WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Historia

1 maja 2012

Kronenberg, Andriolli i wilegiatura… – nowa książka Wydawnictwa Świdermajer

W tych trzech obco brzmiących słowach będących tytułem najnowszej publikacji Wydawnictwa Świdermajer autorstwa Roberta Lewandowskiego zawarta jest kwintesencja procesów ekonomiczno-społecznych oraz towarzyszących im ludzkich działań prowadzących do zasiedlenia, a w konsekwencji do zurbanizowania terenów obecnej linii otwockiej.
21 lutego 2012

Tajemnica ulicy Starego Doktora

Dzielnica Wawer obfituje w ciekawe i nietuzinkowe nazwy ulic. Znajdziemy więc i takie dotyczące botaniki: Żonkilowa, Lucerny, Floksów, Berberysowa, Cedrowa, jak i inne zagadkowe nazwy, jak choćby ulice Poprzeczne z liczbami rzymskimi w nazwie. Moją szczególną uwagę przyciągnęła jednak ulica Starego Doktora, usytuowana na osiedlu Marysin Wawerski, odchodząca prosto od ulicy Korkowej.
13 stycznia 2012

Wawer Towarowy, Stara Miłosna Cegielnia... - stacje kolejowe, o których mało kto wie

Stara Miłosna jest najstarszym osiedlem obecnej dzielnicy Wesoła. Dawniej była wsią, istniała już w czternastym wieku. W roku 1901 powstała Kolejka Jabłonowsko-Karczewska na trasie Jabłonna–Wawer, a w roku 1914 została ona przedłużona do Karczewa.
27 grudnia 2011

27 grudnia 1939 - Zbrodnia w Wawrze

Tragedia mieszkańców Wawra miała miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku. Dzień wcześniej w karczmie przy ulicy Widocznej zostali zabici dwaj niemieccy żandarmi. Hitlerowcy nie ścigali znanych z imienia i nazwiska sprawców zabójstwa tylko przeprowadzili karną ekspedycję, w której mieli być ujęci wszyscy mężczyźni w wieku od 16 do 70 lat.
7 października 2011

Niełatwe jest życie staruszka – „Lodusieńka” i jej historia

Nawet na trasie linii otwockiej, gdzie zabudowy letniskowej w stylu świdermajer jest najwięcej, odrestaurowana, modrzewiowa willa stanowi prawdziwy rarytas. Dziś opowiem Państwu o świdermajerze "Lodusieńka".

Obrońców 31

Przy ul. Obrońców 31, tuż za skrzyżowaniem z Francuską stoi spora willa – jedna z wielu na Saskiej Kępie. I tak, jak dużo miejsc tutaj, ma do opowiedzenia swoją historię.
wiadomości archiwalne
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń