WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

Obrońców 31

JG

Przy ul. Obrońców 31, tuż za skrzyżowaniem z Francuską stoi spora willa – jedna z wielu na Saskiej Kępie. I tak, jak dużo miejsc tutaj, ma do opowiedzenia swoją historię.

Początkowo rzeczywiście był to budynek mieszkalny, ale zaraz po II wojnie światowej przeniesiono tu żeńskie Gimnazjum i Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tak, to liceum, które zostało sportretowane w Panienkach z Saskiej Kępy czy w Galerii potworów, szkołę m.in. Agnieszki Osieckiej, Magdaleny Zawadzkiej, Olgi Lipińskiej. Liceum już nie ma (chociaż absolwentki wciąż o nim pamiętają i organizują spotkania), imię Skłodowskiej-Curie nosi obecnie XXIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Naddnieprzańskiej, w innej części Pragi Południe, ale mury budynku przy Obrońców wciąż goszczą wyjątkowe instytucje i osoby. Tu, zaraz po rozwiązaniu XII LO, powstała pierwsza w Polsce Szkoła Pracowników Socjalnych, kształcąca ludzi pragnących z pomagania innym w ramach instytucji systemu pomocy społecznej uczynić podstawowy cel swojego życia.

W 2005 roku szkoła przeżyła kolejną zmianę z rodzaju tych na jeszcze lepsze: stała się Kolegium Pracowników Służb Społecznych. To szkoła, która cieszy się zasłużoną renomą. Dziś we współpracy z Instytutem Polityki Społecznej UW kształcą się tu przyszli pracownicy socjalni. Na wydziale dziennym – bezpłatnie. Tak, jak kilkadziesiąt lat temu, kształtuje się tu nie tylko wiedzę, ale także osobowość. Aleksander Kamiński, patron szkoły policealnej, poprzedniczki KPSS w tych murach, napisał: Nie tym jest wart człowiek, co przemyślał i przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie. I właśnie działanie na rzecz innych, czynienie dobra, jest najważniejszą rzeczą, którą wpaja się słuchaczom Kolegium.

 

 

Tagi: historia


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Izabella M. | 2022-09-22 21:02:04

W roku szkolnym 1964/65 połączono to Liceum nr 12, z liceum meskim nr 4 im. A.Mickiewica i przeniesiono na ul. Kubańską/ Saską do nowowybudowa ego budynku . Nadano nr 57 im A. Mikiewicza, ponieważ dyrektorem został dyrektor męskiego liceum, działacz partyjny na Pradze Południe A. Zieliński.

stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń