Historia
22 grudnia 2016O znanym muzyku, mieszkańcu Falenicy... w smutną rocznicę Grzegorza Ciechowskiego
Historia jednej grochowskiej posesji – garbarnia Jerominów
Niezabudowany grunt posesji położonej przy ulicy Grochowskiej 57, oznaczony w rejestrze hipotecznym W-463 jako Dobra – Kolonia Grochów Nr 1 lit. D vel Zofinów, od kilkunastu lat jest przeszkodą dla mieszkańców w ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntów dla powstałego w latach 70. ubiegłego stulecia osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska.Listopadowe dygresje... rembertowskie ślady pułkownika Kuklińskiego...
W ostatnich dniach mieliśmy skupienie bardzo emocjonalnych dat kalendarza... 1 listopada, czas wspomnień, czas tęsknoty za nieobecnymi, za tymi których bardzo brakuje... i czas uniesienia, czas świętowania wolności nas wszystkich, czas radości z wolności naszej Ojczyzny... 11 listopada.
Zapomniane Życiorysy: Franciszka Bednarska ps. „Mama”
Urodziła się 6 grudnia 1896 roku w Dąbrowie w powiecie Garwolin z ojca Stanisława Górki i matki Katarzyny Sikory. Ukończyła 3 oddziały szkoły podstawowej. Od zamążpójścia w 1919 roku była na utrzymaniu męża i zamieszkała po kilku latach w Zatrzebiu.Jak wspominać 50 powieszonych? Dygresja w kolejną rocznicę ich śmierci...
Mamy już jesień – inaczej wygląda świat, dni ustępują miejsca długim szarym wieczorom i późnym porankom. 74 lata temu, 16 października 1942 roku mieszkańcy Warszawy mieli w taki poranek koszmarne przeżycie. W pięciu miejscach stolicy przy torach kolejowych stało 5 par szubienic. Wisiało tam pięćdziesięciu mężczyzn przywiezionych i zamordowanych przed schyłkiem nocy. W Rembertowie dokonano jednej z egzekucji.
100 lat Grochowa w granicach Warszawy: Dawna przeszłość Grochowa – „przedmurza Warszawy”
Grochów, wraz z Gocławiem i Kawęczynem należący do rozległych włości kamionkowskich biskupa płockiego nazywanych później skaryszewskimi, już na początku XV wieku zaczął rozwijać się jako ośrodek rolno-rzemieślniczy i drobno przemysłowy będący w bliskości dużego rynku zbytu, jakim była Warszawa. Szczególnie znacząco do rozwoju tych wsi przyczyniła się budowa pierwszego stałego mostu przez Wisłę.Zaciszny urok Grochowa – ulica Kawcza
Nazwy ulic na grochowskim Witolinie w znacznej mierze wywodzą swoje nazwy od miejscowości, z których przybysze osiedlali się tutaj po przyłączeniu Grochowa do Warszawy. W ten sposób chcieli utrwalić pamięć swojej rodzinnej ziemi. Powstały wówczas takie nazwy ulic jak: Mlądzka, Bełżecka, Gdeckaczy Jarocińska. W sąsiedztwie ulic Osieckiej, Tarnowieckiej, Łukowskiej znalazła się ulica Kawcza, której nazwa odbiega od tej reguły.
Górki Grochowskie – epilog
Po opublikowaniu w listopadowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich” artykułu o Górkach Grochowskich czytelnik – grochowianin pan Tadeusz Bukowiński przekazał nam informacje o pomniku, który dzisiaj stoi w południowej części parku przy ulicy Znicza, i podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów okupacji. Mieszkał tu od dzieciństwa i pozostał do dziś mieszkańcem Górek Grochowskich.Górki Grochowskie - historyczna nazwa części Grochowa
Górki Grochowskie – niewielka wieś Pomiędzy Grochowem i Gocławiem dzisiaj zajmowałaby tereny między ulicami Grochowską, Zamieniecką, Ostrobramską i Grenadierów. Po II wojnie światowej na części tego terenu powstał park Znicza–ulubione miejsce spacerów okolicznych grochowian wśród fontann, łanów „warszawianek”, kącików zabaw dla dzieci i przyrządów do ćwiczeń dla dorosłych.
Kazimierz Bolesław Grochólski 1905-1934 – zapomniane bohaterstwo w powszedni dzień...
Na cmentarzu w Aleksandrowie jest wiele grobów, nie możemy powiedzieć o nich więcej niż typowe: urodzony dnia... zmarł... Przy głównej alei jest grób niepozorny, niewyróżniający się... Dopiero przy bliższym przyjrzeniu się zwraca uwagę fakt, że nie zmienił on swojej formy co najmniej od trzydziestu lat, czyli od ostatniego w nim pochówku. Jest to jeden z pierwszych grobów na cmentarzu.
Tadeusz Sikorski ps. „Biały” – drogista i społecznik z Falenicy
Urodził się 16 sierpnia 1903 roku w Dobrzyniu nad Wisłą. Po ukończeniu szkoły powszechnej wyjechał do Łodzi i pracował w sklepie drogeryjnym u rodziny. Od października 1924 roku do lutego 1926 roku odbył służbę wojskową w batalionie sanitarnym na Powązkach. W latach 1926-1930 pracował w drogerii w stolicy, po czym otworzył własny sklep drogeryjny w Miedzeszynie, a w 1940 roku w Falenicy.Świątynia – Pomnik - Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie
Po wyjściu Rosjan z Warszawy w 1916 r. Grochów został włączony w jej granice . Korzystne położenie w bliskości dużego rynku zbytu jakim była stolica przyczyniło się do powstania ośrodków rzemiosła i przemysłu. Powstający rynek pracy spowodował szybki wzrost liczby mieszkańców napływających przede wszystkim z okolic Mazowsza i Podlasia.

Zapomniane Życiorysy - Porucznik Aleksander Kita
Urodził się w bogatej rodzinie chłopskiej 12 grudnia 1912 r. w Annopolu na Lubelszczyźnie. Absolwent gimnazjum w Lublinie i Szkół Podchorążych Piechoty w Różanie i Komorowie pod Ostrowią Mazowiecką. W 1935 r. jako podporucznik służby stałej przydzielony do 45. Pułku Strzelców Kresowych 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu. W 1938 roku został porucznikiem, był dowódcą 1 kompanii ckm I batalionu 45 pułku.
Kibuc Grochów – świat, który zaginął…
Osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska to jedno z wielu osiedli powstałych w latach 70. na Grochowie. Część osiedla w rejonie ulic Witolińskiej, Łukowskiej i Grochowskiej to grunty z nieuregulowanym statusem własnościowym. Na tej części wzdłuż ulicy Grochowskiej znajdowały się zniszczone po wojnie budynki fabryczne z mieszkalną przybudówką objęte działaniem dekretu Bieruta. W stosunku do tej nieruchomości toczą się postępowania administracyjne wszczęte przez byłych właścicieli.
Obelisk Szosy Brzeskiej na Grochowie
Obelisk przy zbiegu ulic Podskarbińskiej i Grochowskiej, najstarszy pomnik na Grochowie upamiętnia ważne dla gospodarki dzieło inżynieryjne - budowę drogi z Warszawy do Brześcia. Trakt Brzeski, który „nakładem narodowym z głazu ubito” jak głosi napis na obelisku, to pierwsza w Królestwie bita droga wybudowana w latach 1820 -1823.

Zapomniane życiorysy: Jan Chabiuk – lekarz zapomniany
Urodził się w rodzinie rolniczej 21 czerwca 1897 roku na Wołyniu we wsi Suchele. 10 lipca 1926 roku ukończył studia lekarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Praktykował kolejno różne specjalizacje w II Klinice Chorób Wewnętrznych u prof. Gluzińskiego (lata 1926-27), szpitalu w Kamieńcu Litewskim koło Brześcia (1927-31), Klinice Otolaryngologicznej w Warszawie (1932-33), Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze i równolegle w szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Karowej (1933-34).
Dzieje Grochowa wyznaczane nazwami ulic i placów
Przyglądając się starym i współczesnym mapom Grochowa nasuwają się pytania: co kryją nazwy ulic i placów, jaka jest ich geneza, kiedy powstały i jakie są ich dzieje? Pytanie o ich istnienie w przestrzeni tego terenu wymaga analizy jego historii i dziejów. Należy zaznaczyć, iż granice dawnego Grochowa nie pokrywają się ze współczesnymi.Zapomniane życiorysy: Danuta Zaremba ps. „Monika”
Urodzona 1 stycznia 1926 roku, córka Mieczysława Szymańskiego, ukończyła szkołę Powszechną w Falenicy w 1939 roku. W czasie wojny uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Handlowego Wandy Siodłowskiej w Warszawie przy ul. Moniuszki 2. Dostarczała na zajęcia książki wycofane przez okupanta. Od 1942 roku rozwoziła tajną prasę, w tym „Biuletyn Informacyjny”, do Międzylesia i Zbytek. Na tajnych kompletach zdała w 1943 roku małą maturę. 1 lipca 1943 roku złożyła przysięgę AK na ręce Feliksa Zaremby ps. „Żmudzin”, swojego przyszłego męża.Piekarnia Europejska na „Wiatraku”
Powoli kruszą się mury narożnej budowli z elewacją licowaną czerwoną cegłą na rondzie Wiatraczna. Stopniowo skruszył się wysoki ceglany komin, jeszcze niedawno tu i ówdzie paliło się światło w oknach, w sklepie „Lubelska” kupowałam chleb… dziś już po kominie nie ma śladu, zamknięto sklep z pieczywem, a w oknach pogasły światła…
Zapomniane życiorysy: Donata Rzemińska - cicha łączniczka...
Urodziła się 25 stycznia 1925 roku w Warszawie. Gdy miała 8 lat, zmarł jej ojciec Szczepan Jagielski, emerytura po nim była podstawą utrzymania pięcioosobowej rodziny, gdyż matka – Janina z Nałęczów nie pracowała zawodowo.
Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
4 maja - 26 czerwca 2022
Nowe bezpłatne zajęcia w OSiR Praga-Południe!
12 - 31 maja 2022
Wernisaż wystawy "Malowane wiosną" Danuty Marszałek
20 - 21 maja 2022
Majówka teatralna


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?