WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 8 maja 2021 r.
Imieniny obchodzą: Stanisław, Eryk, Liza

Obchody Roku Andriollego na Mazowszu

ŚwiderMania  |  30 maja 2011

Obchody Roku Andriollego na Mazowszu

Rok 2011 jest rokiem niezwykłym. Jest czasem pamięci o wielkich Polakach: Czesławie Miłoszu, Marii Skłodowskiej-Curie, Janie Heweliuszu, Świętym Maksymilianie Marii Kolbe, a na Mazowszu o Elwirze Michale Andriollim. PTTK ogłosił rok 2011 Rokiem Turystyki Rodzinnej. W skali światowej natomiast obchodzimy Międzynarodowy Rok Lasów -  pamiętajmy o tym podczas wędrówek po okolicznych zielonych skarbach. Pozostawmy je w takim stanie, w jakim zastaliśmy, tzn. nie śmiećmy i nie wyrzucajmy niedopalonych papierosów!

W lutym, w Mińsku Mazowieckim miała miejsce inauguracja Roku Andriollego na Mazowszu. Minęło bowiem 175 lat od urodzin znanego dobrze mieszkańcom linii otwockiej mistrza snycerki oraz słynnego ilustratora. Bogaty kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronie grupy ŚwiderMania - www.swidermania.pl.

Za nami kolejne już wydarzenia Roku Andriollego. 27-29 maja w sąsiednim Józefowie miał miejsce Festiwal Otwarte Ogrody. W ramach imprezy odbyła się  terenowa gra historyczno – przygodowa Przygody Andriollego, którą przygotowała ŚwiderMania. Scenariusz zabawy oparty został na biografii Elwiro Michała Andriollego. Uczestnik gry miał okazję - poznając życiorys artysty - wziąć udział w niezwykłej przygodzie oraz podróży przez porywające karty historii. W ramach Festiwalu mogliśmy odwiedzić Ogród Genealogiczny, gdzie odbyła się wyjątkowa sesja popularno -  naukowa pt.: Elwiro Michał Andriolli - historia rodu, życia i twórczości. W trakcie otwarcia miał miejsce wernisaż plenerowej wystawy z ilustracjami do Pana Tadeusza oraz niezwykły projekt Żywe obrazy.

 

A co w Wawrze z okazji Roku Andriollego? Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. już w lutym otworzyła wystawę ilustracji E. M. Andriollego do poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Na stronie Biblioteki dostępna jest także prezentacja Świdermajer pod sosnami (fotografie Marty Śliżewskiej).

Włączając się aktywnie w obchody roku Andriollego poznajmy koniecznie wspaniały życiorys oraz bogaty dorobek artysty. Cenne informacje znajdziemy na stronie internetowej www.andriolli.pl oraz w relacjach bezpośrednich przyjaciół Andriollego zawartych w albumie Andriolli w sztuce i życiu społecznym.

 

Nie zapomnijmy również o zbliżających się wydarzeniach na Mazowszu:

  1. Andriolli zaprasza do Karczewa! Otwarcie wystawy przedstawiającej dzieło Elwiro Michała Andriollego pt. Skąd Litwini wracali?... do Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza - 04.06.2011 godz. 17.00, Karczew, Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej Muzeum "Stara Plebania", ul. Żaboklickiego 12;
  2. Prelekcja Roberta Bellera pt.: Andriolli i drewniana architektura Otwocka i okolic w sztuce, której uzupełnieniem będzie prezentacja multimedialna - 13.06.2011 godz. 19.00, Wiązowna, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 41;
  3. Wystawa pt. Andriolli w Mińsku Mazowieckim - wśród pierwodruków ilustracji książkowych wykonanych przez artystę zobaczymy m.in. rysunki do Marii Antoniego Malczewskiego z 1876 roku oraz cztery różne wydania Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego - Mińsk Mazowiecki, Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16.

 

Zachęcamy do udziału w konkursach: Od sztalugi na mury - konkurs na murale/graffiti inspirowane życiem i twórczością E. M. Andriollego, Tropami Andriollego - konkurs na krótki film nagrany telefonem komórkowym, w dowolny sposób nawiązujący do życia i twórczości Andriollego oraz 15 jubileuszowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży ze wschodniego Mazowsza.

Polecamy lekturę najnowszego - 13 numeru Andriollówki (www.andriollowka.pl), w celu zapoznania się z dokładnym kalendarzem tych niezwykłych wydarzeń. Z kolei w siedzibie ŚwiderManii w Miedzeszynie dostępne są publikacje związane ze świdermajerem, linią otwocką, Elwiro Andriollim jak również szczegóły dotyczące obchodów Roku Andriollego na Mazowszu.

Gorąco namawiamy do pogłębiania wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego. Z całą pewnością zainspiruje nas ona do odbycia ciekawych wędrówek oraz spotkań z historią, dzięki którym być może staniemy się również uczestnikami obchodów Roku Turystyki Rodzinnej.

Polecamy dodatkowo tematyczne portale: www.andriolli.pl, www.swidermajer.pl, www.geniusloci.co, www.swidermajer.info oraz zapraszamy na portal Facebook, gdzie na swojej tablicy ŚwiderMania umieszcza informacje o istotnych wydarzeniach związanych z drewnianą architekturą naszego regionu.

 


 

ŚwiderMania powstała z inicjatywy grupy miłośników drewnianej architektury Linii Otwockiej. Posiada w swych szeregach historyków, animatorów kultury, fotografów, wolontariuszy organizacji pozarządowych, artystów, itp. Ciągle rośnie w siłę zrzeszając coraz to nowych członków. Pomysłów na wspólne działania przybywa więc z każdym dniem.

Grupa ma charakter nieformalny i przyjmuje do zespołu każdego, kto chce aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach mających na celu promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego związanego z Linią Otwocką. Tematem naszych głównych działań jest styl świdermajer oraz jego twórca Elwiro Michał Andriolli.

Nasze cele realizujemy drogą animacji kulturalnej, jak również działań edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy oraz nowe pomysły. Informacje o naszych planach i realizacjach będą na bieżąco umieszczane na „facebook’owej” tablicy ŚwiderManii oraz na stronie www.swidermania.pl.

 

Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w działaniach grupy „świdermaniaków”.

 

Eliza Radzanowska

Rafał Fijałkowski

Marzenna Szymańska

Robert Lewandowski

www.swidermania.pl

info@swidermania.pl

Tagi: świdermajer, architektura, Andriolli


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


15 kwietnia - 31 maja 2021

Podziel się swoim skarbem

20 kwietnia - 23 maja 2021

Wymieniamy Karty Ucznia w klasach 4-7

30 kwietnia - 15 czerwca 2021

Nabór do projektu

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń