WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 16 sierpnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Zapomniane życiorysy: Feliks Dłużniak - skromny fryzjer z dawnego zakładu w Falenicy

Piotr Bieliński  |  18 kwietnia 2018

Zapomniane życiorysy: Feliks Dłużniak - skromny fryzjer z dawnego zakładu w Falenicy
W każdej lokalnej społeczności – miasteczka, wsi czy osiedla - żyją ludzie, którzy są w jej ramach znani, lubiani i poważani. Po prostu rzetelnie wykonują swoje obowiązki, zdobywając przyjaźń sąsiadów i napotykanych ludzi. Po kilkudziesięciu latach od ich odejścia z grona żywych są jeszcze wspominani w gronie znajomych i pamiętających, aż w końcu ich losy ulegają zapomnieniu. A warto takie postacie przypominać chociażby z obowiązku pamięci o bliźnich.

W Falenicy po wojnie egzystowało kilka zakładów fryzjerskich. Każdy miał swoją klientelę, która prowadziła rozmowy między sobą podczas czekania na swoją kolej na krzesłach w poczekalni, a potem przy strzyżeniu i goleniu. Korzystały z usług mistrzów całe rodziny. Ja też pamiętam z czasów dzieciństwa systematyczne wizyty w zakładzie znajdującym się wtedy w dziś nieistniejącej, wyburzonej dla poszerzenia ulicy Patriotów na początku lat 80. kamienicy położonej pod ówczesnym numerem 12. W budynku tym znajdował się jeszcze zakład fotograficzny i sklep „winno-cukierniczy” ze słodyczami. To tam - w pomalowanym zieloną lamperią zakładzie, wyposażonym w przepastne, o dziwnym kształcie fotele i w kilka pasów skórzanych wiszących na hakach wbitych w ścianę, o które ostrzono co kilka chwil brzytwy, urzędował właściciel – Feliks Dłużniak.

Urodził się w Warszawie 20 listopada 1914 r. z ojca Władysława i matki Antoniny Firląg. W 1929 r. ukończył szkołę powszechną, a w 1932 r. szkołę zawodową fryzjerską. Od roku 1934 do 1936 pracował w zakładzie fryzjerskim Więckowskiego w Warszawie przy ul. Brackiej 18. W 1935 r. ożenił się, a od listopada 1936 r. do września 1938 r. odbywał służbę wojskową w 32 dywizjonie artylerii lekkiej w Rembertowie. Ukończył szkołę podoficerską, uzyskując tytuł bombardiera, jego bezpośrednim przełożonym był ogniomistrz Kozłowski. Pod koniec służby otrzymał z rąk mjr. Błaszczyka nominację na stopień kaprala. 

24 sierpnia 1939 r. został zmobilizowany – w ramach mobilizacji alarmowej, tajnej – do macierzystego dywizjonu w Rembertowie. Jednostka ta wzięła udział w obronie Warszawy, walcząc w okolicy ul. Mszczonowskiej i Ordona na Woli, gdzie skutecznie zwalczała niemieckie czołgi podczas ataku 4 DPanc. 9 września. Podczas walk kpr. Feliks Dłużniak nabawił się ciężkiej kontuzji kręgosłupa, która dokuczała mu przez całe życie. Po kapitulacji stolicy i wymarszu załogi z miasta wzięty do niewoli niemieckiej. Więziony w tymczasowym stalagu Baniocha – Piaseczno, z którego zwolniono go 21 listopada 1939 r. Po dwóch latach choroby podjął pracę w zawodzie fryzjerskim we własnym zakładzie w Falenicy w kamienicy Himmelfarbów1, położonej po wschodniej stronie torów koło stacji PKP Falenica. Pracował tam przez całą okupację, a potem do wyburzenia budynku. Później prowadził zakład w kamienicy Malca przy ul. Młodej 18/20. Nie pracował społecznie, co należy uznać za zrozumiałe, gdyż społeczną robotę prowadził podczas rozmów ze swoimi klientami, wysłuchując ich trosk i radząc im w codziennych problemach oraz ciesząc się z ich radości. Jego fantazyjne umiejętności obrazują fotografie mistrza. Feliks Dłużniak zmarł w latach 90.

Na zdjęciu: Feliks Dłużniak w wieku dojrzałym z początku lat 70. XX w. Mistrzostwo sztuki fryzjerskiej przedstawione na własnej głowie. Fot. ze zbiorów autora.

Tagi: Feliks Dłużniak, zapomniane życiorysy, historia, fryzjer


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń