WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Historia

Ciekawostki UTM: Wielkie migracje patronki

Niewielu warszawiaków zdaje sobie sprawę, że na terenach dzisiejszego Kamionka (dawnej wsi Kamion) osadnictwo istniało już ok. 4000 lat przed Chrystusem. W  XIII lub XIV w. n. e. powstał tu pierwszy kościół i parafia p.w. św Stanisława (obecnie ul. Grochowska 365), gdzie wkrótce zasłynęła łaskami drewniana figura Matki Bożej Kamionkowskiej.
17 lipca 2012

Mariusz Drapikowski – twórca Międzyleskiej Monstrancji Królowej Aniołów

Monstrancja w Parafii imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu wykonana została przez jednego z największych współczesnych artystów o światowej klasie, Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Jego dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach prezydentów, królów i książąt. Materiałem twórczym dla Drapikowskiego jest przede wszystkim bursztyn, złoto, srebro i kryształ.
1 czerwca 2012

Tajemnice Panny Wodnej

Każda panna ma swoje tajemnice i nie inaczej jest z „Panną Wodną” z Radości. Ta intrygująca nazwa jednej z głównych ulic tej części Wawra ma trudną do wytłumaczenia etymologię. Najbliższa skojarzeniu z „Panną Wodną” może być nasza rodzima Syrenka Warszawska, ale to nie jedyny trop do rozwikłania źródeł nazwy naszej wawerskiej ulicy.
1 maja 2012

Kronenberg, Andriolli i wilegiatura… – nowa książka Wydawnictwa Świdermajer

W tych trzech obco brzmiących słowach będących tytułem najnowszej publikacji Wydawnictwa Świdermajer autorstwa Roberta Lewandowskiego zawarta jest kwintesencja procesów ekonomiczno-społecznych oraz towarzyszących im ludzkich działań prowadzących do zasiedlenia, a w konsekwencji do zurbanizowania terenów obecnej linii otwockiej.
21 lutego 2012

Tajemnica ulicy Starego Doktora

Dzielnica Wawer obfituje w ciekawe i nietuzinkowe nazwy ulic. Znajdziemy więc i takie dotyczące botaniki: Żonkilowa, Lucerny, Floksów, Berberysowa, Cedrowa, jak i inne zagadkowe nazwy, jak choćby ulice Poprzeczne z liczbami rzymskimi w nazwie. Moją szczególną uwagę przyciągnęła jednak ulica Starego Doktora, usytuowana na osiedlu Marysin Wawerski, odchodząca prosto od ulicy Korkowej.
13 stycznia 2012

Wawer Towarowy, Stara Miłosna Cegielnia... - stacje kolejowe, o których mało kto wie

Stara Miłosna jest najstarszym osiedlem obecnej dzielnicy Wesoła. Dawniej była wsią, istniała już w czternastym wieku. W roku 1901 powstała Kolejka Jabłonowsko-Karczewska na trasie Jabłonna–Wawer, a w roku 1914 została ona przedłużona do Karczewa.
27 grudnia 2011

27 grudnia 1939 - Zbrodnia w Wawrze

Tragedia mieszkańców Wawra miała miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku. Dzień wcześniej w karczmie przy ulicy Widocznej zostali zabici dwaj niemieccy żandarmi. Hitlerowcy nie ścigali znanych z imienia i nazwiska sprawców zabójstwa tylko przeprowadzili karną ekspedycję, w której mieli być ujęci wszyscy mężczyźni w wieku od 16 do 70 lat.
7 października 2011

Niełatwe jest życie staruszka – „Lodusieńka” i jej historia

Nawet na trasie linii otwockiej, gdzie zabudowy letniskowej w stylu świdermajer jest najwięcej, odrestaurowana, modrzewiowa willa stanowi prawdziwy rarytas. Dziś opowiem Państwu o świdermajerze "Lodusieńka".

Obrońców 31

Przy ul. Obrońców 31, tuż za skrzyżowaniem z Francuską stoi spora willa – jedna z wielu na Saskiej Kępie. I tak, jak dużo miejsc tutaj, ma do opowiedzenia swoją historię.
wiadomości archiwalne
Stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Środa, 24 stycznia 2018

Przedstawienie dla dzieci "Smerfowe opowieści - Zaczarowany medalion"

Piątek, 26 stycznia 2018

Spotkanie w 74 rocznicę walki AK w Radości w 1944 r.

Sobota, 27 stycznia 2018

Monodram muzyczny "Ciao Ciao Bambina"

Zgłoś wydarzenie

Szklarnia smaków
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy podoba Ci się nowe logo transportu publicznego w Warszawie? (można je zobaczyć tutaj: Pojazdy komunikacji miejskiej z nowym logo)

Nie, jest okropne!
Nie, zupełnie nie kojarzy się z transportem publicznym, co najwyżej z tramwajem
Nie (z innych powodów)
Tak, jest lepsze od logo ZTM
Tak, cieszę się, że wreszcie będzie ujednolicone oznaczenie
Tak (z innych powodów)
Nie jest złe, ale lepsze było logo ZTM
Muszę to zobaczyć na żywo
Nie, przecież to żywcem z "Dziennika telewizyjnego"!
Nie mam zdania na ten temat
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń