WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 21 czerwca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Patroni naszych ulic: Panna z jeziora

Weronika Girys-Czagowiec  |  30 kwietnia 2018

Patroni naszych ulic: Panna z jeziora

„Ktokolwiek będąc w nowogródzkiej stronie,/ do Płużyn ciemnego boru/ Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,/ Byś się przypatrzył jezioru” – pisze Adam Mickiewicz w balladzie zatytułowanej Świteź. W owym jeziorze zamieszkiwała tytułowa bohaterka innej ballady poety i patronka jednej z falenickich ulic – Świtezianka.

 Dowiadujemy się o niej niewiele. W pierwszej zwrotce pojawia się jako dziewczyna, która co wieczór spotyka się z młodym strzelcem nad brzegiem jeziora. Jej wizerunek tworzony jest z kolejnych pytań: „Kim jest dziewczyna?”, „Skąd przyszła?”, „Gdzie uszła?”, pozostają one jednak bez odpowiedzi. Nie wiemy również, jak wygląda. Tajemniczościdodają jej porównania, podkreślające nieuchwytność dziewczyny: „Jak mokry jaskier wschodzi na bagnie / Jak ognik nocny przepada”. W drugiej części utworu ukazuje się młodzieńcowi już jako rusałka, o której wiemy, że jest piękna, ma bladoróżową cerę, śnieżnobiałe dłonie i różane usta. Zwodząc pod tą postacią strzelca, który wcześniej przysięgał jej wierność, udowadnia mu jego niestałość. Wystawiony na próbę chłopak ponosi karę za swą wiarołomność – ginie w odmętach jeziora, a po śmierci snuje się jako cień w świetle księżyca. Mickiewicz przywołuje postać Świtezianki –rusałki wywodzącej się z wierzeń ludowych – aby opowiedzieć historię o złamaniu miłosnej przysięgi i wynikających z tego konsekwencjach.

 

Bibliografia:

  1. Klausa-Wartacz J., Antyczne przemiany i romantyczne metamorfozy. Tropami „Metamorfoz” Owidiusza w „Świteziance” Adama Mickiewicza, „SymbolaePhilologorumPosnaniensiumGraecae et Latinae” 2010, XX/1.
  2. Słownik patronów ulic Warszawy, red. S. Ciepłowski, Warszawa 2003.

 

Tagi: patroni ulic, ulice Wawer, historia Wawra


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy będziesz oglądał mecze rozgrywane w ramach Mundialu 2018 w stołecznych Strefach Kibica? ( Bemowo, Bielany, Targówek, Praga Południe, Śródmieście, Ursynów, Wola)

nie, lubię oglądać mecze w towarzystwie bliskich mi osób
nie, bo Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy
pewnie, że tak! Oglądanie meczy w tak dużym gronie wiąże się ze świetną, sportową atmosferą
tak, ale szkoda, że Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy i muszę jeździć do innych
nie, nie interesują mnie mecze piłki nożnej
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń