WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Historia

23 lutego 2015

Zapomniane życiorysy: Jerzy Orzeszek, ps. „Mars”

Jerzy Orzeszek, ps. „Mars”, urodzony 21 stycznia 1928 roku w Warszawie z matki Stanisławy i ojca Zygmunta. Od listopada 1942 roku – żołnierz pododdziału AK „Radość”. Był amunicyjnym w stopniu strzelca, a od 18 maja 1944 roku starszego strzelca.

30 stycznia 2015

Kamienica Marka Ławrynowicza - Wokół „Patriotów 41”

Lokalna historia, ważny fragment z dziejów Polski i świata, a także opowieść o dzieciństwie autora – to podstawowe komponenty najnowszej książki Marka Ławrynowicza, której tytuł to adres pewnego miejsca – „Patriotów 41”.

12 stycznia 2015

Zapomniane życiorysy: Jerzy Mrozowski „Nemo”

Jerzy Mrozowski, ps. „Nemo” urodził się 24 października 1924 roku. Przed wojną należał do harcerstwa. Swoją postawę pokazał w dniach wojny z Niemcami. Wpierw były to warty przy ważnych obiektach, służba obrony przeciwlotniczej, przeprowadzanie zagubionych żołnierzy polskich do Warszawy.  

12 grudnia 2014

Zapomniane życiorysy: Emil Barchański – najmłodsza ofiara Stanu Wojennego...

13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili Stan Wojenny. Społeczeństwo nie rezygnowało z walki o suwerenne istnienie, wielu ofiarnych ludzi narażało się dla paczki ulotek czy drukowanych w ukryciu książek.

28 listopada 2014

Zapomniane życiorysy: Bogdan Baranowski

Bogdan Baranowski - społecznik, sportowiec, adwokat, podporucznik rezerwy WP, pochodził z rodziny warszawskich lekarzy i historyków. Urodził się w Krakowie w 1906 roku. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku walczył jako łącznik ochotnik i został ranny. Był stypendystą Fundacji Króla Leszczyńskiego w Nancy we Francji i zdał tam maturę.  

30 września 2014

Zapomniane Życiorysy: ppłk dypl. Franciszek Kubicki

Obchodzimy 75 rocznicę tragicznego września 1939 roku, kiedy dwie totalitarne potęgi – niemiecka III Rzesza i Związek Sowiecki uderzyły na naszą Ojczyznę, unicestwiając jej niepodległy byt. Na terenie dzielnicy Wawer w dniu 19 września 1939 roku pod Falenicą została stoczona całodzienna bitwa obronna oddziałów 13 Dywizji Piechoty i 3 Dywizjonu Artylerii Konnej z niemiecką 11 Wschodniopruską Dywizją Piechoty. 

1 sierpnia 2014

70. rocznica Powstania Warszawskiego – rozmowa z anińską pisarką

Dziś przypada 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji z Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książek o Powstaniu mieszkającą w naszej w Wawrze, rozmawia Joanna Janisz. Anińska literatka napisała dwie książki o tym niezwykłym wydarzeniu historycznym.

24 lipca 2014

Apteka przy placu Szembeka

Historia Grochowa to miejsca i ludzie, którzy pozostawili trwały ślad swojej rzetelnej pracy dla społeczeństwa. Takim szczególnym miejscem jest plac Szembeka – „Serce Grochowa”. Tutaj krzyżują się codzienne drogi tysiąca jego mieszkańców, bo tu znajdują się wszelkiego rodzaju placówki użyteczności publicznej i instytucje ważne dla codziennego ich życia: poczta, kościół, bazar, placówki bankowe, apteka – które od czasów przedwojennych funkcjonują niezmiennie w tym samym miejscu.

4 kwietnia 2014

Wacław Wojtyszko: nasz lokalny bohater

W dniu 24 kwietnia 2014 r. zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający osobę Wacława Wojtyszki - zerzeńskiego nauczyciela, który był kimś znacznie więcej niż tylko dobrym nauczycielem. W niniejszym artykule chcemy Państwu przybliżyć jego postać. Serdecznie też zapraszamy na uroczystość odsłonięcia - o godz. 17:00 na rogu ulic Trakt Lubelski i Wojtyszki.
10 marca 2014

Słodki symbol Grochowa

Ponad pół wieku temu tu kończyły swój bieg miejskie autobusy i tramwaje, wąskotorowa kolejka do Karczewa miała swój przystanek Grochów II, a dalej ciągnęły się pastwiska, pola ze zbożem i z zagonami kapusty. Rondo Wiatraczna zmienia swoje małomiasteczkowe oblicze z niewielkimi pawilonami, budkami i peerelowskim Universamem. Planowana od lat przebudowa „Wiatraka” oznacza likwidację dawnych zabudowań, a wśród nich niewielkiego, 24-metrowego pawilonu, w którym powstaje kultowy dla Grochowa specjał.
24 grudnia 2013

Zagadka smoka z ulicy Zamienieckiej

Narożna kamienica u zbiegu ulic Zamienieckiej i Sulejkowskiej od lat budzi zainteresowanie grochowian za sprawą osobliwej płaskorzeźby na jej elewacji, która przedstawia smoka. Ozdabianie kamienic figurkami świętych ma swoją tradycję na Grochowie, jednak smok nie należy do lokalnej, grochowskiej ani do chrześcijańskiej tradycji dekoracyjnej. Czyżby był przypadkową dekoracją? Jeśli nie, to co miał symbolizować? 
 
3 czerwca 2013

Serbołużyczanie w Aninie

Łużyce (łuż. Łužica, niem. Lausitz) to kraina historyczna w Niemczech, leżąca za naszą zachodnią granicą. Dzieli się na Łużyce Górne na południu, ze stolicą w Budziszynie (łuż. Budyšin, niem. Bautzen) w landzie Saksonia i Dolne na północy z głównym miastem Chociebużem (dolnołuż. Chošebuz, niem. Cottbus) w landzie Brandenburgia. W dniu 17 maja 2013 r. w Klubie „Anin” odbyło się kolejne „Spotkanie z Łużycami – Zetkanje z Łužicu”.
17 kwietnia 2013

50 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy od 1963 zrzesza ludzi pragnących działać dla dobra stolicy i jej mieszkańców. Ta społeczna inicjatywa miłośników Warszawy była kontynuacją przedwojennych tradycji towarzystw działających w różnych dzielnicach Warszawy. Jednym z pierwszych powstałych tuż przed odzyskaniem niepodległości było Towarzystwo Przyjaciół Grochowa.
12 stycznia 2013

Zabytkowa figura Matki Bożej na Witolinie

W październikowym numerze „WS Grochów” opowiedzieliśmy historię drewnianej figury Matki Boskiej Kamionkowskiej. Dzisiaj prezentujemy drugą figurę Matki Bożej niezwykle wymownej w swoim artyzmie i alegorii zawartej w elementach posągu, jakimi posłużył się autor Z. Krynicki, właściciel warszawskiej pracowni na Podwalu.
8 listopada 2012

Listopadowa zaduma – wawerski Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej

Późnojesienny dzień pełen zadumy, blask zniczy, kolorowe wieńce chryzantem w odcieniach żółci i czerwieni. Jak co roku 1 listopada odwiedzamy groby najbliższych. Jest to zawsze chwila zatrzymania, zastanowienia nad własnym życiem i wspomnienia życia tych, którzy już odeszli.
1 września 2012

Wawer - skąd nazwa?

O Wawrze i jego sprawach piszemy dla Państwa już od dwóch lat. Przybliżaliśmy też jego historię w różnych naszych artykułach, ale dziś chętnie przypomnimy „w pigułce”, razem z serwisem Ulice Twojego Miasta, skąd wzięła się nazwa naszej dzielnicy.
27 sierpnia 2012

Wydmuszka po Pizza Hut

Przy Alei Waszyngtona, pomiędzy ulicami Kinową a Międzyborską od lat stoją: najpierw czworokątny mieszkalny budynek 11 piętrowy, a następnie trzy identyczne prostokątne budynki mieszkalne i jeden czworokątny budynek, przedzielone trzema pawilonami handlowymi. W środkowym pawilonie mieściła się, odkąd pamiętam, kawiarnia o dźwięcznej nazwie "Cafee Marie", przez okoliczną młodzież powszechnie zwana "Jobem".

Ciekawostki UTM: Wielkie migracje patronki

Niewielu warszawiaków zdaje sobie sprawę, że na terenach dzisiejszego Kamionka (dawnej wsi Kamion) osadnictwo istniało już ok. 4000 lat przed Chrystusem. W  XIII lub XIV w. n. e. powstał tu pierwszy kościół i parafia p.w. św Stanisława (obecnie ul. Grochowska 365), gdzie wkrótce zasłynęła łaskami drewniana figura Matki Bożej Kamionkowskiej.
17 lipca 2012

Mariusz Drapikowski – twórca Międzyleskiej Monstrancji Królowej Aniołów

Monstrancja w Parafii imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu wykonana została przez jednego z największych współczesnych artystów o światowej klasie, Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Jego dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach prezydentów, królów i książąt. Materiałem twórczym dla Drapikowskiego jest przede wszystkim bursztyn, złoto, srebro i kryształ.
1 czerwca 2012

Tajemnice Panny Wodnej

Każda panna ma swoje tajemnice i nie inaczej jest z „Panną Wodną” z Radości. Ta intrygująca nazwa jednej z głównych ulic tej części Wawra ma trudną do wytłumaczenia etymologię. Najbliższa skojarzeniu z „Panną Wodną” może być nasza rodzima Syrenka Warszawska, ale to nie jedyny trop do rozwikłania źródeł nazwy naszej wawerskiej ulicy.
wiadomości archiwalne
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń