Historia

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn
W 1951 roku Wiśniowa Góra została włączona do Warszawy. Jedna z tutejszych ulic nosi miano rodziny Kociszewskich dla upamiętnienia warszawskiego mieszczańskiego rodu wygasłego w XVII wieku. Rodzina ta wywodziła się prawdopodobnie ze szlachty grójeckiej i osiadła w Warszawie pod koniec XVI wieku.Prascy rzemieślnicy: Modniarska Manufaktura
„Do Rzemieślnika na Pragę” to hasło inicjatywy Muzeum Warszawskiej Pragi i Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze promujących utworzenie map ginących zawodów rzemieślniczych działających na Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Zapomniane życiorysy: Porucznik Kazimierz Kowalewski – bohater pochowany w Zerzniu
Rozpoczęty miesiąc, wrzesień, cieszy wszystkich wspomnieniami niedawnych urlopów, oddechem żywego jeszcze lata, słowem napawa optymizmem… Trochę mniej cieszą się uczniowie szkół, którzy słodkie chwile odpoczynku i długie spanie muszą zamienić na szkolne ściany i czas regulowany codziennym wstawaniem, aby zdążyć na poranne lekcje. Chociaż był czas, kiedy dzieci do szkoły pójść nie mogły.
Dawne i nowe losy „ORŁA”
Przedłużające się postępowanie sądowe o prawa właścicielskie to główna przyczyna braku dostępności dla mieszkańców obiektów Klubu Sportowego ORZEŁ, czego domaga się w swoich interpelacjach radna Katarzyna Bernadetta Olszewska.
Historia kościoła Opatrzności Bożej w Wesołej i jego parafii
Przyjmuje się, że nazwa dzielnicy Wesoła wywodzi się od karczmy, która stała w tej okolicy pod takim szyldem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Wesoła była terenem wypoczynkowym, który stawał się coraz bardziej „sypialnią” dla stolicy. Prawami miejskimi cieszy się dopiero od 1968 r., a częścią Warszawy stała się w 2002 roku.
Zapomniane życiorysy: Eugeniusz Śliwiński - skromny dentysta z falenickiej przychodni – ocalały z piekła Mauthausen - Ebensee
Ostatnio nasiliła się w zachodnich mediach kampania oskarżeń o istnienie rzekomych „polskich obozów śmierci” w czasie ostatniej wojny. Głośna też stała się sprawa zacierania przez władze austriackie śladów po sieci dawnych niemieckich obozów koncentracyjnych z lat II wojny światowej, położonych w Republice Austrii - KL Mauthausen, Gusen I, II i III oraz Ebensee.
Patroni naszych ulic: Ojciec opery polskiej
"Maciej Kamieński, twórca piérwszéj opery polskiéj" – głosi podpis pod drzeworytem przedstawiającym kompozytora, zamieszczonym w „Tygodniku Ilustrowanym” z 8 lutego 1789 roku. Kamieński jest pierwszym znanym z nazwiska twórcą polskiej opery, jako że autor najstarszego zachowanego dzieła – barokowej opery komicznej Heca albo polowanie na zająca pozostaje anonimowy.
Zapomniane życiorysy: Samotny wilk z antykomunistycznej watahy – Rafał Gan-Ganowicz z Wawra...
Urodził się 23 kwietnia 1932 r. w Wawrze. Jego rodzina miała tatarskie korzenie i pieczętowała się herbem Rawicz. Ojciec Rafała był żołnierzem Legii Cudzoziemskiej. Później wyjechał „za chlebem” do Argentyny, nie powiodło mu się tam i wrócił do kraju.
Patroni naszych ulic: „Ołówek lotny w rękę chwyć”
Aleksander Orłowski jest jedynym polskim malarzem, który trafił na karty epopei Adama Mickiewicza i który patronuje ulicy w Radości. Urodził się on 9 marca 1777 r. w Warszawie w ubogiej rodzinie. Wkrótce potem Orłowscy przeprowadzili się do Siedlec, gdzie prowadzili karczmę.
Zapomniane życiorysy: Poznali się w konspiracji… Szczęśliwie uwolnieni więźniowie obozu w Rembertowie
Chciałbym przedstawić czytelnikom dwoje ludzi, których los rzucił wiosną 1945 r. do Rembertowa. Udało im się przez szczęśliwy przypadek uniknąć wywózki na Syberię lub wieloletniego więzienia. Dożyli wolnej Polski i przekazali swoje dzieje potomnym.
Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów
„Profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, społecznik, przyjaciel i opiekun młodzieży” – tak głosi napis na nagrobku rodzinnego grobu na Powązkach, w którym spoczywa Mieczysław Pożaryski, patron ulicy przebiegającej zarówno przez Anin, jak i Międzylesie.
Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
„Za parę lat, kto wie, co spotka jeszcze mnie, więc póki czas korzystam z życia” – śpiewał Eugeniusz Bodo dla pięknej Heleny Grossówny w filmie „Piętro wyżej”. Słowa te miały wkrótce okazać się tragicznie prorocze. Filmowy amant został aresztowany w 1941 r. przez NKWD i oskarżony o szpiegostwo.Aleja Jerzego Waszyngtona
Powstały w 1916 roku „Szkic wstępny planu regulacyjnego m. st. Warszawy” określił wytyczne pierwszej nowoczesnej koncepcji urbanistycznej nowych przyłączonych przedmieść. Po rozszerzeniu granic Warszawy proces urbanizacji znacznie przyspieszyła parcelacja gruntów.
Zapomniane życiorysy: Złowrogi oprawca z Miedzeszyna – podpułkownik Józef Światło
Trwają uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Mają miejsce spotkania, akademie, projekcje filmów i dyskusje. Dzień ustanowiono na pamiątkę tych, którzy po 1944 r. walczyli z komunistycznym aparatem terroru i okupacji.
Patroni naszych ulic: Nadworny lekarz króla Zygmunta Augusta
„Zasługami własnymi, tradycyą potomności ostał się Józef Struś polskiej medycyny ozdobą i chwałą” – pisał w 1912 r. Kazimierz Hartleb w artykule poświęconym słynnemu renesansowemu medykowi, który patronuje ulicy na Marysinie Wawerskim.Śladami gen. Ludwika Bittnera, więźnia rembertowskiego obozu dla Polaków...
Jednym z więźniów obozu NKWD w Rembertowie był gen. Ludwik Bittner. Pochodził z Podola, był synem Ludwika Jana i Marii z Drozdowskich, urodził się 24 IV 1892 r. w Stanisławowie, gdzie w 1911 r. otrzymał maturę. W latach 1911-1914 studiował malarstwo w ASP w Krakowie, a od 1914 filozofię na UJ. Od 1912 r. był w Związku Strzeleckim, gdzie ukończył szkołę podoficerską.
Zapomniane życiorysy: Major Bolesław Kontrym ps. „Żmudzin”
Urodził się 27 sierpnia 1898 r. w Zaturcach pod Łuckiem na Wołyniu, jako syn pułkownika armii carskiej Władysława Kontryma i Aldony Cichockiej. Rodzina była głęboko patriotyczna, dziadek i pradziadek walczyli w powstaniach narodowych. Od 1909 r. Bolesław robił karierę w armii rosyjskiej.
Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc
W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem.
Patroni naszych ulic: „Cieśla, co na deskach wiersze pisywał”
Michał Kajka, zapomniany dziś mazurski poeta, którego miano nosi dawna anińska ulica Królewska, patronuje również stojącej przy niej Szkole Podstawowej nr 218. Urodził się 27 września 1858 r. w Skomacku, w powiecie ełckim.
Trakt Gocławski (Ulica Międzyborska – d. Generała Fr. Żymirskiego)
Na początku XIX w. jednym z najważniejszych problemów wielkich miast stała się konieczność powiększania terytorium miejskiego. Szybki wzrost ludności powodował duże zagęszczenie terenów śródmiejskich, brak możliwości rozwoju przemysłu i tworzenia dla niego infrastruktury w postaci nowych zakładów produkcyjnych, a przede wszystkim brak domów mieszkalnych.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
4 maja - 26 czerwca 2022
Nowe bezpłatne zajęcia w OSiR Praga-Południe!
12 - 31 maja 2022
Wernisaż wystawy "Malowane wiosną" Danuty Marszałek
20 - 21 maja 2022
Majówka teatralna


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?