WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Historia

8 listopada 2012

Listopadowa zaduma – wawerski Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej

Późnojesienny dzień pełen zadumy, blask zniczy, kolorowe wieńce chryzantem w odcieniach żółci i czerwieni. Jak co roku 1 listopada odwiedzamy groby najbliższych. Jest to zawsze chwila zatrzymania, zastanowienia nad własnym życiem i wspomnienia życia tych, którzy już odeszli.
1 września 2012

Wawer - skąd nazwa?

O Wawrze i jego sprawach piszemy dla Państwa już od dwóch lat. Przybliżaliśmy też jego historię w różnych naszych artykułach, ale dziś chętnie przypomnimy „w pigułce”, razem z serwisem Ulice Twojego Miasta, skąd wzięła się nazwa naszej dzielnicy.
27 sierpnia 2012

Wydmuszka po Pizza Hut

Przy Alei Waszyngtona, pomiędzy ulicami Kinową a Międzyborską od lat stoją: najpierw czworokątny mieszkalny budynek 11 piętrowy, a następnie trzy identyczne prostokątne budynki mieszkalne i jeden czworokątny budynek, przedzielone trzema pawilonami handlowymi. W środkowym pawilonie mieściła się, odkąd pamiętam, kawiarnia o dźwięcznej nazwie "Cafee Marie", przez okoliczną młodzież powszechnie zwana "Jobem".

Ciekawostki UTM: Wielkie migracje patronki

Niewielu warszawiaków zdaje sobie sprawę, że na terenach dzisiejszego Kamionka (dawnej wsi Kamion) osadnictwo istniało już ok. 4000 lat przed Chrystusem. W  XIII lub XIV w. n. e. powstał tu pierwszy kościół i parafia p.w. św Stanisława (obecnie ul. Grochowska 365), gdzie wkrótce zasłynęła łaskami drewniana figura Matki Bożej Kamionkowskiej.
17 lipca 2012

Mariusz Drapikowski – twórca Międzyleskiej Monstrancji Królowej Aniołów

Monstrancja w Parafii imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu wykonana została przez jednego z największych współczesnych artystów o światowej klasie, Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Jego dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach prezydentów, królów i książąt. Materiałem twórczym dla Drapikowskiego jest przede wszystkim bursztyn, złoto, srebro i kryształ.
1 czerwca 2012

Tajemnice Panny Wodnej

Każda panna ma swoje tajemnice i nie inaczej jest z „Panną Wodną” z Radości. Ta intrygująca nazwa jednej z głównych ulic tej części Wawra ma trudną do wytłumaczenia etymologię. Najbliższa skojarzeniu z „Panną Wodną” może być nasza rodzima Syrenka Warszawska, ale to nie jedyny trop do rozwikłania źródeł nazwy naszej wawerskiej ulicy.
1 maja 2012

Kronenberg, Andriolli i wilegiatura… – nowa książka Wydawnictwa Świdermajer

W tych trzech obco brzmiących słowach będących tytułem najnowszej publikacji Wydawnictwa Świdermajer autorstwa Roberta Lewandowskiego zawarta jest kwintesencja procesów ekonomiczno-społecznych oraz towarzyszących im ludzkich działań prowadzących do zasiedlenia, a w konsekwencji do zurbanizowania terenów obecnej linii otwockiej.
21 lutego 2012

Tajemnica ulicy Starego Doktora

Dzielnica Wawer obfituje w ciekawe i nietuzinkowe nazwy ulic. Znajdziemy więc i takie dotyczące botaniki: Żonkilowa, Lucerny, Floksów, Berberysowa, Cedrowa, jak i inne zagadkowe nazwy, jak choćby ulice Poprzeczne z liczbami rzymskimi w nazwie. Moją szczególną uwagę przyciągnęła jednak ulica Starego Doktora, usytuowana na osiedlu Marysin Wawerski, odchodząca prosto od ulicy Korkowej.
13 stycznia 2012

Wawer Towarowy, Stara Miłosna Cegielnia... - stacje kolejowe, o których mało kto wie

Stara Miłosna jest najstarszym osiedlem obecnej dzielnicy Wesoła. Dawniej była wsią, istniała już w czternastym wieku. W roku 1901 powstała Kolejka Jabłonowsko-Karczewska na trasie Jabłonna–Wawer, a w roku 1914 została ona przedłużona do Karczewa.
27 grudnia 2011

27 grudnia 1939 - Zbrodnia w Wawrze

Tragedia mieszkańców Wawra miała miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku. Dzień wcześniej w karczmie przy ulicy Widocznej zostali zabici dwaj niemieccy żandarmi. Hitlerowcy nie ścigali znanych z imienia i nazwiska sprawców zabójstwa tylko przeprowadzili karną ekspedycję, w której mieli być ujęci wszyscy mężczyźni w wieku od 16 do 70 lat.
7 października 2011

Niełatwe jest życie staruszka – „Lodusieńka” i jej historia

Nawet na trasie linii otwockiej, gdzie zabudowy letniskowej w stylu świdermajer jest najwięcej, odrestaurowana, modrzewiowa willa stanowi prawdziwy rarytas. Dziś opowiem Państwu o świdermajerze "Lodusieńka".

Obrońców 31

Przy ul. Obrońców 31, tuż za skrzyżowaniem z Francuską stoi spora willa – jedna z wielu na Saskiej Kępie. I tak, jak dużo miejsc tutaj, ma do opowiedzenia swoją historię.
wiadomości archiwalne
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń