WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Historia

14 maja 2015

Zapomniane życiorysy: Danuta Zaremba ps. „Monika”

Urodzona 1 stycznia 1926 roku, córka Mieczysława Szymańskiego, ukończyła szkołę Powszechną w Falenicy w 1939 roku. W czasie wojny uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Handlowego Wandy Siodłowskiej w Warszawie przy ul. Moniuszki 2. Dostarczała na zajęcia książki wycofane przez okupanta. Od 1942 roku rozwoziła tajną prasę, w tym „Biuletyn Informacyjny”, do Międzylesia i Zbytek. Na tajnych kompletach zdała w 1943 roku małą maturę. 1 lipca 1943 roku złożyła przysięgę AK na ręce Feliksa Zaremby ps. „Żmudzin”, swojego przyszłego męża.
3 kwietnia 2015

Piekarnia Europejska na „Wiatraku”

Powoli kruszą się mury narożnej budowli z elewacją licowaną czerwoną cegłą na rondzie Wiatraczna. Stopniowo skruszył się wysoki ceglany komin, jeszcze niedawno tu i ówdzie paliło się światło w oknach, w sklepie „Lubelska” kupowałam chleb… dziś już po kominie nie ma śladu, zamknięto sklep z pieczywem, a w oknach pogasły światła…

18 marca 2015

Zapomniane życiorysy: Donata Rzemińska - cicha łączniczka...

Urodziła się 25 stycznia 1925 roku w Warszawie. Gdy miała 8 lat, zmarł jej ojciec Szczepan Jagielski, emerytura po nim była podstawą utrzymania pięcioosobowej rodziny, gdyż matka – Janina z Nałęczów nie pracowała zawodowo.  

23 lutego 2015

Zapomniane życiorysy: Jerzy Orzeszek, ps. „Mars”

Jerzy Orzeszek, ps. „Mars”, urodzony 21 stycznia 1928 roku w Warszawie z matki Stanisławy i ojca Zygmunta. Od listopada 1942 roku – żołnierz pododdziału AK „Radość”. Był amunicyjnym w stopniu strzelca, a od 18 maja 1944 roku starszego strzelca.

30 stycznia 2015

Kamienica Marka Ławrynowicza - Wokół „Patriotów 41”

Lokalna historia, ważny fragment z dziejów Polski i świata, a także opowieść o dzieciństwie autora – to podstawowe komponenty najnowszej książki Marka Ławrynowicza, której tytuł to adres pewnego miejsca – „Patriotów 41”.

12 stycznia 2015

Zapomniane życiorysy: Jerzy Mrozowski „Nemo”

Jerzy Mrozowski, ps. „Nemo” urodził się 24 października 1924 roku. Przed wojną należał do harcerstwa. Swoją postawę pokazał w dniach wojny z Niemcami. Wpierw były to warty przy ważnych obiektach, służba obrony przeciwlotniczej, przeprowadzanie zagubionych żołnierzy polskich do Warszawy.  

12 grudnia 2014

Zapomniane życiorysy: Emil Barchański – najmłodsza ofiara Stanu Wojennego...

13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili Stan Wojenny. Społeczeństwo nie rezygnowało z walki o suwerenne istnienie, wielu ofiarnych ludzi narażało się dla paczki ulotek czy drukowanych w ukryciu książek.

28 listopada 2014

Zapomniane życiorysy: Bogdan Baranowski

Bogdan Baranowski - społecznik, sportowiec, adwokat, podporucznik rezerwy WP, pochodził z rodziny warszawskich lekarzy i historyków. Urodził się w Krakowie w 1906 roku. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku walczył jako łącznik ochotnik i został ranny. Był stypendystą Fundacji Króla Leszczyńskiego w Nancy we Francji i zdał tam maturę.  

30 września 2014

Zapomniane Życiorysy: ppłk dypl. Franciszek Kubicki

Obchodzimy 75 rocznicę tragicznego września 1939 roku, kiedy dwie totalitarne potęgi – niemiecka III Rzesza i Związek Sowiecki uderzyły na naszą Ojczyznę, unicestwiając jej niepodległy byt. Na terenie dzielnicy Wawer w dniu 19 września 1939 roku pod Falenicą została stoczona całodzienna bitwa obronna oddziałów 13 Dywizji Piechoty i 3 Dywizjonu Artylerii Konnej z niemiecką 11 Wschodniopruską Dywizją Piechoty. 

1 sierpnia 2014

70. rocznica Powstania Warszawskiego – rozmowa z anińską pisarką

Dziś przypada 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji z Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książek o Powstaniu mieszkającą w naszej w Wawrze, rozmawia Joanna Janisz. Anińska literatka napisała dwie książki o tym niezwykłym wydarzeniu historycznym.

24 lipca 2014

Apteka przy placu Szembeka

Historia Grochowa to miejsca i ludzie, którzy pozostawili trwały ślad swojej rzetelnej pracy dla społeczeństwa. Takim szczególnym miejscem jest plac Szembeka – „Serce Grochowa”. Tutaj krzyżują się codzienne drogi tysiąca jego mieszkańców, bo tu znajdują się wszelkiego rodzaju placówki użyteczności publicznej i instytucje ważne dla codziennego ich życia: poczta, kościół, bazar, placówki bankowe, apteka – które od czasów przedwojennych funkcjonują niezmiennie w tym samym miejscu.

4 kwietnia 2014

Wacław Wojtyszko: nasz lokalny bohater

W dniu 24 kwietnia 2014 r. zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający osobę Wacława Wojtyszki - zerzeńskiego nauczyciela, który był kimś znacznie więcej niż tylko dobrym nauczycielem. W niniejszym artykule chcemy Państwu przybliżyć jego postać. Serdecznie też zapraszamy na uroczystość odsłonięcia - o godz. 17:00 na rogu ulic Trakt Lubelski i Wojtyszki.
10 marca 2014

Słodki symbol Grochowa

Ponad pół wieku temu tu kończyły swój bieg miejskie autobusy i tramwaje, wąskotorowa kolejka do Karczewa miała swój przystanek Grochów II, a dalej ciągnęły się pastwiska, pola ze zbożem i z zagonami kapusty. Rondo Wiatraczna zmienia swoje małomiasteczkowe oblicze z niewielkimi pawilonami, budkami i peerelowskim Universamem. Planowana od lat przebudowa „Wiatraka” oznacza likwidację dawnych zabudowań, a wśród nich niewielkiego, 24-metrowego pawilonu, w którym powstaje kultowy dla Grochowa specjał.
24 grudnia 2013

Zagadka smoka z ulicy Zamienieckiej

Narożna kamienica u zbiegu ulic Zamienieckiej i Sulejkowskiej od lat budzi zainteresowanie grochowian za sprawą osobliwej płaskorzeźby na jej elewacji, która przedstawia smoka. Ozdabianie kamienic figurkami świętych ma swoją tradycję na Grochowie, jednak smok nie należy do lokalnej, grochowskiej ani do chrześcijańskiej tradycji dekoracyjnej. Czyżby był przypadkową dekoracją? Jeśli nie, to co miał symbolizować? 
 
3 czerwca 2013

Serbołużyczanie w Aninie

Łużyce (łuż. Łužica, niem. Lausitz) to kraina historyczna w Niemczech, leżąca za naszą zachodnią granicą. Dzieli się na Łużyce Górne na południu, ze stolicą w Budziszynie (łuż. Budyšin, niem. Bautzen) w landzie Saksonia i Dolne na północy z głównym miastem Chociebużem (dolnołuż. Chošebuz, niem. Cottbus) w landzie Brandenburgia. W dniu 17 maja 2013 r. w Klubie „Anin” odbyło się kolejne „Spotkanie z Łużycami – Zetkanje z Łužicu”.
17 kwietnia 2013

50 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy od 1963 zrzesza ludzi pragnących działać dla dobra stolicy i jej mieszkańców. Ta społeczna inicjatywa miłośników Warszawy była kontynuacją przedwojennych tradycji towarzystw działających w różnych dzielnicach Warszawy. Jednym z pierwszych powstałych tuż przed odzyskaniem niepodległości było Towarzystwo Przyjaciół Grochowa.
12 stycznia 2013

Zabytkowa figura Matki Bożej na Witolinie

W październikowym numerze „WS Grochów” opowiedzieliśmy historię drewnianej figury Matki Boskiej Kamionkowskiej. Dzisiaj prezentujemy drugą figurę Matki Bożej niezwykle wymownej w swoim artyzmie i alegorii zawartej w elementach posągu, jakimi posłużył się autor Z. Krynicki, właściciel warszawskiej pracowni na Podwalu.
8 listopada 2012

Listopadowa zaduma – wawerski Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej

Późnojesienny dzień pełen zadumy, blask zniczy, kolorowe wieńce chryzantem w odcieniach żółci i czerwieni. Jak co roku 1 listopada odwiedzamy groby najbliższych. Jest to zawsze chwila zatrzymania, zastanowienia nad własnym życiem i wspomnienia życia tych, którzy już odeszli.
1 września 2012

Wawer - skąd nazwa?

O Wawrze i jego sprawach piszemy dla Państwa już od dwóch lat. Przybliżaliśmy też jego historię w różnych naszych artykułach, ale dziś chętnie przypomnimy „w pigułce”, razem z serwisem Ulice Twojego Miasta, skąd wzięła się nazwa naszej dzielnicy.
27 sierpnia 2012

Wydmuszka po Pizza Hut

Przy Alei Waszyngtona, pomiędzy ulicami Kinową a Międzyborską od lat stoją: najpierw czworokątny mieszkalny budynek 11 piętrowy, a następnie trzy identyczne prostokątne budynki mieszkalne i jeden czworokątny budynek, przedzielone trzema pawilonami handlowymi. W środkowym pawilonie mieściła się, odkąd pamiętam, kawiarnia o dźwięcznej nazwie "Cafee Marie", przez okoliczną młodzież powszechnie zwana "Jobem".

wiadomości archiwalne
Stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Środa, 24 stycznia 2018

Przedstawienie dla dzieci "Smerfowe opowieści - Zaczarowany medalion"

Piątek, 26 stycznia 2018

Spotkanie w 74 rocznicę walki AK w Radości w 1944 r.

Sobota, 27 stycznia 2018

Monodram muzyczny "Ciao Ciao Bambina"

Zgłoś wydarzenie

Szklarnia smaków
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy podoba Ci się nowe logo transportu publicznego w Warszawie? (można je zobaczyć tutaj: Pojazdy komunikacji miejskiej z nowym logo)

Nie, jest okropne!
Nie, zupełnie nie kojarzy się z transportem publicznym, co najwyżej z tramwajem
Nie (z innych powodów)
Tak, jest lepsze od logo ZTM
Tak, cieszę się, że wreszcie będzie ujednolicone oznaczenie
Tak (z innych powodów)
Nie jest złe, ale lepsze było logo ZTM
Muszę to zobaczyć na żywo
Nie, przecież to żywcem z "Dziennika telewizyjnego"!
Nie mam zdania na ten temat
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń