WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 6 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Redakcja .  |  7 grudnia 2021

Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiadają o dramatycznych wydarzeniach roku 1981 i codzienności tamtego okresu.

Dom Spotkań z Historią (DSH) przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń poznać będzie można w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz – artystycznie przetworzone – w spektaklu Story Lab „1981. Stan wojenny”. Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru. Zaplanowano specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka.

Wspomnienia z okresu stanu wojennego dla większości z nas są dramatyczne, podniosłe, pełne emocji, ale niektórzy wracają pamięcią do codziennych drobiazgów. Dzięki opowiadaniom ludzi pamiętających ten czas, młodsze pokolenia mogą dowiedzieć się, jak wyglądało wtedy życie. Czterdzieści lat po tamtym grudniu mamy okazję z pewnym dystansem spojrzeć na to, co wydarzyło się w naszym kraju i w naszych domach. Myślimy także o ludziach, którzy wtedy, mimo trudnej rzeczywistości, starali się po prostu normalnie żyć, podtrzymywać na duchu swoje rodziny i nie tracić nadziei, że Polska będzie wolna i demokratyczna. Dlatego zachęcam warszawianki i warszawiaków do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez stołeczne instytucje kultury z okazji 40. rocznicy stanu wojennego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Możliwość spojrzenia na czas stanu wojennego z perspektywy, która jest bliższa codzienności, jednak z pełną świadomością znaczenia tamtych wydarzeń dla historii kraju – tak można opisać tegoroczne obchody rocznicy.

Dlatego tak ważny jest wielogłos wspomnień i indywidualnych spojrzeń: od relacji opozycjonistów przez opowieści zwykłych ludzi aż do świadectw osób, które stanęły po stronie władzy lub po prostu starały się „żyć własnym życiem” – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Już dziś początek wystawy  „Kiedy tarczą był śmiech” (Galeria W-Z), oglądać można ją do końca roku. Od 11 grudnia – na stronie Relacjebiograficzne.pl dostępne będą opowieści świadków stanu wojennego, dzień później oficjalna premiera nowej odsłony aplikacji „Wasza Warszawa”  i koncert białoruskiego Volnego Choru.  Szczegółowy program wydarzeń na stronie DSH.

Bohaterowie Naszych Wolności

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną. 13 grudnia w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego, zrealizowany w oparciu o reportaż Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem.

 

Więcej: https://um.warszawa.pl/-/codzienny-stan-wojenny-w-40-rocznice-13-xii

Tagi: codzienny, stan, wojenny, rocznica, stanu, wojennego, warszawa, historia, kinoteka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń