich trosk i radząc im w codziennych problemach oraz ciesząc się z ich radości. Jego fantazyjne umiejętności obrazują fotografie mistrza. Feliks Dłużniak zmarł w latach 90.

Na zdjęciu: Feliks Dłużniak w wieku dojrzałym z początku lat 70. XX w. Mistrzostwo sztuki fryzjerskiej przedstawione na własnej głowie. Fot. ze zbiorów autora.

Tagi: Feliks Dłużniak, zapomniane życiorysy, historia, fryzjer


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Dzień Dziecka - kulturalnie, wirtualnie

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń