WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 30 maja 2023 r.
Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Kazimierz Bolesław Grochólski 1905-1934 – zapomniane bohaterstwo w powszedni dzień...

Piotr Bieliński, Inicjatywa Bajonna-Falenica-Polonia, kontakt i informacje: inicjatywa.bfpolonia@yahoo.com  |  17 listopada 2015

Kazimierz Bolesław Grochólski 1905-1934 – zapomniane bohaterstwo w powszedni dzień...
Jesienny czas kończącego się roku nastraja wszystkich nas refleksyjnie. Z początkiem listopada odwiedzamy cmentarze, chcąc pobyć z pamięcią o naszych krewnych i bliskich, którzy odeszli. Żeby odnowić pozostawioną w nas tęsknotę, zanosimy na ich groby swoje myśli, ozdabiamy umyte i uporządkowane mogiły kwiatami, zapalamy światła pamięci, modlimy się za spokój ich dusz. Przy miejscach spoczynku spotykają się całe rozgałęzione rodziny. Jest to niejednokrotnie cel wędrówek z drugiego krańca Polski, a nawet spoza obszaru naszego państwa.

Na wielu nekropoliach widzimy tysiące nazwisk obcych nam ludzi, o których nic nie wiemy, nie znamy ich losów życia i okoliczności śmierci.

Na cmentarzu w Aleksandrowie jest wiele grobów, nie możemy powiedzieć o nich więcej niż typowe: urodzony dnia... zmarł... Każdy człowiek ma swoje otoczenie, w którym żyje, i kieruje się zasadami wyniesionymi ze swojej rodziny i kultury ludzkiej, odnosi się do spotykanych bliźnich w różnych sytuacjach.

Przy głównej alei jest grób niepozorny, niewyróżniający się... Dopiero przy bliższym przyjrzeniu się zwraca uwagę fakt, że nie zmienił on swojej formy co najmniej od trzydziestu lat, czyli od ostatniego w nim pochówku. Jest to jeden z pierwszych grobów na cmentarzu. Pochowano w nim dwie osoby – kobietę, która zmarła w 1984 roku, i młodego, 29-letniego mężczyznę, zmarłego 20 lipca 1934 roku. Pod jego nazwiskiem widnieje dodanych kilka słów – UKOCHANEMU MĘŻOWI ... ŻONA z SYNEM ... I nic więcej.

Wiele lat temu usłyszałem historię związaną z kapliczką ustawioną przy ulicy Wał Miedzeszyński, naprzeciwko wylotu w nią ul. Przewodowej. Tutaj utonął pływak Grochólski, kiedy ratował małe dziecko... Jak to? W takim miejscu... na drodze? Otóż zaplątał się on w kolczaste druty ogrodzenia i zniknął pod wodą... wówczas w lipcu 1934 roku właśnie miała miejsce największa dotąd w naszej okolicy wiślana powódź. W domach  istniejących do dziś woda osiągnęła poziom do połowy okien na parterze, a w Falenicy rozlewisko kończyło się przy peronie stacji kolejki wąskotorowej... Bardzo szybko wzbierająca fala kulminacyjna dotarła do stolicy 22 lipca. W sumie woda zalała 1260 km², zabijając 55 osób. Uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo 22 059 budynków, 167 km dróg i 78 mostów. Wartość powstałych szkód oceniono na 12 milionów ówczesnych dolarów, czyli równowartość 60,3 miliona przedwojennych złotych.

Kapliczka – po przebudowaniu skrzyżowania kilka lat temu – przesunięta została metr ku krańcowi drogi, ale pierwotne jej miejsce znaczy ucięty metalowy trzpień. Dobrze by było zachować pamiątkę o zapomnianym bohaterze – zwykłym człowieku, który zginął, ratując dziecięce istnienie... i chyba nikt – poza starszymi mieszkańcami – o nim nie pamięta.

Warto słuchać opowieści o ludziach i zapisywać je w pamięci – przytaczam tutaj tę historię na dowód, jak mało pozostaje z człowieka... właściwie tylko pamięć, która też może się zupełnie zatracić w upływającym czasie... Może ktoś z czytelników potrafi coś dodać do kilku okruchów wspomnień o Kazimierzu Grochólskim... albo o innych zapomnianych mieszkańcach naszych okolic.

Na zdjęciu: Kapliczka stojąca koło miejsca utonięcia Kazimierza Grochólskiego naprzeciwko wlotu ul. Przewodowej w Wał Miedzeszyński. Zdjęcie autora.
Zobacz również

Tagi: kazimierz grochólski, kazimierz bolesław grochólski, bohater z aleksandrowa, bohaterska śmierć


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Joanna Grochulska | 2022-11-12 18:58:25

Dzień dobry....że łzami w oczach przeczytałam post..jestem wnuczką kazimierz i poszukuje jakichkolwiek informacji o swoim dziadku.Gdybym mogła poprosić o kontakt.....aswrekawie@op.pl.Jestem z Łodzi.Tata przeprowadził się tu wraz z babcią w 1977.trzy lata później tata zmarł.mialam 3 lata....dziekuje

stalgast2

Kalendarz Imprez

Maj 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 3 czerwca 2023

VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń